בניין ההסתדרות
ההסתדרות. ממותות ופסנתרים. צילום: יאיר מוסההסתדרות. ממותות ופסנתרים. צילום: יאיר מוס
ההסתדרות. ממותות ופסנתרים. צילום: יאיר מוס
(ההסתדרות. ממותות ופסנתרים. צילום: יאיר מוס)
איפה: שטראוס 17
מי: מאיה דוניץ
על הגג: גופי פסנתרים שהפכו לממותות
אז מה יש שם: ב'ממותות על הגג', חמש חיות ענק עתיקות רובצות על גג הבניין כשרידים מעולם קדום, רועמות, שואגות ורוטטות דרך גופי פסנתרים ויוצרות יחד סוואנת צלילים. המבקרים מוזמנים לחקור את העבודה בגופם, בישיבה או בשכיבה, לגעת בבהמות השואגות ולחוות את הרעידות בכל חושיהם, לשמוע דרך הבטן.
ביקור חולים
איפה: שטראוס 5 פינת הנביאים
מי: עלית קרייז
ביקור חולים. מיטות וארובות. צילום: יובל חיביקור חולים. מיטות וארובות. צילום: יובל חי
ביקור חולים. מיטות וארובות. צילום: יובל חי
(ביקור חולים. מיטות וארובות. צילום: יובל חי)
על הגג: מיטות ומרבדים, אוזניות
אז מה יש שם: תחת הכותרת 'אני רוצה לבקש (שוב) סליחה' מוזמנים המבקרים לשהות 20 דקות על גג בית החולים במרכז העיר, שבו נולדים בממוצע 16 תינוקות חדשים בכל יום. באוזניות הם שומעים את דופק בקיעת החיים, בדרך לשקול אילו סליחות ירצו לבקש מתינוקות שנולדים לתוך המציאות הירושלמית על צומת הרחובות הכי צפוף ורב־תרבותי בעיר.
כיכר ספרא
איפה: כיכר ספרא, בניין 10
מי: רועי כרמלי
כיכר ספרא. ניאונים ומשואות. צילום: יהודית סלוסברגכיכר ספרא. ניאונים ומשואות. צילום: יהודית סלוסברג
כיכר ספרא. ניאונים ומשואות. צילום: יהודית סלוסברג
(כיכר ספרא. ניאונים ומשואות. צילום: יהודית סלוסברג)
על הגג: פסלי ניאון מאירים
אז מה יש שם: לצד שתי עבודות נוספות מציג כרמלי את 'Beacon 2.0', תצפית על משואות ניאון שהוצבו על גגות בולטים באזור מרכז העיר. התוצאה היא מעין משואת איתות דיגיטלית, בדומה לאלה שבישרו בעבר הרחוק על מלחמה, מולד הלבנה או בקשת סיוע.
כיכר צה"ל
איפה: שלמה המלך 2
מי: טליה קינן וגיא שרף
שלמה המלך. פרחים ומנגינות. צילום: רחלי ריףשלמה המלך. פרחים ומנגינות. צילום: רחלי ריף
שלמה המלך. פרחים ומנגינות. צילום: רחלי ריף
(שלמה המלך. פרחים ומנגינות. צילום: רחלי ריף)
על הגג: דודי שמש ופרחים יבשים של כלי נגינה על מוטות ברזל
אז מה יש שם: 'חלום הנחש' משלב ובין טבע עירוני ומנגינה. המיצג כולל הקרנה על רצפת הגג בתוך שדה של שלל מוטות גבוהים ועבים, שבקצה שלהם כלי נגינה. המבקרים מתהלכים בתוך סביבה רוחשת קולות. אובייקטים מנגנים והתרחשויות סאונד ודימוי מזמינים את הצופה לטיול לילי לאור שני ירחים.
מעל ומעבר למצופה
עד 16 באוגוסט מציע פסטיבל 'מקודשת' מיזם ייחודי על גגות מרכז העיר: 'מעל ומעבר 2'. מדי ערב, בין 7 ל־11, מוזמן הציבור הירושלמי לבוא למרכז העיר ולעלות על גגות נבחרים לחוויה תרבותית ייחודית.
'מעל ומעבר' הופך על גגות ירושלים למצע של פנטזיה, מרחב פעולה לשדים ולרוחות השמיים. הפרויקט מזמין את צופיו לעזוב את מפלס הרחוב המוכר, לפתוח את הדלת אל מרחבים עירוניים שנעולים בפניהם בדרך כלל, ולצאת אל סדרת גגות שעל כל אחד מהם מצפה להם עבודת אומנות.
תהליך העבודה על הפרויקט נערך כמעין מחקר שטח עירוני, לגילוי מרחבי חיים שנעלמו מתודעתה של העיר. גגות של בניינים סתמיים ואפרוריים התגלו כנקודות תצפית מרהיבות וכמרחבי שהות נדירים. לתהליך המחקר הזה הצטרפו האומנים, שחשבו את הגג מחדש דרך קולות, חומרים, דימויים והפיחו חיים בעיר הגגות הפרועה.