צילום: אופיר דרעיצילום: אופיר דרעי
צילום: אופיר דרעי
(צילום: אופיר דרעי)
שירים ושערים: זה שמה של סדרת האירועים החדשה אותה יערכו עמותת 'כולנא' הירושלמית, שפועלת לקירוב בין יהודים לערבים, ומוזיאון מגדל דוד. במסגרת הסדרה ייערכו שלושה אירועים בעיר העתיקה שמגייסים לטובת המטרה את אחד המכנים המשותפים הכי מובהקים שיש בין שני העמים – האהבה לכדורגל.
במסגרת האירועים יתקיימו מופעי שירה וריקודים, ותיערך תחרות פנדלים ייחודית ל-100 צעירים וצעירות בשער יפו, שיהפוך לרגל המעמד לשער כדורגל. על השער יגנו שוער העבר של נבחרת ישראל, רפי כהן, בתו, עמית כהן, שכבר בגיל 17 הפכה להיות שוערת נבחרת ישראל לנשים, וגם שוער העבר האגדי של בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין.
עמותת 'כולנא ירושלים' הוקמה באוקטובר 2016 בידי חברים ערבים ויהודים מירושלים. במהלך השנים האחרונות יזמה העמותה עשרות אירועים בירושלים בהם התקיים מפגש בין ערבים ליהודים על בסיס אהבה משותפת למוזיקה בשתי השפות ולמשחק השש-בש הפופולרי (דאבל ירושלמי) בקרב כלל המגזרים.
מונדיאל 2014 במגדל דוד. צילום: ריקי רחמןמונדיאל 2014 במגדל דוד. צילום: ריקי רחמן
מונדיאל 2014 במגדל דוד. צילום: ריקי רחמן
(מונדיאל 2014 במגדל דוד. צילום: ריקי רחמן)
"אחרי ההצלחה הכבירה בקיץ שעבר עם אליפות ירושלים בשש-בש ליהודים וערבים, נראה לנו טבעי להיכנס גם למגרש של המשחק הפופולארי בעולם, ולחבר על בסיס האהבה המשותפת אליו, בין קהלים ממזרח ומערב העיר", אומר זקי ג׳מאל, ממייסדי 'כולנא ירושלים'. הפרויקט בתמיכת קרן צ׳ארלס ולין שוסטרמן ואגף תרבות בעיריית ירושלים, והאירועים יתקיימו בשיתוף פעולה עם מוזיאון מגדל דוד, בו יוקרן בסיומו של כל אירוע בסדרה, משחק בשידור חי מהמונדיאל.
לגמר הגדול של תחרות הפנדלים יעפילו 5 בועטים ו-5 בועטות שינסו לזכות בתואר 'מלכי הפנדלים של ירושלים'. מעבר לטורניר הפנדלים המיוחד לצעירים, תתקיים גם תחרות פתוחה לקהל הירושלמי הרחב, שיוזמן להוכיח את כישוריו.
בעיטת הפתיחה של הפרויקט בגן דוד תיבעט ביום שני הקרוב ב-18:30. בתוכנית: טורניר פנדלים בהשתתפות נבחרת 11 נציגי ונציגות הפרויקטים השונים של 'כולנא ירושלים', כשאת הטורניר ילוו רקדני להקת הקפואירה Menino Boom מבית חנינא. לאחר מכן יתקיים המופע המרכזי עם חאפלה ספרדית מרוקאית של תזמורת 'אולה אנדלוס' (נבחרת נגני ה'אברם בר' לדורותיו). לבסוף, יוקרן משחק מהמונדיאל בין ספרד למרוקו שייאבקו על כרטיס לשלב שמינית הגמר. שני האירועים הנוספים ייערכו לקראת סוף המונדיאל באמצע יולי.