אלפי חולים בישראל ובעולם מחפשים מזור לכאבים ומחלות שונות. לא תמיד נמצא הפתרון ברפואה הקונבנציונלית. לכן, בשנים האחרונות, גוברת ההתעניינות בשיטות הרפואה המשלימה (המכונה גם רפואה אלטרנטיבית כי במקרים רבים, היא מהווה תחליף לרפואה הרגילה) נראה כי יותר ויותר אנשים זונחים את הרפואה הקונבנציונאלית ופונים אל שיטות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית. מהי בעצם רפואה משלימה? ובכן, רפואה משלימה היא הגדרה כוללת למגוון רחב ביותר של טיפולים שהמדע הרפואי לא ביסס אותן באופן מחקרי. אם המדע ביצע מחקר על שיטה מסוימת והיא קיבלה את הבסיס המדעי הנחוץ, הוא עובר באופן מידי להגדרה של רפואה מדעית קונבנציונאלית.

אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: pixabay)

היתרונות הבולטים של רפואה אלטרנטיבית

אחד ההבדלים הבולטים בין הרפואה המודרנית לרפואה המשלימה הוא, היחס לאדם המטופל. הרפואה האלטרנטיבית מתייחסת לאדם כמכלול שלם לעומתה הרפואה הרגילה מתייחסת בעיקר למחלה הספציפית ממנה הוא סובל. הרפואה המשלימה נותנת מענה גם לצרכים הרגשיים והרוחניים של המטופל וזה יתרון משמעותי מאוד.
היתרונות של הרפואה המשלימה באים לידי ביטוי בעיקר בכל הקשור למחלות כרוניות, כגון: אלרגיות, מחלות עור וכו'
למרות שאין מחקרים המבססים מדעית את יעילות הטיפול, חולים רבים דיווחו על יעילות רבה של שיטות הטיפול האלטרנטיבי, הטיפולים כך הם טוענים הצליחו להביא מזור למחלותיהם דווקא במקרים בהם הרפואה המערבית לא הצליחה לעזור. ישנם חולים רבים שקיבלו המלצה להנות מ- 2 העולמות ובעצם לשלב טיפולים מערביים עם טיפולים משלימים ולפי עדויות רבות השילוב הזה היה מוצלח והביא לתוצאות טובות יותר מאשר שימוש בטיפולים מערביים בלבד.

גישות ואסכולות

כמו בתחום גם כאן ישנן אסכולות שונות. רוב השיטות הגיעו למערב ממזרח אסיה: סין והודו. אך ישנן גם תורות טיפול שמגיעות מאזור יבשת אמריקה ואירופה.
הרפואה האלטרנטיבית כוללת שני תחומי טיפול מרכזיים:
• טיפולי גוף - נפש - כגון: אקסס בארס ,דיקור, עיסויים, יוגה, וטכניקות הרפיה שונות.
• מוצרים טבעיים - ביניהם: צמחי מרפא, ויטמינים, תוספי תזונה ומינרלים.
נראה כי מתפתחת מגמה במערכות הרפואה האלטרנטיבות לשלב את השיטות השונות. כך למשל, מטפלים רבים ממליצים על טיפול בצמחי מרפא שונים בשילוב עם דיקור סיני.
הרפואה המשלימה כבר הפכה חלק בלתי נפרד משירותי הבריאות המוצעים לציבור. מומלץ מאוד להיות מטופל על ידי מטפל מוסמך שעבר הכשרה מקצועית במוסד לימודים מוכר. יש בישראל עשרות מוסדות חלקם מלמדים רק חלק מהמקצועות. מספר מוסדות ללימודי רפואה משלימה בירושלים מלמדים מגוון רחב של מקצועות רפואה אלטרנטיבית, ויש אפילו מכללה לנשים בלבד.
אחת המכללות הבולטות ללימודי רפואה משלימה לנשים בירושלים היא מכללת מעינות
https://mayanot.co.il/ מוזמנת לנסות!