1. אם היו יכולים, אורי שרצקי, שי אהרון והוועד המנהל של הפועל היו שולחים לכבוד החג זר פרחים ענק לבעלי בית"ר משה חוגג. כבר שבועות ארוכים שבהפועל יושבים עם מחשבון ומנסים לפצח את כמות הקהל שתגיע לדרבי ותעניק להם הכנסה כספית כנראה חסרת תקדים. 6,000 כרטיסים נמכרו עד כמה לאוהדי בית"ר ואז ביום ראשון האחרון חוגג יצא בכותרת במוסף הספורט של ידיעות אחרונות באלה המילים: "נקרע להם את הצורה". בהפועל קפצו משמחה. "חוגג עשה לנו את העבודה" אומרים שם. ומתכוונים לרווח כפול. הראשון, הלהג השחצני של חוגג אמור להאיץ עוד יותר את מכירת הכרטיסים וגם לתת לשחקני הפועל עוד קצת מוטיבציה שגם ככה בשיאה. תסמכו על זיו אריה שיתלה על הלוח בחדר ההלבשה את הריאיון הזה של חוגג ויגיד לחניכים שלו דבר פשוט: "אתם מוכנים שככה יזלזלו בכם"? אם הפועל תנצח את בית"ר בדרבי זה יהיה גול עצמי בוולה לחיבורים. "צדיקים" אמר גורם בהפועל השבוע "מלאכתם נעשית בידי אחרים".
1 צפייה בגלריה
גוני נאור חוגג את שער הניצחון בגביע הטוטו
גוני נאור חוגג את שער הניצחון בגביע הטוטו
גוני נאור חוגג את שער הניצחון בגביע הטוטו
( צילום: דני מרון מחלקת המדיה של הפועל ירושלים, אוהד רומנו)
2. הבסיס של שחקני הפועל שמודע לחשיבות של דרבי הוא הרבה יותר רחב מזה שיש בבית"ר. זה לא מבטיח כלום, אבל עידן שמש, גל מאיו, גיא בדש, מאור ג'רסי, הראל שלום גוני נאור אשטה אווקה אדליי אדבאיו ווילי אגדה שומעים כבר שלוש שנים בערך את צמד המילים "ליגת העל" ו"בית"ר ירושלים" בלופ של שידור מחזורי. היעדים שסימנו בהפועל קטמון מאז 2007 הם שניים: עליית ליגה ונצחון אדום בדרבי. הראשון הושג אחרי דם יזע ודמעות. בהפועל מבינים את מה שלא מבינים בבית"ר. שניצחון בדרבי הוא מסר וחותמת. הוא כרטיס הכניסה להפוך להיות לגיטימים ורלוונטים אחרי שנים ארוכות של חוסר רלוונטיות וחיבור למכונות הנשמה. למי שלא יודע היסטוריה נספר רק סיפור אחד שממחיש את התזה הזו. במרץ 1989 הגיעה הפועל לדרבי אחרי שמונה שנים בלי ניצחון על בית"ר. אז, הפער בין הקבוצות היה בלתי נתפס. מצד אחד, הצהובים זללו תארים והפכו לאימפריה, מצד שני, הפועל עלתה וירדה מהליגה הראשונה בקצב של פעם בשנתיים. הפועל ניצחה את הדרבי ההוא 0:2, ומאותו רגע החל שיויון במשחקי הדרבי. לשם הפועל חותרת בשלב ראשון. קודם להשתוות לבית"ר ואז לנסות לעקוף אותה. ההצלחה הגדולה של האדומים ובמקביל הטרגדיה הגדולה של האדומים היא שכל אוהד בית"ר מצוי, אחרי עשרות שנים של אויר פסגות והמשפט: "דרבי זה שש נקודות בטוחות בעונה", רועד מפחד לקראת המשחק ביום שני.
3. מקצועית הפועל תגיע לדרבי הזה בדיוק כמו שהגיעה למפגש גביע הטוטו. היא תתבסס על התקפות מעבר תיתן לבית"ר שליטה אופטית בהנעת הכדור ולעיסתו עד זרא. אין במשחק הזה כמעט מאצ' אפ מקצועי אחד שלאחת הקבוצות יש יתרון בו. שתי הקבוצות סובלות מכשלים בסיסיים של המשחק: בית"ר לא מסוגלת לייצר מצבים ולהבקיע. הפועל לא מסוגלת עדיין באמת לשלוט בקצב המשחק. את הדרבי הקרוב ינצחו הרוח, המוטביציה, הגליצ'ים והמזל. בשלושה מתוך ארבעה נכון לעכשיו אם בבית"ר לא יעשו סוויץ' להפועל יש יתרון.
4. מי שלא ידע מראש שהחיים בליגת העל שונים לגמרי מהחיים בליגה הלאומית שירים טלפון לגל מאיו ולעידן שמש. מאיו, העוגן הכי גדול אולי בעליית הליגה של הפועל נשאר על הספסל למרות שהפועל משחקת במערך של שלושה בלמים. ייאמר לזכותו של זיו אריה שהוא הושיב את מאיו לשיחה בטרום העונה והסביר לו שהוא ייאלץ להיאבק על מקומו. הכל היה גלוי וידוע על השולחן. ועדיין מאיו, שמתנהג כמו מקצוען לא מרוצה ממעמדו החדש. בהפועל אומרים שמאיו הוא בן מועדף שהוא כל כך אהוב ואהוד שגם אם יבוא בעוד כמה שבועות ויבקש שחרור יעשו מה שטוב לו ומה שיבקש. גם עידן שמש שסופסל במשחק האחרון מול נוף הגליל מתקשה להתרגל למעמדו החדש־ ממלך השערים של האדומים לשחקן שיושב על הספסל. חובה לציין שגם שמש וגם מאיו מכבדים את ההחלטה של אריה אבל ספק רב אם לאורך זמן הם יסכימו להיות שחקנים שלא רואים דשא. אנחנו נמשיך לעקוב. בנושא אחר: גיא בדש עדיין סובל מכאבים בעינו ונכון לעכשיו הוא לא כשיר לדרבי.