שנתיים וחצי בלבד לאחר שמונה לתפקיד ראש מנח"י, יואב ("זימי") זמרן, שוקל לעזוב את התפקיד. לאחרונה הוא ניגש למכרז שפורסם על ידי משרד החינוך. הוא אמנם לא התקבל לעבודה זו, אבל עצם ההחלטה להתמודד במכרז, מעידה על הנכונות שלו לעזוב את תפקידו הנוכחי. "הוא איש חינוך טוב אבל לא מנהל מוצלח", "טען השבוע גורם בכיר בכיכר ספרא, "יש חוסר שביעות רצון מתפקודו על ידי הדרגים הבכירים".
1 צפייה בגלריה
יואב זימרן
יואב זימרן
יואב זימרן
(צילום: יואב דודקביץ')

בספטמבר 2021 אביב קינן שכיהן בתפקיד ראש מנח"י במשך ארבע שנים ומונה על ידי ראש העירייה הקודם, ניר ברקת, סיים את תפקידו. מי שמונה במקומו הוא זמרן (56) שגדל במערכת החינוך הירושלמית ומילא שורה של תפקידים משמעותיים. בין היתר הוא שימש כמשנה לראש מנח"י ומנהל אגף פדגוגיה והטיפול בפרט. קודם לכן הקים את בית ספר הניסויי ארגנטינה וניהל את פנימיית "עין כרמית לחינוך".
לא לחינם ראש מנח"י מכונה "שר החינוך של ירושלים" - מערכת החינוך בבירה, היא הכי גדולה והכי מסובכת בישראל. במסגרת תפקידו הוא אחראי לכ-300 אלף תלמידים מכלל המגזרים והערבי. לכל אחד ממגזרים אלה, יש צרכים ייחודיים, ומחסור כרוני בכיתות לימוד.
מתברר כי זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד, החלו חיכוכים בין זמרן לבין ראש העירייה משה ליאון. כפועל יוצא ממצב זה, לפני כשנה קיבלה אריאלה רג'ואן, משנה למנכ"ל העירייה וראש מינהל תרבות ופנאי, גם אחריות על מערך החינוך. מטבע הדברים, גם אם הדבר לא הוצג רשמית כחוסר אמון, זמרן כנראה הבין את המסר.


גורם בכיר בעירייה אמר השבוע ל"ידיעות ירושלים": "היחסים בין ראש העירייה, משה ליאון לבין ראש מינהל החינוך גרועים. "חודש לאחר שמונה לתפקיד, בעירייה הבינו שטעו ושמה שציפו זה לא מה שקיבלו. היתה ציפייה שהוא יעזוב לאחר הבחירות באוקטובר 2023 אבל הן נדחו וזה נגרר עוד חצי שנה. כשהוא שם את אריאלה מעליו, ראש העירייה הניח שזה יגרום לו ללכת אבל הוא טעה. צריך להבין שמדובר באחד התפקידים החשובים בחינוך בישראל, וזה חריג שזמרן כפוף למישהי ממינהל אחר". גורם נוסף הוסיף כי בהנהלת העירייה כבר מחפשים מחליף אך עם זאת הוא ציין כי מסתמן שראש מנח"י הבא יבוא מחוץ למערכת.
מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לעת עתה אין שינויים בהנהלת העירייה. אם וכאשר יהיו, הדבר ייעשה בשקיפות ובאחריות. בהיבטים אישיים של בעלי תפקיד, הרי שמדובר בצנעת הפרט ואין זה המקום להרחיב בו. כל שאר הספקולציות, אינן מעבר לספקולציות".
למרות פניות חוזרות לא ניתן היה להשיג את תגובתו של זמרן.