'האישה בצהוב', בת שבע ישראל-לוי (סינגר) ז״ל, הייתה אייקון תרבותי בירושלים. אתמול (ראשון) בשעה 14:00 בצהריים נפטרה לאחר ניתוח שהסתבך. בשלושת השבועות האחרונים ניסו הרופאים לייצב אותה, אף לשווא. האישה שהייתה לחידה ומעולם לא חשפה פרטים רבים על אישיותה הצבעונית, הובאה למנוחות בשעה 17:00 והיא כבת 85 שנה.
2 צפייה בגלריה
האישה בצהוב
האישה בצהוב
האישה בצהוב
(צילום: אסתי רוזנבאום)

כל מי שהיה גר באיזור שערי חסד, רחביה ונחלאות הכיר את האישה בצהוב. היא נקראה כך על שם הלבוש הצהוב בו הייתה לבושה מכף רגל ועד ראש באופן קבוע. בביתה שבקריית וולפסון הייתה מארחת באופן קבוע בשבתות בצהריים שיעורי תורה לנשים, שידעו לספר על חיים סגפניים בביתה הצהוב גם הוא.
2 צפייה בגלריה
רחביה
רחביה
הסתובבה ברחובות רחביה ושערי חסד
(צילום: שלומי כהן)

"היא תמיד הייתה לובשת צהוב ואף אחד לא באמת היה יודע למה", מספר אחד התושבים, "כשהיא נשאלה על זה היא תמיד אמרה שזה נותן לה אנרגיה. במשך שנים היא הייתה עוברת בבתי הכנסת בשכונה אחרי תפילות שחרית ומחלקת פלייארים צהובים, מזמינה נשים לשיעורי תורה. מי שהיה בביתה סיפר שהכל אצלה היה צהוב – דלת הכניסה, הרהיטים, הספה והווילונות. הרבה הכירו אותה ובמסיבות בנחלאות אנשים היו מתחפשים אליה בפורים – היו מתלבשים בצהוב, מחלקים ברושורים צהובים ומדברים באנגלית". אגדות רבות נקשרו אל האישה המסתורית, יש שסיפרו שלפני שעלתה לארץ הייתה שחקנית בהוליווד, אך זה מעולם לא אומת. אחרים לחששו בידענות שאימצה את הצבע הצהוב לאחר טראומה, אך למעשה, איש לא ידע מדוע החליטה להתלבש כך.
חידה נוספת בחייה של האישה הצבעונית הוא העובדה שלפני כ-20 שנה כיכבה בפרסומת של חומוס צבר. את הסיפור על איך התגלגלה לזה ולמה, איש לא יודע לספר.
(השתתפה בפרסומת לסלטי צבר. האישה בצהוב)

"אירחתי אותה בביתי בימי שישי בערב, אמנם בשנים האחרונות היא כבר לא כל כך הגיעה כי היה לה קצת יותר קשה, אבל במשך תקופה ארוכה היא הייתה באה פעם בשלושה שבועות-חודש", מספרת אסתי רוזנבאום, תושבת שכונת שערי חסד, "מדובר באישה מלאת אור, היא הייתה יושבת אצלנו בשולחן וכל מה שהיא 'אכלה' בארוחה היה תה ירוק. זה היה גם הקידוש וגם 'המוציא' וגם הארוחה כולה. ה'סוכריות' שלה היו דברי התורה בשולחן ושירי השבת, זה היה האוכל הרוחני ממנו הייתה ניזונה ונראה היה שלא נזקקה לשום דבר מעבר לזה. אל ישראל היא לא התכוונה לעלות, היא באה לבקר בארץ לפני כ-45-50 שנה ופשוט התאהבה בארץ ונשארה. באיזה שלב היא חלתה והלכה לחפש ברכות. כך הגיעה אל הבבא סאלי וגרה אצלו תקופה קצרה בשנים האחרונות לחייו, בהמשך, הייתה נוסעת אליו לעיתים קרובות לביקורים תכופים. ככל הנראה, מאז היא אימצה את המראה ה'צהוב' והפסיקה לאכול. היא הייתה ניזונה מעשבים וזרעונים בלבד ואוכלת מעט מאוד. לעומת זאת, הייתה שותה בצמא דברי תורה. בשנים האחרונות היא הוסיפה על התפריט שלה גם אבוקדו, מלפפון ולימון. אבל בגדול, האוכל שלה היה הקבלה והתורה".
  • הכתבה המלאה בעיתון סוף השבוע של 'ידיעות ירושלים