📷
אם כאב הראש ההגנתי של בית"ר לא היה מספיק מציק לרוני לוי, הגיע הקרע במפשעה של טל בן חיים, שחזר מוקדם מדי לפעילות אחרי הפציעה במחנה האימונים, והוא לא יהיה כשיר לפתיחת העונה של בית"ר. בן חיים, בן 37 וחצי, זוכה בבית וגן במיוחד מהמאמן לוי למקסימום רסקפט, וגם יחסיו הטובים של הבלם עם הבעלים משה חוגג מעניקים לו סוג של פריבילגיה מסוימת, אבל לכולם במועדון ברור שבגילו המתקדם בן חיים נמצא בשלהי הקריירה ושבעונה הזו, שבה בית"ר מכוונת הכי גבוה, אי אפשר באמת לבנות על מספר 26 שיהיה שובר שוויון במרכז ההגנה.
ספק אם הכדורגל הישראלי הצמיח מקצוענים בסגנון של טב"ח, שהרזומה המפואר שלו בקריירה הושג בזכות עבודה קשה והגעה לקצה גבול היכולת בהתאם לנתוניו הטבעיים. אבל, ויש כאן אבל גדול, כל הרעיון, שלא לומר האובססיה בבית"ר, להתעקש על בלם זר, נובע מתוך הפנמה שבן חיים אינו יכול להיות האיש שייתן את השדרוג הדרוש בחלק האחורי של בית"ר.
בן חיים מול אתלטיקו מדריד. ייכנע לגיל או ילעג לתעודת הזהות? (צילום :עוז מועלם)בן חיים מול אתלטיקו מדריד. ייכנע לגיל או ילעג לתעודת הזהות? (צילום :עוז מועלם)
בן חיים מול אתלטיקו מדריד. ייכנע לגיל או ילעג לתעודת הזהות? (צילום :עוז מועלם)
(בן חיים מול אתלטיקו מדריד. ייכנע לגיל או ילעג לתעודת הזהות? (צילום :עוז מועלם))
גיא לוזון זוכר מצוין איך בעונה שעברה השאיר את בן חיים על הספסל במחזור הרביעי מול הפועל חיפה ונאלץ להתמודד עם פרצופים חמוצים מצידו של הבלם. השמועות ובעיקר ההתעקשות הלא מבוססת (נכונה או לא, לא היו לה סימוכין ברמת העובדות) של טל ואהוד כחילה הן שבן חיים מקבל קביעות בהרכב על סמך יחסיו האישיים עם חוגג. חברתית, לא מעט שחקנים בבית"ר לא היו בדיוק חברים של בן חיים ואחרים לעגו לו ואמרו: "יש לנו את הבלם של צ'לסי", והיה גם הציטוט המאוד בעייתי של לוזון, שאמר: "בלתי אפשרי שבן חיים ואחד כמו ערן לוי יהיו באותה קבוצה". לאורך העונה בן חיים דווקא השתפר יחסית, מה שלא מנע מלוי להגיד לבניון בשיחה הראשונה ביניהם שבית"ר חייבת בלם זר. אגב, העונה מצבו החברתי של בן חיים קצת יותר טוב בזכות היחסים החמים עם מיכאל אוחנה (למרות פער הגילים), הקרבה לבן המחזור שלו פחות או יותר, המנהל המקצועי בניון, וכאמור הרספקט שהוא מקבל מהמאמן, אף שמקצועית לוי מחפש בנרות בלם חלופי.
יש במכבי תל אביב מי שאומר שההתעקשות לוותר על בן חיים נבעה מחוסר היכולת של הבלם להפנים שהוא כבר לא בשנות העשרים שלו, מכך שהיה מסתובב ממורמר בקרית שלום ונותן את התחושה שהוא עומד להתפוצץ בגלל חוסר בדקות משחק.
בן חיים הוכיח בעבר, גם בקבוצות וגם בנבחרת, שמי שמספיד אותו עושה את זה מוקדם מדי. הוא ייאבק על כל דקת דשא כדי שאם העונה הזו תהיה עונת פרישה היא תסתיים בטעם טוב, או לחלופין כדי להרוויח עוד שנה אחת כשחקן פעיל. הוא יילחם על חולצת ההרכב עם אור זהבי והבלם הזר שיגיע, אבל זה יקרה כשנתוני הפתיחה שלו פחות טובים מאלה של הרכש שיגיע ושל שחקן הבית של בית"ר זהבי. השאלה הגדולה היא אם עדיין יש לו מה לתרום גם בגיל 38, שאותו יחגוג במרץ, אם יהיה מסוגל להסתפק ולשמוח מכל דקת משחק שיקבל, ואם הוא בכלל מסוגל לשדרג במשהו את משחק ההגנה של בית"ר.
כביש ירושלים- באר שבע
השבוע הקרוב יהיה בסימן הפועל באר שבע. בראשון הקרוב (20:30) תפגוש בית"ר את האקסית של משה חוגג בחצי גמר גביע הטוטו בטדי, ובסוף השבוע היא תפגוש אותה באותו אצטדיון למשחק הכי מסקרן בפתיחת ליגת העל. בניגוד גמור למקרי העבר, בבית"ר מתייחסים בשיא הרצינות לחצי גמר גביע הטוטו, גם בגלל שזו אמורה להיות הצהרת כוונות לקראת הליגה, סוג של תחילת יצירת כוח הרתעה, והכי חשוב, זה יהיה משחק עשירי של בית"ר מאז מחנה האימונים לאחר שלא הפסידה בתשעה משחקים ברציפות.
