גן התותגן התות
גן התות
(גן התות)

הקרב על גן התות: שנים לאחר שנאבקו לשקם ולשפץ אותו, התושבים בשכונת אוהל משה הוותיקה, באזור נחלאות ליד השוק, פנו לאחרונה לעירייה בבקשה דחופה שתפסיק לאלתר את העבודות בגנים הציבוריים בשכונתם.מדובר בגן התות ובגן אוהל משה, הידוע גם בשם גן הבוסתן הספרדי.
לטענתם, העבודות שנועדו במוצהר לשיקום הגנים ושיפוצם, סותרות את תוכנית הבנייה הקיימת שמייעדת את הגנים הללו לשימור מחמיר. הכוונה היא שצריך לשמר בהם אלמנטים מיוחדים כגון גדרות, בורות מים, עצים עתיקים ועוד.
התושבים, שאותם מייצג המתמודד לראשות העיריה עו"ד יוסי חביליו, מצרפים לבקשתם גם מכתב ששלח בשנת 2014 נשיא המדינה לשעבר יצחק נבון, לראש העירייה ניר ברקת. מכתבו תומך בעמדתם שאסור לפגוע באופי הגנים ומתריע מפני פגיעה ועריכת שינויים מרחיקי לכת במקום. מתברר שנבון חיבר את המחזה המפורסם 'בוסתן ספרדי', על בסיס ההוויה שהתפתחה בשעתו בשכונה, שהיתה נדבך מרכזי בתרבות הלדינו בעיר.
גן התות. צילום: דניאל רוטמןגן התות. צילום: דניאל רוטמן
גן התות. צילום: דניאל רוטמן
(גן התות. צילום: דניאל רוטמן)
לטענת התושבים, בגן אוהל משה כבר נהרסו גדרות ונעקרו עצים, בניגוד לתוכנית שבתוקף. עוד נטען כי העירייה היתה מנועה מלנקוט בהליך של הוצאת פטור מהיתר בנייה, שכן אי אפשר לנקוט בהליך הזה כשמדובר במתחם או במבנה המוגדרים לשימור.
התושבים מציינים לסיום כי אם העירייה לא תחדל לאלתר מהעבודות ותחל בהריסת גן התות הם ייאלצו לפנות להליכים משפטיים כדי לעצור את העבודות לפני שייגרם נזק נוסף.
העירייה: "תכנון גן התות נעשה כגן לשימור. נבחר לשם כך אדריכל מיוחד שמתמחה בשימור אתרים ונעשה שיתוף ציבור נרחב מול המינהל הקהילתי והתושבים, שבמסגרתו נאמר להם בפירוש שהעצים המיוחדים יישמרו ולא ייפגעו. בנוסף, ביצוע העבודות בגן נעשה בליווי האגרונום העירוני, שעוקב אחרי כל הטיפול בנושא הצמחייה".