"אשתי לא בבית הערב - רוצה לקפוץ?"; "נתערב שהחזה שלה כולו מסיליקון"; "למה שתלכי לבד הביתה? בואי אקח אותך אלי". באמירות הללו, טוענות מספר שוטרות צעירות שמשרתות במשטרה, הן נתקלו לא פעם במהלך עבודתן היומיומית בארגון. בשבוע שבו נחשפו שני מקרים של הטרדות מיניות מצד ניצבים במשטרה, הן מספרות ל"ידיעות ירושלים" ו-mynet מדוע הן לא הופתעו לשמוע על פרשיות המין האחרונות, ומה קרה להן כשנתקלו בשוטרים ובקצינים שנהגו בהן באופן סקסיסטי.
סחבקייה בוועדות להטרדה מינית ב'עברית' הטרדה מינית: המתלונן נמלט באמצע העדות כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
יחסי מין בניידות הפרשות החדשות שהביכו השבוע את המשטרה לא באמת הפתיעו שוטרות ששירתו בארגון, שכן הן הזכירו להן אירועים דומים שחוו במהלך עבודתן. ג' למשל, שהתגייסה למשטרה במסגרת שירות חובה (שח"מ), סיפרה השבוע על מספר מקרים מטרידים שבהם היא נתקלה. "במהלך יום ספורט חברה שלי לקחה אותי הצדה. 'את יודעת', אמרה, והצביעה על קצין מסוים, 'הוא רצה להתערב איתי אם החזה שלך אמיתי או שעשית סיליקון'. לא ידעתי מה לענות ופשוט עפתי משם. הרגשתי מושפלת והחלטתי לפנות למפקד של אותו קצין. המפקד אמר לי, 'אל תדאגי, אני אטפל בו'. כעבור יומיים הקצין הגיע והתנצל, אבל אני לא יכולתי לראות את פניו".
העובדה שחלק מהשוטרות הן רק בנות 18 לא מפריעה לשוטרים מסוימים לנהוג בהן באופן משפיל ומבזה. "כשנכנסתי למערך המשטרה הוצבתי לבד עם עשרות גברים שיכולים להיות האבות שלי", ממשיכה ג'. "מהר מאוד הבנתי שיש ביניהם כאלה שאפשר לסמוך עליהם ויש כאלה שחובה להיזהר מהם. אני זוכרת שישבתי בשעת ערב מול הפייסבוק ופתאום קיבלתי הודעה מאחד השוטרים: 'אשתי לא בבית הערב, את יכולה לבוא'. זה ממש הגעיל אותי, כי אני יודעת שיש לשוטר הזה ילדים בגילי".
ר', שוטרת צעירה, טוענת שבמהלך שירותה היא נתקלה בלא מעט שוטרים שקיימו יחסי מין בניידות משטרה, במהלך סיורי לילה, במשרדים ובלשכות. "אני זוכרת שבאירוע אחד יצאנו לסיור לילה, היינו עייפים ועצרנו להתרענן באחד המקומות. היה חשוך והשיחה התגלגלה וקיבלה אופי מיני. פתאום הרגשתי את הידיים שלו עלי בסוג של חיבוק והוא ניסה לנשק אותי. מיד העפתי אותו מעלי ומאז אנחנו לא יוצאים לסיורים ביחד. אני לא אגיש תלונה, כי אז ידברו עלי בארגון ויגידו, 'זאת המופקרת שהיתה איתו'".
בתחתית ההיררכיה שוטרות השח"מ הצעירות מגיעות לשירות של שנתיים במשטרה ולטענתן לא תמיד הן זוכות ליחס ראוי. "בהתחלה הרגשתי שאני נמצאת במקום מוגן שבו אני פורחת, אבל אחרי מספר חודשים התחילו לצוץ אירועים והערות מטרידות. בתוך כל המעטפת של הדאגה והאכפתיות של השוטרים הרגשתי שיש כאלה שמנצלים את דרגתם ומושכים את הדברים לכיוונים אחרים", מספרת אחת מהן. "זה התחיל במבט שגרם לי להרגיש לא נעים, ופתאום הפכתי לאובייקט מיני במקום שוטרת. מהר מאוד המבטים הפכו למילים, שיחות והודעות עם כיוון בולט אחד. לא תמיד ידעתי או הבנתי מה קורה סביבי. לפעמים הרגשתי שכל גבולות המותר והאסור הפכו מטושטשים".
"יש שוטרים ממש מקסימים שסייעו לי והרגשתי שיש למי לפנות, אבל גם ידעתי שצריך להיזהר מאלה שמרשים לעצמם", מוסיפה ר'. "נחשפתי להצעות מיניות מגברים נשואים שמבוגרים ממני בהרבה, אבל מה אני יכולה לעשות עם זה? הרי אחרי שנתיים אני עוזבת את המשטרה, אז עדיף לי לבקש העברה ולסיים את תקופת השירות, מאשר להיגרר לעדויות ולשימועים".
שוטרת אחרת מספרת, "היה מקרה שהגענו לתגבר כוחות בבית מלון שבו התארחה אישיות בכירה. המפקד של הכוח חילק את העמדות ובמסגרת השמירה במלון הוא קיבל חדר. אחת השוטרות שלא שובצה והיתה אצלו כל הלילה. כולם ידעו על זה אבל לא אמרו כלום". במקרה נוסף שמתארת ר' היא הגיעה למשרד בבוקר ופגשה את חברתה אחרי משמרת לילה. "היא היתה נסערת וסיפרה שאחד השוטרים נכנס למשרד, סגר את הדלת וניסה לנשק אותה עד שהיא הצליחה להעיף אותו ממנה. תבין, זה מישהו שצחקנו איתו וקשקשנו איתו, שהפך לאחד מהחבר'ה".
ניצבים במפולת במהלך השבוע שעבר הוכתה המדינה בתדהמה בעקבות הידיעות על חשדות נגד ניצבים בכירים במשטרה. בתחילת השבוע שעבר נחקר סגן מפכ"ל המשטרה ניצב ניסים מור במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), בחשד שהטריד מינית שוטרת זוטרה וביצע בה מעשה מגונה. בתום חקירתו נשלח מור למעצר בית של חמישה ימים, שבמהלכם ייבדקו תלונות נוספות נגדו.
לפני שבועיים פרש מהמשטרה מפקד מחוז ש"י ניצב קובי, שנחשד בניהול קשר אסור עם שוטרת שהיתה תחת פיקודו. כהן הבטיח לכאורה לשוטרת שאם היא "תיצמד אליו" יהיה לה טוב.
גל הפרישות והעזיבות החל בפרשת מפקד מחוז ירושלים ניצב ניסו שחם, שבימים אלה מתנהל במשפט בעניינו שבו הוא מואשם בעביר