מחלת השפעת נתפסת לרוב כמחלת חורף לא סימפטית, כזו שעוברת תוך מספר ימים מלווה בהרבה כוסות תה, מרק עוף, חבילת טישו והרבה אמפטיה מהסובבים. אבל, זו טעות, המחלה יכולה להיות מסוכנת ולהוביל לסיבוכים ואף למוות. הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. בחורף הנוכחי כשמלחמת "חרבות ברזל" בעיצומה, חיסוני השפעת חשובים במיוחד. "הבעיה השנה היא קריטית בעקבות כמויות המפונים במלונות בירושלים ובים המלח. אם מישהו אחד יחלה בשפעת הוא ידביק את כל הסובבים מסביר ד״ר יאן מיסקין, מומחה ברפואת המשפחה וזיהומולוג ראשי בכללית מחוז ירושלים, "יש אוכלוסייה מבוגרת במלונות והם נמצאים בסיכון גבוה, אנשים עלולים למות בגלל מחלת השפעת, הסיבה היא הצפיפות והעובדה שמחלת השפעת מאוד מדבקת מה שעלול להביא להדבקה המונית. המפונים בבתי המלון לא באמת יכולים להתבודד בחדר, יש להם ארוחות משותפות והם ידביקו זה את זה. הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני המחלה ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלה היא באמצעות חיסון נגד שפעת. הדבקה המונית בשפעת זאת סכנה אמיתית ולכן אני ממליץ לכל השוהים בבתי המלון להתחסן במהירה".

5 צפייה בגלריה
האחות סלי אלפרסי מחסנת את ד״ר יאן מיסקין נגד השפעת
האחות סלי אלפרסי מחסנת את ד״ר יאן מיסקין נגד השפעת
האחות סלי אלפרסי מחסנת את ד״ר יאן מיסקין נגד השפעת
(צילום: צילום רעות כהן)

צריך להתמקד באנשים המבוגרים?
"צריך להתמקד בחיסון ילדי הגנים בבתי הספר היסודיים כי הם אלה שמדבקים את כל המשפחה בשגרה אבל בימים האלה ובעיקר במלונות זה ממש הכרח".
ההתמקדות בחיסוני ילדים הכרחיים גם באוכלוסייה שממשיכה את שגרת חייה אומרת ריקי סגל אחות ומנהלת תחום רפואה מונעת כללית מחוז ירושלים, "חיסון ילדים חשוב כיוון שאנחנו מגינים עליהם מפני מחלה משמעותית שעלולה להשאיר אותם בבית במשך כמה ימים טובים, חלק מהחוסן שלנו ההורים הוא לדאוג לשגרה במצב שלנו וכן לשלוח את הילדים למסגרות שזה גם שיקול שצריך לקחת". ארבעת ילדיה של סגל שכבר עברו את גיל הילדות התחסנו מבעוד מועד בעידודה של אמא "יש לי ארבעה מגוייסים ולכולם הודעתי כי הם חייבים להתחסן בגלל שהם יחיו בצפיפות רצינית עם עוד חיילים, והדבר האחרון שרוצים זה לחלות בשפעת ולהדביק חיילים נוספים".

5 צפייה בגלריה
ריקי סגל
ריקי סגל
ריקי סגל
(צילום: דוברות כללית מחוז ירושלים)

אך לא רק החשש מההדבקה המונית במלונות ובצבא מטרידה את הרופאים, המלחמה גרמה לכך שיש ירידה בהיענות לחיסונים גם אצל תושבי העיר, "אנשים לא רוצים לצאת מהבתים ולהגיע למרפאות אם הם לא ממש חייבים. השנה מאתגר פי 8 לחסן את האוכלוסייה" אומר ד"ר יצחק אלון מומחה ברפואת ילדים בכללית ביג בית שמש, "מאז הקורונה יש ירידה בהיענות לחיסוני השפעת ועכשיו אנחנו נמצאים בתקופה שהיא מאתגרת עוד יותר".

