עופר ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'עופר ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'
עופר ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'
(עופר ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ')
4, 16, 32, אלה שלושת מספרי המזל של עופר ברקוביץ. הוא אפילו אינו צריך את המספר נוסף - אם הוא מגיע אליהם, הוא גורף את כל הקופה. בכל הנחה אחרת, הוא מפסיד. והרי ההסברים.
תמונת המצב לפני החישובים
73:90 לטובת משה ליאון (מחוזק בקינג).
א. מספר המזל הראשון - 4
שמונת אלפים מצביעים של יוסי דייטש נותרו מיותמים ממועמד לראשות העירייה. אין מדובר על מצביעים שהצביעו במועצה לאגודת ישראל או לאריה קינג, אלא על מצביעים פלורליסטיים שהסתייגו מברקוביץ ועל מצביעים ליטאיים שזלגו לדייטש. ניתן להניח שהחלוקה ביניהם שווה למדי.
סביר להניח שהליטאים שבהם יחזרו לליאון. השאלה היא האם הפלורליסטים יחזרו לברקוביץ או שהם יישארו בבית. כדי להישאר בתמונה הוא חייב שהקול הפלורליסטי יצביע לו. למרות ההסתייגות.
הסיכויים שזה יקרה נראים לי גבוהים למדי.
תמונת מצב לאחר הסיבוב הזה: 77:94 ליאון.
ב. מספר המזל השני- 16
איזה סופ"ש עבר על אגודת ישראל. עד כניסת השבת היה ברור כי מגיעים לפיצוץ נוסף עם דגל התורה. הליטאים לא הסכימו להתפשר על התיקים ועל התמיכה בשוקי אוחנה, המועמד החילוני בצפת. אגודת ישראל לא פרסמו קול קורא שתומך בליאון, ואפילו איימו לתמוך בברקוביץ.
במוצאי שבת - מהפך. בדגל התורה מסכימים להתפשר, לוותר על שוקי אוחנה ולתמוך בנחמן גלבך החרדי. גם על תיקים עשויה להיות פשרה. הם יעשו הכול כדי שמשה ליאון יהיה ראש העירייה הבא.
גם ברקוביץ אינו שוקט על השמרים. כבר ימים ארוכים הוא מחזר אחרי הקול החסידי. אפשר גם לקבוע שהשטח החסידי איתו, זאת אחרי שעל פי לא מעט גורמים ברקוביץ יצא למה שהם מכנים "מכירת חיסול".
בשלב זה אגודת ישראל דוחים את כולם. כמו לאורך כל החודשים הללו, הם מעדיפים שלא להחליט. הם אינם חושפים את הקלפים עד רגע האמת המתקרב, ואיש לא יתפלא אם הם גם לא יחשפו אותם עד לאחר הבחירות.
הפחד של ליצמן ופרוש הוא אמיתי. הם מבינים שליאון פייבוריט ומפחדים מההשלכות של חוסר תמיכה בו, אבל מפחדים ממרד בעולם החסידי. אסור להמר על ליצמן ופרוש, אבל ההנחה היא שיימצא המתווה שיאפשר להם לגבש קול קורא התומך בליאון.
השאלה היא עד כמה חד יהיה הקול הקורא, ועד כמה הציבור יחליט למרוד. ההנחה הרווחת היא שלא תהיה נהירה חסידית לקלפיות. הציבור החסידי ממושמע, אבל קודם כל נקמן. הוא לא ימהר להצביע בעבור המועמד של דגל התורה.
וכעת למספרים. 26 אלף חסידים הצביעו לאגודת ישראל. גם בלי הקול הקורא, משה ליאון יצליח לגייס בין 8,000 ל-10,000 קולות שמורכבים מבעלז, מחב"ד ומשאר החסידויות הקטנות.
השאלה היא לאן יגיעו 16 אלף הנותרים. אם ברקוביץ יצליח לגייס את מחציתם להצביע עבורו, הוא במצב סביר. אם הם יישארו באופן מחאתי בבית, הוא יישאר סגן ראש העירייה.
הסיכויים נמוכים: קשה לראות כיצד יותר מאלפיים חסידים יצביעו לעופר ברקוביץ. בתסריט אופטימי, יגיעו ארבעת אלפים חסידים כדי לשים עופר ברקוביץ בקלפי.
תמונת מצב בתום הסיבוב: גם אם נקל עם ברקוביץ משני הכיוונים, הוא עדיין מוביל בפיגור ניכר.
81:102 לטובת ליאון.
ג. מספר המזל השלישי: 32
50 אלף ירושלמים בחרו באלקין בסיבוב הראשון. בין חמישית לעשירית מהם שייכים לפלג הירושלמי שאולי מעדיף את עופר ברקוביץ בראשות העירייה, אבל יישאר בבית.
נותרנו עם 40 אלף שמתלבטים עדיין האם לסתום את האף ולהצביע - ואם כן, במי לתמוך. המצביעים המעטים של אלקין מאופיינים למדי: מרביתם ציונים דתיים. מיעוטם תומכי ליכוד ויוצאי מדינות חבר העמים.
שמונת אלפים מתוכם יגיעו בוודאות לליאון. אחרי הכול, הוא איש המחנה הלאומי. כזה שהתאבד בעבור נתניהו לפחות פעמיים בעבר, וציוני דתי שנכדיו לומדים במוסדות הממ"ד. אחרי שאלקין מחוץ למרוץ, גם חלק מהקול הרוסי צפוי לשוב לחיק הפייבוריט של ליברמן.
האם ברקוביץ יצליח לגייס 32 אלף מתומכי אלקין? הציבור הדתי-לאומי אינו נוהה אחר אדמו"ריו. בימים כתיקונם, להצהרה של בנט או חגית משה אין שום משמעות בעבורו. בבחירות הללו המצב קצת שונה.
את ציבור חובשי הכיפות הסרוגות ניתן למיין לשניים. החלק הפלורליסטי כבר הצביע לברקוביץ בסיבוב הראשון. החלק האלקיני הוא חשדן ושמרן יותר. כזה שחשוב לו לשמור על ירושלים המודרנית, אבל גם לדאוג למוסדות החינוך הדתיים, להתיישבות במזרח ירושלים, ולשמור על הצביון המיוחד של העיר הזאת.
ההסכמים של ליאון עם החרדים מרתיעים אותם. הם מבינים כי בכל מצב של התלבטות, ליאון יבחר לתמוך בחרדים שהזניקוהו עד הלום. הם היו מעדיפים לתמוך בברקוביץ, אבל חוששים שהוא איש שמאל ואנטי דתי.
בדיוק לשם כך, ברקוביץ היה זקוק לתעודת כשרות מן הפוליטיקאים של הבית היהודי. העובדה שליאון סגור עם כל הציונות הדתית יוצרת אפקט שלילי לברקוביץ. קשה לראות כיצד הוא מגיע לרוב סוחף שכזה, בלי תמיכה של גורם רבני או פוליטי בציונות הדתית.
הסיכויים: נמוכים מאוד. גם אם ברקוביץ יזכה לרוב בקרב מצביעי אלקין, הרוב יהיה זעום. במקרה הטוב 25:15 לטובתו.
סיכום כללי על פי תמונת המצב הנוכחית: 103:117 לטובת ליאון.