תקופת הקורונה וחוקי המשחק החדשים של בעלי הקבוצות וערבוב הקלפים מחדש בפן הכלכלי של הכדורגל הישראלי הפכו בחודשיים וחצי האחרונים את אלי טביב למודל. פתאום כל הבוסים בכדורגל הישראלי הוציאו מחשבונים מהכיסים, בניסיון לפענח את הנוסחה שטביב הפך לדרך חיים בקבוצות שהיו בבעלותו. הפורמולה של ל'הוציא את המקסימום מהמינימום'. ייאמר מיד: טביב חטף במדור הזה, גם כבעלי בית"ר וגם לאחר שפינה את מקומו למשה חוגג, קיתונות של ביקורת. בחלק מהמקרים היא היתה מוצדקת, בחלק אחר שלהן, גם כשהלכנו על הכדור, במונחים של כדורגל, פגענו ברגל.
אלי טביבאלי טביב
אלי טביב
(צילום: אורן אהרוני)
ועדיין, אזכור שמו של טביב מאז שפרצה לחיינו הקורונה גרם לנו להרים אליו השבוע טלפון. "אני לא מתגעגע לכדורגל", הוא פותח עם סימן קריאה. "למרות שנהניתי בחלק מהזמן, למרות שכל הזמן יש הצעות מהנהלות מסוימות שארכוש את הקבוצות שלהן, ויש טלפונים מראשי עירייה ואוהדים מכל המועדונים עוצרים אותי ברחוב, אני לא שם. אני מתרכז עכשיו בלעשות יוגה וספורט וזה ממלא אותי, דואג לעסקים הפרטיים שלי, וכמו כל עם ישראל, חורש את הנטפליקס".
בעלי הקבוצות קיצצו לשחקנים בשכר.
"מתמטית, מאובדן הכנסות מכרטיסים בעלי הקבוצות הפסידו שלושה מיליוני שקלים, וזה לא כזה נורא בלשון המעטה. לגבי הדרישה לקיצוץ בעונה הבאה, זה לא ברור לי ולא מובן. מאיפה אתה יודע מה יהיה בעונה הבאה? היחידים שנהגו בשכל הם מיץ' גולדהאר ויעקב שחר, שקיצצו רק עד סוף העונה. אתה יודע מה היו עושים לי אם אני הייתי מקצץ לשחקנים? היה עליי עליהום מכל כיוון".
הקבוצות דורשות מהמדינה רשת ביטחון.
"צריך לחלק את זה לקבוצות הגדולות והקטנות. הקטנות תופסות טרמפ, כי גם ככה הן בפלייאוף התחתון ולא יהיו במשחקים שלהן עניין, קהל והכנסות. הן סתם מנצלות את המצב. מכבי תל אביב, בית"ר, מכבי חיפה והפועל תל אביב יגררו נזק של שלושה מיליוני שקלים והן איזנו את זה בקיצוץ השכר. צריכה להיות אחידות. כל השנים אמרו שבעלות פרטית לא צריכה לקבל סיוע מהטעם הפשוט שזה נכס שלך וגם אם יהיו לך רווחים לא תתחלק בהם. אז למה עכשיו זה לגיטימי לקבל סיוע כלכלי? בי אף פעם לא תמכו, לא בהפועל תל אביב ולא בבית"ר ירושלים. להפך, רק הפכו את הנטל לכבד יותר. במקומות אחרים העירייה לא גובה על שימוש במתקנים, נותנת הקצבות וגם אוזן קשבת.
"אני לא צריך להזכיר שראש העירייה הקודם, זה שעכשיו הוא משום מה לא שר בממשלה, לא רק שלא תמך בי אלא בדיוק להפך. במלחמה שלי נגד לה פמיליה על הקריאות הגזעניות והאלימות ניר ברקת לא תמך בי כי הוא פחד מהם. איך איש כזה, שחשש להתמודד נגד קבוצת אוהדים, שניסה להרוס כל חלק טוב, רוצה להיות שר בממשלת ישראל?"
