ליאון, דייטש ואלקין. צילום: דנה קופלליאון, דייטש ואלקין. צילום: דנה קופל
ליאון, דייטש ואלקין. צילום: דנה קופל
(ליאון, דייטש ואלקין. צילום: דנה קופל)
בכנס התמיכה של בעלז ביוסי דייטש עלה לבמה חבר מועצת העיר, מיכל הלברשטם, ומיד החל לירות. "דגל התורה הפכו את ליאון לקודש. שכנעו את הרבנים שלהם שהוא היה לטובתנו. זה שקר וכזב. הוא מעולם לא הצביע איתנו כשהיו צריכים אותו. תמיד ברח והתחמק. פעם אחת לא היה שמשה ליאון היה איתנו בעניין דתי ערכי". נניח לרגע לעובדה המפתיעה שמשפט כזה מגיע מהלברשטם שאפילו חברי המועצה התקשו לזהותו, לו אני משה ליאון הייתי מודאג. בחודשיים האחרונים, הוא הפך מפוליטיקאי אהוב במגזר החרדי לדמות שיש בצידה מחלוקת, ולאו דווקא בגללו, אלא יותר בגלל הליכתו עם דגל התורה.
אין ספק כי ליאון הולך על כל הקופה במערכת הבחירות הזאת. הוא משוכנע שהדיל המשולש עם דרעי, בונפיל וליברמן יסדר לו ניצחון בסיבוב הראשון. השבוע, הוא מתכוון לפרסם שוב ושוב את הסקרים מטעמו שמעניקים לו ניצחון בפער מבטיח. ליאון אומנם שכר פעילים שיעבדו השבוע בשכונות, אבל כשרואים את עבודת השטח של שאר המועמדים, מבינים שליאון נשאר קצת מאחור. ההרגשה היא כי הוא מתעלם באופן עקבי מסוגיות שבהן צריך לנקוט עמדה. מאידך הוא דווקא מבטיח הטבות לסטודנטים ולנהגים, אבל השאלה האם יוכל לממשם תקציבית.
ליאון רואה חשבון ואין ויכוח על יכולתו המקצועית בתחום, אבל אולי ירושלים צריכה בכלל סוציולוג. בחודשים האחרונים, העיר עוברת שינוי חברתי מדהים. הדילים שהכריעו את גורל העיר הזאת בעבר, כבר אינם משפיעים על הבוחר שרוצה ראש עיר שמחובר לשטח. במערכת הבחירות הזאת. החילונים הפכו לחסידים. כאלה שיצביעו לעופר ברקוביץ' בכל מחיר. שום גילוי לא יניא אותם מהעמדה הזאת. אולי מדובר בפחד קמאי מראש עיר דתי, ואולי פשוט הקסם של ראש עיר צעיר עוצר את הירושלמים מלשאול קושיות אמיתיות על אופיו של ברקוביץ' ועל אופיו לנהל את העיר.
בעולם החרדי, המצב התהפך. הפילוג בשיאו. ש"ס ההיסטורית מפולגת לשניים. יהדות התורה, מפולגת לשלושה חלקים. ליאון שבונה על בלוק של 65 אלף קולות חרדיים, עלול להישאר רק עם 50 אלף קולות מהמגזר. בהנחה ודני בונפיל ומספר 2 שלו עופר איובי אינם שווים יותר מעשרת אלפים קולות, ליאון אפילו אינו בטוח בסיבוב השני.
אבל אסור בשום אופן להספיד את ליאון. מדובר בפוליטיקאי מיומן, כזה שיידע לתפור הסכמים גם ברגע האחרון, אבל גם הוא יודע שאם הוא יפסיד את קולות החרדים, הוא עוד עלול להכות על העובדה שלא התייחס מספיק לקולות הציבור הפלורליסטי.
המהפכים המפתיעים
לו הדיון הידוע הזה ממסכת סנהדרין היה מתקיים בימינו, הוא ודאי היה מביא כהוכחה את הבחירות בירושלים. ליאון שהיה נראה גמור בראש השנה, הפך למועמד מוביל ביום הכיפורים. אלקין שהיה נראה גוויה פוליטית שלשום, נראה לפתע כמועמד מוביל לנצח וכל זאת בזכות הפרישה של חיים אפשטיין מהמרוץ ותמיכתו באלקין.
אפשטיין שווה הרבה יותר מעשרת אלפים מצביעי הפלג הירושלמי. בבחירות הקודמות, הוא היה לשון המאזניים שהביאה לברקת את הניצחון, וגם הפעם הוא מסתמן ככזה. עד אתמול בערב, במחנה דייטש האמינו בכל ליבם שאפשטיין יתמוך בהם. הם כבר דיברו בקול על כך שבזכות הפלג הם יעפילו לסיבוב השני וינקמו באופן מוחלט ביריבתם המשותפת, דגל התורה.
באגודת ישראל רק שכחו שבפלג הירושלמי שומרים לאורך כל דרכם הפוליטית על נאמנות לעקרונות.
אלקין קיבל את אפשטיין כמתנה מן השמיים. אחרי אווירת הנכאים מן השבוע שעבר, מטה אלקין מתעורר לחיים בשבוע האחרון. הפעילים יוצאים לרחובות. שלטי החוצות משתלטים על העיר, ואפילו הכתום הסמלי שעל החולצות מצליח לעורר את הסנטימנט בקרב הציונות הדתית.
בין עופר לזאב
מבחינת דייטש המצב נראה עגום יותר. הקו ברור. מעתה ואילך, יוסי דייטש והאדמו"ר מבעלז מתכננים להפעיל לחץ מאסיבי על ליצמן כדי שישכנע את האדמו"ר מגור שאין סיכוי למועמדותו. "ניתן לליצמן יומיים, ואנחנו מאמינים שדברים יזוזו". מסבירים במטה.
במקביל למגעים של אלקין, קיימים מגעים קדחתניים בין התעוררות ובין בכירים בחסידות בגור. ברקוביץ' יעשה כמעט הכול כדי שדייטש יישאר במירוץ עד הסוף. אם תרצו, בדומה למה שעשה חיים אפשטיין בבחירות הקודמות שנשאר במירוץ כדי לסייע לברקת להישאר ראש העיר. "הדיל פשוט. בסיבוב הראשון, דייטש יישאר במירוץ, ובסיבוב השני, אגודת ישראל תתמוך במפורש בברקוביץ'. זה יהיה הרבה יותר קל, כשמול ברקוביץ' יתמודד משה ליאון". מסביר בכיר באחד המטות. "בתמורה, דייטש יקבל את מה שבכל מקרה הוא היה מקבל לאחר משא ומתן פוליטי".
הבעיה היא שהמגעים אומנם מגיעים מחסידות גור ועל דעתו של דייטש, אבל שאר האדמו"רים אינם מודעים למגעים, וקשה לראות כיצד יסכימו למהלך כזה.
הטרגדיה של אריה קינג
אריה קינג עלול להיות הסיפור הטראגי של מערכת הבחירות הזאת. לא רק שעל פי הסקרים הוא מתקשה להגיע למנדט השני, אלא שהוא רואה בזה אחר זה את רבניו תומכים באלקין על חשבון דייטש. אחרי הרב דב ליאור והרב שלמה אבינר, גם הרב יוסף אליהו, בנו של הרב הראשי לשעבר, הודיע הבוקר על תמיכתו באלקין.
אריה קינג. צילום: שלומי כהןאריה קינג. צילום: שלומי כהן
אריה קינג. צילום: שלומי כהן
(אריה קינג. צילום: שלומי כהן)