בלב תערוכת הבוגרים של המחלקה לאמנות באקדמיה בצלאל מוצגת העבודה 'גלגול' של טל אנגלשטיין, שהצליחה לעורר זעם וטענות על התעללות בבעלי חיים ואף סבלה מוונדליזם. הסיבה: במיצג נראים פרפרים חיים מוכנסים לשקית ניילון ענקית עד שהם נחנקים למוות. מבקרת האמנות סמדר שפי יצאה בביקורת זועמת בעקבות העבודה וטענה כי מדובר ב"מופע אכזריות". לעומת זאת היוצר טוען: "הפרפרים לא עוברים שום התעללות שהיא מעבר לנורמה".
חומר על הנכבה בסמינר למורים איפה נמצאים הסטודנטים הכי אמידים? כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
בטקסט המלווה את היצירה שעומדת במרכז המחלוקת מסביר אנגלשטיין: "העניין שהניע אותי לעבודה הוא קודם כל הריקות המדברית של החלל כולו, צחיחות ובדידות בוטה וגם אכזרית. שקיפות, הארעיות של השקית העלובה הזו, ה'מנופחת'. בתוך שקית סנדוויץ' עלובה, ענקית ומנופחת אוויר חיים פרפרים כתומים. בשולי השקית מונח מכל אוויר דחוס ובתוכו עכבר קפוא שנקנה בחנות לחיות מחמד. העכבר מיועד בדרך כלל להאכלת נחשים.
"האוויר נפלט מתוך המכל בטפטוף איטי, שומר על השקית נפוחה, ממלא את השקית בריח הזוועתי, אשר מטפטף החוצה מהשקית ומתפשט בחלל המוסד. השקית הזאת היא גם כלא, אך היא גם עולם, והעולם הזה בעליבותו מסאב, מטמא ומפריע לעוברים ושבים כאירוע של סירחון מסמם של מוות, וכן גם כאירוע של חיים. המכל לבוש חולצה של המשמר האזרחי שנתפרה עבורו לפי מידה. כך, עולם פנימי מפותח של חיים וריקבון מתנהל בתוך שקית סנדוויץ' גדולה.
"הפרפרים אינם נחנקים למוות אלא מוצבים בסביבת מחיה מלאכותית. זה אמנם בוטה, אך עלינו להישיר מבט אל המציאות ולהבין שעם דגים באקווריום, פרות הממתינות להשיל את עורן עבור תיק, פרות הממתינות להנקה של חלב, זבובים שמדבירים כדי שלא יכרסמו בעגבניות שלנו, עכברים שמדבירים על מנת שלא ייכנסו לדירותינו, באופן יומיומי אנו נהנים מאכזריות בוטה וגדולה אלפי מונים. עבודת אמנות לא אמורה לייפות את המציאות אלא לקחת ממנה דבר מה מציאותי לא פחות".
סמדר שפי, מבקרת אמנות שכותבת בלוג בנושא, נחרדה למראה העבודה ושטחה את ביקורתה הנזעמת. "מאכזב ומעורר סלידה לגלות את חוסר הרגישות שבו פועלת האקדמיה בצלאל", כתבה בבלוג שלה. "זו נקודת שפל בתערוכת המחלקה לאמנות, שקשה להחליט אם היא מקוממת יותר ממה שהיא מדאיגה או להיפך. לצד רמת הפקה מרשימה והצבה אלגנטית חולשת ההיגדים מתחדדת".
אנגלשטיין לא נשאר חייב וטען כי הביקורת של שפי אינה הוגנת. "היא הגיעה יום אחד כצופה בזמן שהעבודה שלי היתה בהליך של שיפור מנגנון ההאכלה של הפרפרים, ולכן היא בכלל לא ראתה את העבודה אלא רק ראתה אותה בהקמה", אמר השבוע. "אם יש פה מעשה בריונות אמיתי, זה סילוף העובדות של סמדר שפי, שגרמה לגל התלונות והאנינות המוסרית, שמצד אחד נחרדת מהמבט על פרפר בסביבת חיים מלאכותית ומצד שני מדבירה זבובים, עכברים, נהנית מגלידה ומציבה דגים באקווריום וציפורים בכלוב. העבודה לא קלה, אבל הפרפרים לא עוברים שום התעללות שהיא מעבר לנורמה שאנו כחברה מקבלים על עצמנו בסיטונות. ומבחינתי זה יכול להפוך להיות חלק מהדיון שהעבודה מייצרת".
אנגלשטיין טוען כי בעקבות הביקורת סבלה העבודה שלו מניסיונות של ונדליזם. "מישהו קרע את השקית כתוצאה מסילופי העובדות, ובכך גרם לזה שהפרפרים נמעכו מכובד המשקל של השקית. זה הרס את השקית והרג את הפרפרים", סיפר. "בבצלאל מאוד מעריכים את העבודה שלי - קיבלתי עליה ביקורות מצוינות ועזרו לי במימון של התיקון".
בצלאל: "אקדמיה בצלאל פתוחה לביקורת, אך מחובתנו להביא מספר עובדות על העבודה של טל אנגלשטיין המוצגת בתערוכת סוף שנה של המחלקה לאמנות. את העבודה של טל ליווה במשך מספר שבועות מומחה לגידול פרפרים על מנת לבנות מערכת חיים נטולת מזיקים לפרפרים בתוך השקית - מערכת סגורה המספקת להם את תנאי המחיה שלהם. מצויה בה טפטפת של מי סוכר וויטמינים חיוניים למען האכלתם.
"הפרפרים לא נחנקים למוות כיוון שהשקית מלאה אוויר ומכל הצלילה מופקד על מילוי השקית בחמצן. הפרפרים האלה נשמרים בדרך כלל במקררים, לעתים אף בקופסאות נעליים - תנאי העבודה משפרים את תנאי המחיה שלהם בלי להוציא אותם מתרדמתם, על כן הם לא נעים הרבה והשקית אינה מגבילה את תנועתם. האקדמיה מבינה את חוסר הנחת אשר התעורר, אך חבל שלא נעשה מאמץ לברר את הפרטים והעובדות בנוגע לתנאי המחיה של הפרפרים".