עם יד על הלב, סיימת את הקדנציה שלך בבית"ר ברווח כלכלי?
"לא רוצה להיכנס לזה. אם אתה רוצה לנחש, וולקאם".
× × ×
טביב לא אומר את צמד המילים 'אמרתי לכם', אבל הוא די נהנה לראות את הבעלים בליגת העל מנסים לאמץ את המודל שלו.
"נו, בסוף מתברר שהמודל שלי הוא הנכון. המעגל הזה הוא פשוט: התקשורת והקהל סוחפים אותך להשקיע ולהשקיע כאילו אין מחר. אם אתה איש חזק, אתה דבק בדרך שלך, ואם לא, אתה נסחף ומתפזר. קח את חוגג למשל. הוא נסחף, ובשנתיים הוציא מהכיס 100 מיליון שקל, והמצב של בית"ר פחות טוב בלשון המעטה מאשר בעונה האחרונה שלי במועדון, כשנאבקנו על כל התארים וסיפקנו כדורגל שהוא חוויית צפייה. יותר מזה, היינו בתמונה עד הסוף, לא כמו העונה שכבר במחזור ה־13 אתה 15 נקודות ממכבי תל אביב שבמקום הראשון. בוא נחזור לעונה האחרונה שלי בבית"ר.
"איבדנו שני עוגנים משמעותיים, כמו עידן ורד וז'אורז'יניו, שנפצעו, ואת שכטר, קונט והייסטר, שגם בחלק האחרון של העונה נעדרו, ועדיין נתנו פייט למכבי תל אביב ובאר שבע והפסדנו בגמר הגביע בגלל יכולת רעה של השוער קליימן. אנחנו איבדנו את ורד וז'אורז'יניו ושחקנים אחרים, ותראה כמה רעש עושים מהפציעה של מיכאל אוחנה, שחקן נהדר, אבל שחקן אחד שעדיין לא הוכיח את עצמו. ומה בסוף? למרות הכל, כל העליהום היה עליי".
אתה מדבר על הקהל.
"תראה מה זה מצב בלתי אפשרי: הקהל שומע שיש לשחקן שלך הצעה לא הגיונית ב־300 אלף דולר למשל, אז הוא דורש ממך שתשווה את ההצעה. לא מעניין אותו שמבחינת השוק הוא לא שווה את הסכום ואתה גם לא יכול להסביר להם כי הם בסוג של אטימות. אז הקהל הזה גורם לך לשלם מיליון שקל בשנה קנסות, אתה נאלץ לסגור יציעים, מקללים אותך בעל הבית, את השחקנים, זורעים הרס, ובכל החזית הזו אתה גם לבד וגם משלם כסף מהכיס. אני אומר לך שאם הקהל לא הורס לנו את העונה האחרונה, אנחנו זוכים באליפות".
יש כוחות שוק ואתה מכיר את זה מצוין. כמה לדעתך המקסימום ששווה שחקן ישראלי?
"לא יותר ממאה חמישים אלף דולר לעונה בלחץ. צריך להסתכל על התפוקה ולבחון את זה. אין היום בכדורגל הישראלי כוכבי על שמשנים את כל התמונה. אני מסתכל על מכבי תל אביב, ועם כל הכסף והסגל שיש שם, אף אחד מהשחקנים שלהם לא ראוי לשחק באירופה. תבין, אם תביא לי זר ברמה של אלי אוחנה, אבי נמני או יוסי בניון, אז בסדר, זה כישרון אדיר ששווה 400-350 אלף דולר. אבל אין כאלה. אז על מה אתה משלם? הכי קל להיות פראייר, להיכנס לפנטזיות, אבל בסוף אתה מגיע לשוקת שבורה. אני מבין קצת כדורגל, אי אפשר לעבוד עליי. תראה את באר שבע, רכשו את האסלביינק בשני מיליון יורו ושחררו אותו בחינם. יש דברים כאלה?"
ביום שבו מכרת את בית"ר לחוגג, ניסית להסביר לו לאן הוא נכנס?