5 צפייה בגלריה
ד״ר יצחק אלון  מחסן מטופלת במרכז בריאות הילד של כללית בביג בית שמש
ד״ר יצחק אלון  מחסן מטופלת במרכז בריאות הילד של כללית בביג בית שמש
ד״ר יצחק אלון מחסן מטופלת במרכז בריאות הילד של כללית בביג בית שמש
(צילום: דוברות כללית מחוז ירושלים)

"צריך להבין שהמטרה של החיסון היא למנוע מחלה, קל למנוע מאשר לטפל. חולי שפעת יכולים לפתח דלקת אוזניים, דלקת ריאות, דלקת סינוסים ומחלות נוספות לא פשוטות שיכלות להסתבך, חוץ מזה שהמחלה משביתה את הילדים למספר ימים וגם את ההורים שלהם וצריך לזכור שזו מחלה מאוד מדבקת, כל שיעול מפיץ את הווירוס".
היעילות, ההגנה והתמותה
ד״ר יאן מיסקין, ריקי סגל וד"ר יצחק אלון עונים על 12 השאלות הכי נפוצות בנוגע לחיסון ומחלת השפעת

5 צפייה בגלריה
ד״ר יאן מיסקין
ד״ר יאן מיסקין
ד״ר יאן מיסקין
(צילום: ארנון בוסאני)

עד כמה החיסון יעיל?
ד"ר יצחק אלון: "החיסון יעיל ב-80 אחוז למתחסנים והוא מומלץ על ידי כל האיגודים, אני מתחסן כל שנה במשך הרבה מאוד שנים ואמשיך להתחסן".
לא באמת מתים משפעת- לרוב מתים מהסיבוכים שלה
ד"ר יאן מיסקין: "30 מיליון איש מתו ב-1918-1919 משפעת, למה זה לא קרה מאז? בבדיקות שערכו הם מתו מסיבוכים שנגרמו מדלקת ריאות חיידקית בעקבות השפעת. היום יש לנו חיסון נגד דלקת ריאות חיידקית וגם אנטיביוטיקה. לכן אנחנו לא רואים את אותם מספרי תמותה בעולם המערבי".
מהו חיסון השפעת?
ד"ר יאן מיסקין: "החיסון הרגיל (זריקה) קיים למעלה מ-20 שנה. זה אותו חיסון שמקורו בנגיף מומת המתעדכן מדי שנה בהתאם לזנים הצפויים להגיע בעונת השפעת. אי אפשר לחלות מהחיסון כיוון שהוא מומת".

5 צפייה בגלריה
האחות לובה אייזמן, מנהלת סיעוד בכללית גילה מחסנת את יחזקאל אברהם, בן 85 מירושלים
האחות לובה אייזמן, מנהלת סיעוד בכללית גילה מחסנת את יחזקאל אברהם, בן 85 מירושלים
האחות לובה אייזמן, מנהלת סיעוד בכללית גילה מחסנת את יחזקאל אברהם, בן 85 מירושלים
(צילום: דוברות כללית מחוז ירושלים)

