דר דיאור ופרופ אבי בן שושן עם מנותחת הגידול. צילום: דוברות הדסהדר דיאור ופרופ אבי בן שושן עם מנותחת הגידול. צילום: דוברות הדסה
דר דיאור ופרופ אבי בן שושן עם מנותחת הגידול. צילום: דוברות הדסה
(דר דיאור ופרופ אבי בן שושן עם מנותחת הגידול. צילום: דוברות הדסה)
תמר (שם בדוי), נערה בת 17 מאזור ירושלים סבלה במשך שנים מכאבים. בשבוע שעבר היא הגיעה למיון של בית החולים הדסה עין כרם בעקבות כאבים עזים שם גילו לה גידול עצום מהאגן ועד לכבד של 3 ק"ג שכלל לא ידעה על קיומו.
"תמר התלוננה מגיל צעיר על כאבי בטן. אמנם הכאבים לא היו יום-יומיים אך אנחנו תמיד זוכרים אותה כילדה שסובלת מכאבי בטן לאורך השנים", סיפרה אמה, "פנינו לרופאים שונים ועשינו בדיקות שונות, אך תוצאות הבדיקות היו תקינות וזה הרגיע אותנו. השלכנו את הכאבים על לחצים שנגרמים משינויים בחיים כגון מעבר דירה, בחינות בבית הספר ותזונה לא מאוזנת".
"לקראת ערב תמר החלה להתלונן על כאבי בטן חזקים", המשיכה, "משהו בכאבים הפעם היה שונה, היא ממש סבלה והבטן שלה פתאום התנפחה מאוד. תמר נערה רזה מאוד, ופיזית די קטנטנה, נבהלנו שפתאום הבטן התנפחה כל כך. הבנתי שמשהו חריג והיה ברור שצריך בדיקה מקיפה".
תמר התקבלה ע"י צוות הרופאים בהדסה ולאחר בירור מקיף ומהיר, נמצא בבטנה של בת ה-17 גוש ענק הממלא את כל חלל הבטן והאגן. ד"ר אורי דיאור, מנתח בכיר ומומחה לכירורגיה לפרוסקופית גינקולוגית, הסביר: "כבר מהבדיקה הראשונית, בה יכולנו למשש דרך הבטן גוש ענק היה ברור שיש לברר במהירות את מקור הגוש. מהבדיקות השונות שביצענו לתמר במהלך הלילה התגלה בחלל הבטן גוש העולה מאזור האגן עד לאזור הכבד, דבר חריג ביותר בשל גודלו. הסימנים הראו כי רוב הסיכויים שמדובר בגידול שפיר אך לא היינו יכולים להיות בטוחים בכך והיה ברור שאנחנו חייבים להכניס את תמר לניתוח בהקדם".
אמה לא האמינו מהממצא ומהגודל העצום שלו: "הרגשנו מבולבלים, גידול מהאגן לכבד? תמר פעילה וספורטיבית, ועד אתמול, חיצונית לא ראינו כלום, איפה זה התחבא בתוך הגוף הקטן שלה? עד עכשיו אני מתקשה להאמין".
הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץהדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ
הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ
(הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ)
לאחר התייעצות מהירה בין רופאי המחלקה, הוחלט שלמרות גודלו החריג של הגוש הבטני, יבוצע ניסיון להוצאת הגידול בגישה לפרוסקופית, זעיר פולשנית, על מנת למנוע חתך בטני גדול כמקובל – ובטח במקרים בהם הגידול כה גדול - בניתוח שיבצעו ד"ר דיאור וד"ר אבי בן שושן, מנהל השירות לגניקולוגיה אונקולוגית בהדסה.
השניים הסבירו כי ניתוח לפרוסקופי הוא ניתוח זער פולשני בו המנתחים מבצעים חתכים זעירים בדופן הבטן כאשר דרך אחד החתכים מוחדרת מצלמה לחלל הבטן והאגן ודרך החתכים האחרים מכניסים את יתר המכשירים הנדרשים להשלמת התהליך הכירורגי. "בשיטה זו אנו נמנעים מחתך גדול מאוד על דופן הבטן. ניתוח בשיטה לפרוסקופית מאפשר אשפוז קצר יותר, החלמה מהירה בהרבה, הכאבים לאחר הניתוח קלים משמעותית לעומת ניתוח עם חתך בטני גדול, הסיכון לזיהום ולסיבוכים אחרים נמוך יותר וכמובן, התוצאה הקוסמטית שונה באופן משמעותי- במקום חתך גדול לכל אורך או רוחב הבטן, נשארות כמה צלקות קטנטנות שלרוב לאחר זמן כבר לא נראות.
"שיטת הניתוח הזעיר פולשנית הזו מוכיחה את עצמה פעם אחר פעם ביעילות שלה ובתהליך ההחלמה של המטופלות. במקרה שלנו, לנגד עינינו עמדה תמר- נערה צעירה ודינאמית אשר ברגע אחד כל התוכניות שלה התהפכו והיא הייתה צריכה להתמודד עם חוסר וודאות ועם ניתוח גדול. רצינו שהניתוח יהיה בטוח אבל עם החלמה שתהיה הכי מהירה שניתן, ושהניתוח לא יגרום לתמר טראומה גדולה יותר מזו שהיא כבר חוותה".
ד"ר דיאור הוסיף: "עם כניסת המצלמה לבטן ראינו כמובן מיד את הממצא הענק שמילא את כל חלל הבטן והאגן. מיד הבנו, שכמו שהערכנו מראש, מדובר בגידול שפיר. הסוג המסוים של הגידול של תמר נפוץ מאוד בגיל הפריון אך הממדים שאליו הגיע הגידול בגיל כה צעיר היו חריגים מאוד".
"מתוך הגידול נשאבו קרוב לשלושה ליטר של נוזל ורקמות נוקשות ועל מנת להוציא אותן מדופן הבטן הגדלנו מעט את אחד החתכים. לשמחתנו הצלחנו לבצע את כל הניתוח בשיטה הלפרוסקופית הזעיר פולשנית, וכעבור שלושה ימים תמר כבר שוחררה לביתה" מוסיף ד"ר בן שושן .
ד"ר בן שושן וד"ר דיאור סיכמו: "מאחר ומקור הגידול היה השחלה, היה חשוב לנו מאוד לשמר את רקמת השחלה של תמר ואכן בגמר הניתוח שחזרנו את השחלה ולמעשה תמר נותרה עם שחלה שצפוי לה תפקוד רגיל לחלוטין".