"בוודאי. אמרתי לו: 'תשמע לבעל ניסיון. הכדורגל סוחף, כל הרעש מסביב, הפרסום, התקשורת, האהבה מהקהל, העובדה שאתה הופך בן לילה לסלב, זה מבלבל. אל תתפתה, כי זה מאוד קל ליפול למלכודת הזו'. הוא לא הקשיב לי ושילם ביוקר. הבטחתי לו גם שאני זמין לו בכל רגע נתון להתייעץ, להחליף דעות ולשמור עליו. הוא בחר שלא להשתמש בי וזו זכותו כמובן".
אחת ההאשמות כלפיך היא שלא דאגת לבנות מועדון, לא השקעת בדברים שהופכים קבוצה עצומה מבחינת הפופולריות כמו בית"ר למועדון גדול.
"אני שומע את זה וזה מגוחך. כבר שנתיים אני שומע שבונים מועדון ובונים מועדון. זה מכעיס אותי וזו זריית חול בעיני האוהדים, במיוחד אחרי שבתקופתי בית"ר התמודדה על כל התארים וקבעה שיא בהבקעת שערים בתולדות בית"ר. מה בנו? החליפו שולחן פרקט ומחשב? הביאו שחקנים בסכומי עתק שלא שווים את הסכומים האלה. זו יחצנות. לאן הבנייה הזו של המועדון סו קולד הביאה את בית"ר בשנתיים האלה? לכמעט ירידת ליגה בעונה שעברה. אוקיי, אז בונים מועדון נגיד, מה עם התוצאות? זה הרי הדבר הכי חשוב במועדון כדורגל.
"חוץ מזה, גם אני בניתי מועדון. לקחתי מועדון מפורק שאף אחד לא רצה לגעת בו ולא רצה להתקרב אליו, עם גירעון, בלי שחקנים, ובניתי אותו מחדש. לא סתם האוהדים קראו לי משיח תימני. אתה ואנשי תקשורת אחרים האשמתם אותי בעזיבת שחקנים כמו אבי ריקן, שסגר חוזה בחו"ל לפני שהגעתי, ועדיין, נתתי את כל התנאים, רכשנו ושיבחנו שחקנים, עקפנו את מכבי חיפה והפועל תל אביב, שהיו להם תקציבים הרבה יותר גדולים, היה כיף לראות משחקים והתמודדנו על תארים".
חוגג יכול להפעיל את בית"ר ולהגיע להישגים בעונה הבאה עם תקציב של 30 מיליון שקל?
"אם חוגג יעבוד נכון הוא בהחלט יכול לקיים את המועדון ב־30 מיליון שקל תקציב. הרי ב־60 מיליון שקל בית"ר כמעט ירדה ליגה. אתה יודע למה? בגלל שליפות מהמותן. תראה את הדוגמה של איתמר ניצן. הבאתי אותו לבית"ר בקיץ של העונה שעברה, ומהרגע הראשון עשו הכל כדי להיפטר ממנו. הביאו את דודו גורש, שוער בן 38, הלכו להחתים את שטקוס, ומה בסוף? דווקא ניצן, שהוא כאילו אנדרוג והכי זול מבין השוערים שהגיעו, הפך לנכס של בית"ר. צריך לחשוב, לזהות שחקן, לדעת במי צריך להאמין. הבאתי לפה שחקנים שכבר היו גמורים ופרחו, אם זה איתי שכטר, איינבינדר, ורד, וארן מהליגה השנייה. לא כל הנוצץ זהב".
× × ×
שני האנשים שמובילים היום את בית"ר, יוסי בניון ואלי אוחנה, סיימו את הרומן עם טביב עם טעם מר בפה. בניון נזרק מבית וגן בבושת פנים אחרי שהושב על הספסל במשחק גביע מול הפועל מרמורק, ואוחנה, מי שזוהה כחברו הקרוב של איש העסקים הכפר סבאי, וגם מונה על ידי טביב לנציג הבעלים בבית"ר, בחר שלא לעמוד לצידו של טביב שאליו הגיעו הביתה אנשי הקומץ.
