בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'
בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'
(בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ')
המאבק נגד התוכנית להקמת בית יולדות בשכונת בית הכרם: נציגת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ליאת בן נחום הגישה לאחרונה לבית המשפט בקשה לצו מניעה לפתיחת בית ההחלמה. הסיבה: היזמים לא עומדים בתנאי רישוי עסקים כמתחייב בחוק - דבר שעלול לדבריה "להוות סכנה לשלום וביראות הציבור והשוהים בו".
במסגרת ביקורת של האגף לקידום עסקים בעירייה שהתקיימה אתמול (א'), עולה כי מדובר במבנה המונה כ-4 קומות שיכלול 50 חדרים. "מדובר בעסק רחב ידיים הטעון רישיון עסק על פי חוק, ולשם הפעלתו כעסק האמור, נדרשים אישורים מגורמים שונים, ביניהם, פיקוח על הבניה, שירותי המזון, כיבוי אש, משטרת ישראל וממונה על רישוי עסקים", נכתב בבקשה.
בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'
בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'
(בית היולדות בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ')
נציגת היועמ"ש אף טענה כי קיים חשש שבית העסק יחל לפעול ללא האישורים הנדרשים: "בית העסק עתיד לפעול במקום אשר לגבי השימוש בו לא ניתן היתר בניה כדין וכפועל יוצא מכך אף לא יוכל לקבל רישיון עסק. פתיחתו של בית עסק זה ללא רישיון עתיד ליצור נזקים אדירים בעלי השלכות רוחב הן לתושבי השכונה בפרט והן לירושלים בכלל, שכן רחוב החלו. הינו רחוב צר ובחלקו אף בעל מדרכה בצד אחד בלבד, ומשמש כיום כעורק תנועה תחבורתית ורגלית לתושבי השכונה כולה".
כזכור, תושבי השכונה מנהלים מזה כשנה מאבק נגד הקמת בית היולדות, שעל פי התוכנית המקורית אמור לשמש כבית אבות. לאחרונה אף ניתן צו שיפוטי המונע את המשך קיום עבודות הבנייה בשטח.
מהיזמים נמסר בתגובה: "לאחר שבית המשפט זרק את עיריית ירושלים מכל המדרגות כבר שלוש פעמים משום שניסתה לבקש צו מניעה לפי חוק תכנון ובניה, מנסה עיריית ירושלים לבקש צו עיכוב בפעם הרביעית והפעם על פי חוק רישוי עסקים.
"אנו מחזיקים בידינו אישור מפורש של מחלקת רישוי עסקים בעיריית ירושלים. בית משפט המחוזי כבר הזהיר את העירייה כי היא צפויה לתביעה של מיליוני שקלים אילו תחזור בה מאישור זה ואנו ננקוט בכל צעד חוקי שנצטרך על מנת לסיים את הסאגה המיותרת והמטופשת הזו. ההתנהלות הביזיונית של העירייה לא תשאר במחשכים הרבה זמן, וכאשר תיחשף בקרוב לציבור הרחב, יהיו גורמים רבים שיצטרכו לתת תשובות".