האם החיסון יכול לגרום להופעת מחלת שפעת?
ד"ר יאן מיסקין: לא! אנשים נוהגים לקרוא לכל נגיף נשימתי "שפעת", אולם הגורם אינו נגיף השפעת".
האם מומלץ לאוכלוסייה המבוגרת להתחסן?
ד"ר יאן מיסקין: "אם שואלים אותי אם אמא שלך מתחסנת התשובה היא לא כי היא נפטרה לפני שנה, אבל כל שנה היא התחסנה (היא לא נפטרה משפעת), גם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל שהייתי רופאו במשך שלוש שנים, היה הראשון להתחסן בעקבות המלצתי, כמובן שגם צוות בית הנשיא התחסן מיד אחריו".
יש חשיבות גדולה במיוחד לחיסון ילדים?
ריקי סגל: " בהחלט. תינוקות מגיל חצי שנה ועד גיל חמש הם קבוצת סיכון שבה הילדים עלולים לחלות בשפעת שתתפתח לסיבוכים. שפעת זה לא צינון, זאת מחלה משמעותית מאוד, של כמה וכמה ימים ויכולה לגרום לסיבוכים שיובילו לימי אישפוז. צריך לזכור כי ילדים לא באמת שומרים על היגיינה, ונגיפי השפעת נשארים על משטחים הרבה שעות, הצעצועים הם כר גידול לווירוסים מאוד מוצלח ולכן מאוד חשוב לחסן את הילדים".
החיסון משפיע רק אחרי מספר שבועות
ריקי סגל: "נכון. לא קיים חיסון שבו מערכת החיסיון בגוף האדם יודעת לייצר נוגדים תוך יום. צריך זמן כי הגוף צריך "להפעיל" את מערכת החיסון. ההגנה הזאת לוקחת בין שבוע לשבועיים ולכן צריך לתת את החיסון עוד לפני עונת השפעת- זאת אומרת לפני החורף".
האם יש תופעות לוואי לחיסון?
ריקי סגל: "צריך לעשות סדר יש הבדל בין תופעות לוואי למחלת השפעת. תופעות הלוואי לחיסון מתאפיינות בכאבי שרירי, חום אצל ילדים, כאבי שרירים וכאבי ראש- אלה תופעות שרק 10-15 אחוז מהאוכלוסייה עלולים לסבול מהם או מחלקם והם ימשכו במשך יום או יומיים.
מחלת השפעת זו מחלה קשה שנמשכת ימים רבים ומי שמנסה לחזור ולעבוד טרם סיים את החלמתו, יכול להמשיך ולסבול מהתסמינים שלה במשך שבועות (נזלת לדוגמא)".
האם מי שהתחסן בעבר, לא צריך להתחסן שוב?
ד"ר יצחק אלון: "לא נכון. הנוגדים שהגוף מייצר כנגד חיסון השפעת יעילים למספר חודשים, לאחר מכן, הנוגדנים שנוצרים בגוף נעלמים. בכל השנה הווירוס יודע לעשות שינויים (גם בקורונה הווירוס השתנה כל הזמן) ולכן כל שנה מייצרים חיסון שמתאים לווירוסים שקיימם עכשיו ואיך עושים זאת? כל שנה מעדכנים את החיסון לזנים שפעילים השנה על פי אותם הזנים שמוציאים בחצי הדרומי של כדור הארץ, שם מתחילה עונת השפעת לפנינו".
החיסון יכול להגן מפני מחלות נוספות?
ד"ר יצחק אלון: "יכולים להיות סיבוכים של שפעת כמו סינוסים, דלקת אוזניים ומחלות אחרות ומי שמתחסן יכול למנוע את המחלות הללו, אבל לא מחלות נגיפיות אחרות".
החיסון לנשים הרות מקנה הגנה משולשת?
ריקי סגל: נכון. ההגנה הראשונה היא על עצמן, השנייה מפחיתה את השפעת בתינוק שלה עד גיל 6 חודשים כי היא מעבירה לו נוגדים שמגינים על התינוק, והשלישית- החיסון מפחית לידה (מגובה מחקרית) של פגים. הפגים זוהי קבוצת סיכון רצינית לסיבוכי שפעת, לפגים יש סיכון של פי כמה להגיע לסיבוכי שפעת ואשפוזים ארוכים".
חבישת מסיכה מונעת חלקית את מחלת השפעת?
ד"ר יאן מיסקין: "חבישת מסיכה מקטינה את הסיכון לחלות ולכן בקורונה שכולנו חבשנו מסכות פנים הייתה הרבה פחות שפעת. במקומות ציבוריים המסיכה יכולה להגן".

חיסוני השפעת במספרים
# כללית הצטיידה ב-1,125,000 חיסוני שפעת בתרכיב ארבעה זנים מומת, הניתן בזריקה, ובהם 10,000 חיסונים במינון מוגבר לבני 65+
וכן 25,000 חיסונים בתרסיס חי מוחלש FLUMIST המיועד לגילאי 2-49.
# עד ה-12/11התחסנו בכללית בכל הארץ 553,933 מטופלים
# במחוז ירושלים התחסנו כ- 43,061 מטופלים
# החיסונים ניתנים בכל המרפאות כולל במרכזים לבריאות האישה
# בנוסף- ניתן להתחסן בימים מרוכזים במרפאות של כללית ברחבי מחוז ירושלים
# מומלץ לתאם תור לחיסון בכוכבית 2700 או באפליקציה של כללית


מוגש מטעם: כללית ירושלים