בשבוע שעבר הותרו לפרסום פרטיה של אחת מהפרשיות החמורות ביותר שאירעו כאן בתקופה האחרונה. במרכז הפרשה: שתי צעירות יהודיות שיצרו קשרים רומנטיים עם ערבים ממזרח העיר והתגוררו עמם בבניין אחד בשכונת פסגת זאב. מערכת היחסים המורכבת הסתיימה במאבק יצרי ובניסיון נקמה, בהצתת דירה שהביאה למותה של אורית לונדון (24), צעירה ירושלמית חפה מפשע שכלל לא היתה קשורה לפרשה.
המאבק בין היהודים לערבים בפסגת זאב צפו: שריפה בשכונות עין כרם וקריית היובל כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
רס"מ לילך רנן, חוקרת במחלק תשאול בימ"ר ירושלים, מספרת ל"ידיעות ירושלים" ו-mynet על הקשרים המורכבים שהתקיימו בין הצעירות היהודיות לגברים הערבים וחושפת את השתלשלות האירועים שהביאו להצתה. "זה מקרה שטלטל את החוקרים. נגרם כאן מוות לבחורה שהיתה במקום הכי בטוח ולא ידעה שהיא במלכוד מוות", היא מספרת.
מסיבות ואלכוהול בבית לחם השריפה הקטלנית פרצה ברחוב בצלאל בצראווי, בווילה בת שלוש קומות שחולקה לכמה דירות קטנות שהושכרו לצעירים. בקומה הראשונה מתגורר בעל הבית, הקומה השנייה חולקה לשלוש דירות, ובקומה השלישית התגוררו לונדון ובעלה יונתן.
הרקע לאירועים החל לפני מספר שנים. ה' ור', שתי צעירות יהודיות המתגוררות בפסגת זאב ובנווה יעקב, החלו ליצור קשרים עם גברים ערבים המתגוררים באזור מזרח ירושלים. בין היתר נהגו הבנות לבלות באופן
כמעט קבוע בבית לחם ובמועדונים שונים בתחומי הרשות הפלסטינית, יחד עם חבריהם. "הם היו מוציאים את הבנות לבילויים, משלמים עליהן במועדונים, קונים להן בגדים, סיגריות ואלכוהול", מסבירה רס"מ רנן.
אחד הבילויים היותר זכורים לבנות התרחש בליל הרצח של הנער מוחמד אבו־חדיר. באותו לילה בילו הבנות באחד המועדונים ברשות, וכשפורסם דבר הרצח החלו רעולי פנים לרדוף אחריהן, ביודעם כי מדובר ביהודיות. במהלך המרדף טיפסו הצעירות על גגות הבתים, ור' אף נפצעה ברגלה ונזקקה לטיפול רפואי.
הקרע בין שתי החברות החל כשר' עצמה ניהלה בעבר קשר רומנטי עם גבר ערבי נשוי, שהרבה לפנק אותה במתנות. הקשר בין השניים לא מצא חן בעיני חברתה ה', שגם לה היה קשר רומנטי עם גבר ערבי ממזרח העיר. ה' פנתה אל ר' בבקשה שתפסיק את הקשר, ומשסירבה לעשות זאת צילמה אותה יחד עם הגבר הנשוי, יצרה קשר עם אשתו ושלחה לה את התמונות המפלילות.
בשלב זה הקשר בין ר' לבין הגבר הנשוי הסתיים, אך אז נפתח סכסוך בין הבנות. אחת השכנות בבניין שבו התגוררו ערכה בין השתיים סולחה והן חידשו את החברות ביניהן.
בהמשך נכנסה ר' לקשר רומנטי עם ג', שהוא למעשה קרוב משפחתו של הגבר הנשוי שעמו ניהלה רומן בעבר. אלא שאז התפתח סכסוך כספי בין ג' לבין בן זוגה של ה', כשברקע עומד חוב של כמה אלפי שקלים. בן זוגה של ה' החליט לנקום וביקש ממנה לפתות את ר' וג' להגיע למקום מפגש ולעשות להם תרגיל 'כיפה אדומה'. כאשר ר' וג' מגיעים למקום המפגש, ה' ובן זוגה תוקפים אותם באבנים ובבקבוקים, ורק בנס הם הצליחו לברוח מהמקום ללא פגע.
במקרה נוסף, על פי ממצאי החקירה, הגיע בן זוגה של ה' לביתו של ג' ופגע ברכבו. גם מקרה זה מסתיים בסופו של דבר בסולחה בין שני הזוגות והדברים חוזרים למסלולם.
"אני נשרפת, תצילו אותי" כאשר הרומן בין ר' לג' מסתיים היא פוצחת במערכת יחסים חדשה, הפעם עם קרוב משפחה נוסף - חמיס רג'אבי. בשלב הזה, בין הזוגות המעורבים אין סכסוך שלא נפתר, אלא שאז מחליט רג'אבי, בלי ליידע את שאר בני משפחתו, לפגוע בבן הזוג של ה' ולהשיב על הפגיעה בכבוד המשפחה.
על פי החשד, רג'אבי מחליט להצית את הדירה של ה' ובן זוגה, ולצורך זה הוא מגייס את ר' וחבר נוסף בשם אחמד שוויקי. רג'אבי ושוויקי אוספים את ר' מבית הוריה בנווה יעקב, ויחד הם נוסעים ברכבו של שוויקי לבילוי בנמל תל אביב. לפי החקירה, בדרך הם מספיקים לשתות בקבוק וודקה ולהתקשר לה' ובן זוגה. בשיחת הטלפון הם שואלים אותם היכן הם, ובני הזוג מספרים שהם מבלים בבית לחם. כך למעשה וידאו השלושה כי בני הזוג לא בבית.
בסביבות השעה 3 בלילה מגיעים רג'אבי, שוויקי ור' לפתח הבניין בשכונת פסגת זאב שבו מתגוררים ה' ובן זוגה. בזמן ששוויקי ממתין ברכב, רג'אבי ור' עולים לפי החשד לדירה בקומה השנייה ופורצים לתוכה. רג'אבי חשוד שהצית רהיטים בדירה בעזרת מצית, ולפני שהם עוזבים את הדירה השניים גונבים בגדים ובשמים.
רס"מ רנן, שחקרה את ר', מספרת: "שאלתי אותה בנקודה הזו, 'לא עלה בדעתך לדפוק אצל השכנים? להזהיר אותם?' והיא ענתה שהיתה בטוחה שכולם ביום שישי מבלים ולא נמצאים בבית". בזמן שהדירה עולה באש נמלטים השלושה מהשכונה. רג'אבי ושוויקי מורידים את ר' בנווה יעקב וממשיכים לביתם במזרח העיר.
כוחות כי