מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירבמירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב
מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב
(מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב)
יותר מ-1,000 רצים (שיא כל הזמנים), שני מקצים (5 ו-10 קילומטר) ומטרה אחת ברורה: לקדם את הדו-קיום בירושלים דרך הספורט. המירוץ היהודי-ערבי של עמותת 'רצים ללא גבולות' מתקרב וההכנות סביבו עולות הילוך.
האירוע הגדול יתקיים ב-9 בנובמבר, אז יצא לדרך המירוץ היהודי-ערבי ה-7 והגדול ביותר עד כה. הוא יכלול שני מקצים שיהיו בין שכונות אבו טור לג'בל מוכבר וישתתפו בו, נכון לכתיבת שורות אלה, מעל ל-1,000 משתתפים – ממזרח ומערב העיר ומערים נוספות.
"למרות המתיחות בין ערבים ויהודים בירושלים, בשנתיים האחרונות הגיעו למרוצים המשותפים שלנו יותר ויותר משתתפים", מספר מנהל העמותה ישראל הס. "מ-80 משתתפים במרוץ הראשון למעל ל-700 משתתפים במרוץ האחרון שקיימנו. בכל מרוץ ראינו איך נוצרים יותר ויותר קשרים בין יהודים וערבים".
עבדאללה מקום ראשון בקטגוריית הבנים. צילום: איתי עקירבעבדאללה מקום ראשון בקטגוריית הבנים. צילום: איתי עקירב
עבדאללה מקום ראשון בקטגוריית הבנים. צילום: איתי עקירב
(עבדאללה מקום ראשון בקטגוריית הבנים. צילום: איתי עקירב)
לדברי העמותה, מטרת המרוץ היא להפחית את המתח והגזענות בעיר ולחזק את הקשר בין מזרח ומערב ירושלים בפרט וכן את שיתוף הפעולה בין יהודים וערבים בכלל, במיוחד על רקע המצב המתוח בעיר הפרט ובארץ בכלל.
מעבר לרצי קבוצת 'רצים ללא גבולות', ישתתפו במרוץ עשרות קבוצות ריצה מארגונים שונים כאשר בין הבולטות ביניהן היא קבוצת הרצים מג'בל מוכאבר. במרוץ ייקחו חלק גורמים משמעותיים שמסייעים לעמותה כל שנה לפתח ולהגדיל את המרוץ כאשר בראשן חברת 'סיטיפס' המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים, משרד החוץ, קרן ירושלים, האוניברסיטה המורמונית, פרס ירושלים לאחדות ישראל, עיריית ירושלים וכן דיזנגוף סנטר שהשנה יספק את חלוקת הערכות למרוץ לכל אנשי מרכז הארץ ממתחם ה'סנטר'.
"בנוסף, והיות שהמרוץ צפוי להביא המון תיירות פנים לירושלים, אנו מנסים למנף את נושא התיירות ולשתף גורמים משמעותיים במימון והגדלת המרוץ גם לתיירות חוץ כמו הרשות לפיתוח ירושלים, מכיוון שבעינינו זה לא רק מרוץ של עמותת 'רצים ללא גבולות', אלא מרוץ בעל חשיבות היסטורית לתושבי ירושלים כולה והרבה מעבר לכך", מוסיף הס.
"העוצמה של 1,000 יהודים וערבים, שרצים יחד במרחב הציבורי של ירושלים, דווקא עכשיו, בתקופה הקשה ביותר של העיר הזאת, תהווה מסר חד משמעי: יהודים וערבים יכולים לרוץ ביחד, יכולים לנצח ביחד, יכולים ובוחרים ליצור מציאות חדשה בירושלים", אומר אייד ביבוח מ'רצים ללא גבולות'.
מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירבמירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב
מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב
(מירוץ 'רצים ללא גבולות'. צילום ארכיון: איתי עקירב)
עוזאל ותיק מנהל השיווק ב'סיטיפס, שייקח אף הוא חלק במרוץ: "כחברה מובילה בירושלים, אנו גאים לתמוך בפעילות הנוער השוטפת של עמותת 'רצים ללא גבולות' וכמדי שנה, נצטרף גם הפעם לתמיכה בקיום המרוץ הגדול. משמח במיוחד לראות איך מדי שנה מספר הרצים הולך וגדל ומכיל נוכחות יפה של רצים מכל המגזרים. אנו רואים חשיבות בחיבור שלנו בסיטיפס עם פעילות קהילתית מבורכת הצומחת מהשטח ונמשיך לפעול יחד כדי לעשות עם טוב לירושלים".
בנוסף, במרוץ יהנה כל רץ ממדידת זמנים אלקטרונית חולצת דריי-פיט, מספר חזה, מדליית השתתפות וכן מסלול מרהיב שמשתרע בין שכונת ג'בל מוכאבר, סילוואן ואבו טור.
העמותה משקיעה כיום מאמצים כבירים על מנת להשלים את גיוס הכספים לשם הוצאה לפועל של המרוץ – במסגרת פלטפורמת מימון ההמונים הדסטארט.
לתרומה לחצו כאן.