יש כאן גם עניין סמנטי מסוים: משה חוגג, בכל השלבים שבהם סימן מטרות לעונה הקרובה, חילק את דבריו לשניים - מכבי תל אביב ושאר הליגה. נראה שבניגוד לעונה שעברה מכבי לא תשלוט בלעדית בליגה (וגם אם היא תזכה באליפות נוספת זה יהיה כנראה אחרי מאבק ולא ב־31 נקודות פור מהמקום השני). כדי שחוגג ישיג את המטרה של מקום שני הוא צריך להשאיר מאחור את באר שבע, ושני המחזורים הקרובים הם ניסיון להוכיח שבית"ר מייצרת סדר חדש. הבעיה הגדולה בכל הסיפור הזה היא שלליגה חוקים משלה ואף אחד לא באמת יודע איזו בית"ר ואיזו באר שבע נראה בפתיחת הליגה. הקבוצה של ברק בכר הפכה ממפלצת של סגל מנופח לחבורה של שחקנים שעובדים קשה, מסתמכת פחות על ברק (הפציעה של מאור מליקסון גרמה לבכר לערבב את הקלפים מחדש) ומתבססת על שלישיית קישור קשוחה (קלטינס, עדן שמיר, קבהה או גל לוי). במידה מסוימת, בית"ר ובאר שבע עוברות תהליך דומה אבל הפוך - בית"ר מנסה לגייס לשורותיה שמות סקסיים כמו באר שבע שמלפני שנתיים, ואילו בבירת הנגב מנסים ליצור קבוצה שהכוח שלה במרכז הקישור, כמו בימי טביב בבית"ר, עם פריירה, איינבינדר וסאבו/קלטינס.
שלושה שמות יהיו מסקרנים מאוד במפגשים הללו: קלטינס, שלראשונה בחייו יגיע לטדי לחדר ההלבשה של האורחים (וגם יזכה לטקס מרגש ולתשואות של אוהדי בית"ר); מיכאל אוחנה, שעבר לא פחות מהתעללות מצידו של ברק בכר והוא מת לסגור את הפינה הזו עם מאמן באר שבע; וארנסטס שטקוס, שכבר חיפש דירה בירושלים ואז ראה את איתמר ניצן מחזיר אותו להיות מלפפון שבאר שבע שמה עליו את היד. אבל יותר מכל דבר אחר, זה גם מאצ'־אפ ביציע הכבוד בין שני החברים הטובים חוגג ואלונה ברקת. חוגג מתפלל לרגע שהקבוצה שלו תשמש סוג של איום על באר שבע על המגרש ולא רק על הנייר, ואילו הגברת הראשונה רוצה להעיף מהדרך כל מי שמפריע לה לחזור למאבק דו־ראשי עם מכבי תל אביב, וכן, גם את החבר הטוב חוגג.
שפץ ביתך
רוני לוי התרה בשחקניו כבר מספר אימונים שיירגעו קצת עם הדריבלים שלהם. תורידו את המינון של האחד על אחד, ביקש המאמן. לוי לא פראייר. אם היה מזהה שהשחקנים שלו לוקים באנוכיות וחוסר פרגון הוא היה מפוצץ את חדר ההלבשה, אבל הוא מבין מצוין שחלק גדול מהצורך ללעוס את הכדור נובע מחוסר תיאום שעדיין טעון שיפור וגם בגלל שחלקים מסוימים בקבוצה עדיין לא מלוטשים מספיק: עמדת המגן השמאלי והקשר האחורי הקבוע לצידו של עלי מוחמד.
לוי התאכזב לשמוע שעידן ורד שיעבור ניתוח ייעדר ככל הנראה עד אוקטובר. ורד היה אמור להיות הג'וקר במערך של המאמן, השחקן החופשי שעושה כל מה שהוא רוצה כמעט בכל המגרש ומביא פרנסה בדמות גולים ובישולים. מי שאמור להיכנס למשבצת הזו הוא פרדי פלומיין. בבית"ר גם עובדים באופן אישי ופרטני ובצורה מאוד אינטנסיבית עם לוי גארסיה כדי לשפר את הסיומת שלו מול השער. גארסיה מגלה יכולת טובה במשחקים ובאימונים, אבל משום מה, בדיוק כפי שהיה בשנה האחרונה שלו בקרית שמונה, לא מוצא את הרשת. "אנחנו נלמד אותו להבקיע", אומרים בבית וגן בחיוך, "ואז אחרי שהוא ילמד לשים את הכדור ברשת גם נעשה עליו אקזיט".
לוי עדיין רוצה לצד בלם זר גם מגן זר, אף על פי ששמו של המגן השמאלי של מכבי תל אביב מתן בלטקסה עלה שוב במסדרונות המועדון. שלומי אזולאי ייעדר מממשחק חצי גמר גביע הטוטו מול באר שבע. אנטואן קונטה צפוי לעלות כבלם לצידו של אור זהבי.
עניין נוסף: מוני ברוש, מנכ"ל המועדון, חזר השבוע מסיור בסוצ'י רוסיה, ובית"ר עשויה לקיים שם את מחנה האימונים שלה בקיץ הבא. נבחרות ברזיל וספרד קיימו מחנה אימונים בעיר שאירחה את המשחק של בלגיה מול דרום קוריאה במונדיאל 2018. בית"ר תציג בקרוב את סט התלבושות החדש שלה לעונה הקרובה (פרט לצהוב שכבר הוצג לציבור) ותשיק אתר אינטרנט ואפליקציה שתחבר אתכם כמו אינפוזיה למועדון. ציבור האוהדים שומרי המסורת של בית"ר זועם על כך שעל פי החלטת המינהלת שעת המשחקים במוצאי שבת תהיה 19:45, מה שימנע מאוהדים מחוץ לירושלים להגיע לטדי.