הטיפול בשערי צדק. צילום: דוברות שערי צדקהטיפול בשערי צדק. צילום: דוברות שערי צדק
הטיפול בשערי צדק. צילום: דוברות שערי צדק
(הטיפול בשערי צדק. צילום: דוברות שערי צדק)
חדש בשערי צדק: טיפול ייחודי לבעיה נדירה בלב המדמה התקף לב ומאפשר אבחון של הגורם לכך. לפני מספר שבועות הגיע לשערי צדק גבר בן 35 עם בעיה בתפקוד הלב. במהלך ריצה יומית בלונדון, שם הוא מתגורר, הגבר עבר דום לב. בגבר בוצעה החייאה על ידי עוברי אורח והוא פונה לבית החולים.
בבדיקות שבוצעו בו עלה כי לא מדובר בבעיה מולדת בקצב הלב אלא באחד מכלי הדם שעובר בתוך שריר בלב.
לאחר ניתוח לב ומעקף לאותו כלי דם הבעיה לא נפתרה והגבר המשיך לסבול מכאבים בחזה בזמן מאמץ. הוא הגיע להתייעצות עם מומחים הלב במרכז הרפואי שערי צדק בה עלה החשד כי בזמן מאמץ כלי הדם של הלב מתכווץ, חוסם את אספקת הדם וכך למעשה הלב עובר התקף. לאור החשד הוחלט לבצע בדיקה ייחודית שלא מבוצעת כלל בארץ.
הבדיקה הייחודית כוללת צנתור בו מוזרקת תרופה המכווצת את כלי הדם של הלב ומדמה התקף לב. מיד לאחר כיווץ כלי הדם ניתנת תרופה המרפה את כלי הדם, ובכך מונעת את החסימה ואת התקף הלב. זיהוי הבעיה מאפשר טיפול תרופתי מותאם למטופל שתמנע בעתיד התקפי לב חוזרים בשל כיווץ רגעי של כלי הדם.
 צילום: דוברות שערי צדק צילום: דוברות שערי צדק
צילום: דוברות שערי צדק
( צילום: דוברות שערי צדק)
הבדיקה הייחודית בוצעה על ידי ד"ר אמיר אורלב ממרכז הלב המשולב בשערי צדק בהובלת פרופ' מיכאל גליקסון ובהשתתפות פרופ עמיר לרמן מבית החולים מיו-קליניק שבארה"ב.
גליקסון: "הטיפול הייחודי מצטרך למכלול רחב מאוד של פתרונות וטיפולים לבעיות השונות בלב הניתנות במרכז הלב המשולב בשערי צדק".
ד"ר אורלב: "ישנם מקרים נדירים וייחודיים בהם התקף הלב לא נגרם מכלי דם חסום אלא מסיבות אחרות. האבחון וטיפול הייחודי שביצענו, מונע צנתורים וניתוחי מעקב לא הכרחיים ופשוט יכול להציל חיים".