חוגג ובניוןחוגג ובניון
חוגג ובניון
(צילום: עוז מועלם)
"אני לא אכחיש שכעסתי והתאכזבתי מאלי אוחנה, כי במלחמה עם האוהדים אם הוא היה עומד לצידי, הייתי עד היום נשאר בבית"ר. אני מעולם לא אמרתי שאני עוזב אלא שבגלל הנזק שגורמים האוהדים התקציב יירד, אבל אמרו לי תמכור ותמכור, ואז חוגג הגיע עם הצעה. אני מדבר ביושר, מהלב, אלי אוחנה הוא דמות ויש לו תרומה גדולה בתפקיד היו"ר בבית"ר. הוא מותג ששווה למועדון כסף ובסך הכל הכללי עושה עבודה טובה. אני יכול לכעוס עליו, אבל מה ששלו שלו ולא אגיד עליו מילה אחת רעה".
מה לגבי בניון?
"בוא אגלה לך סוד: הרעיון להביא את בניון לבית"ר ירושלים היה שלי. כשהתחלנו איתו משא ומתן, באו אליי שחקנים, שחלק מהם היו בעונה האחרונה בבית"ר, ואמרו לי: 'בשביל מה אתה צריך אותו, אל תיגע בו, הוא בסוף הקריירה', ועוד כמה דברים לא נעימים. אבל חשבתי שהוא יכול לתרום כי בכל זאת הרזומה שלו מדבר בעד עצמו. הבעיה התחילה באובססיה שהיתה לו לדקות משחק. לא היה מקובל עליי שבכל משחק מה שמעסיק את חדר ההלבשה, את התקשורת והאוהדים זה כמה בניון שיחק ולמה הוא לא שיחק יותר. זה לא בריא בקבוצת כדורגל. אני מעריך אותו מאוד ואני חושב שהוא אחלה בחור שיצליח כמנהל מקצועי". יוסי בניון סירב להגיב.
הצלע השלישית במשולש הזה היא רוני לוי.
"רוני איש מקצוע מעולה ומנוסה ואני גם חושב שהוא יותר מראוי לאמן את נבחרת ישראל. בסך הכל הוא עושה עבודה טובה בבית"ר, אף על פי שההדחה מהגביע היא כישלון מקצועי. היה פה כשל מנטלי, כי לא יכול להיות שבית"ר מגיעה למשחק מול קבוצה מהליגה השנייה ומכבי פתח תקווה עדיפה עליה במגרש ומגיעה לכל כך הרבה מצבים. לבית"ר היתה הגרלה מאוד קלה בגביע לאורך כל הדרך והיא היתה חייבת ללכת עד הסוף. אם חוגג יוריד את התקציב ולא תהיה הצלחה זה ייפול על בניון ורוני לוי ויאשימו אותם בכישלון. ליבי איתם, כי זה לא יהיה הוגן, כי ההצלחה שלהם תלויה בכלים שהם יקבלו מחוגג. אם הוא לא ייתן להם את הכלים הם יהפכו לשעיר לעזאזל".
לוי. "ראוי לנבחרת"לוי. "ראוי לנבחרת"
לוי. "ראוי לנבחרת"
(צילום: עוז מועלם)
× × ×
תגידו מה שתגידו על טביב, מקצועית הוא הצליח להפיק הצלחות בלתי רגילות גם בהפועל תל אביב וגם בבית"ר, עם ליהוקים שלעיתים היו נראים הזויים אבל התבררו כבינגו. "יש לי, בצניעות, הבנה וחושים לכדורגל. תראה את המאמנים שהבאתי לבית"ר, סלובודן דראפיץ' ושי ברדה, שרון מימר. עם גילי לבנדה עוזר מאמן ניצחנו את מכבי תל אביב 0:3 בהצגת כדורגל, ועם בני בן זקן התמודדנו על האליפות והפסדנו גביע בהארכה. עם קצת שחצנות, תן לי את התקציב של בית"ר, זה של העונה שעברה או זה של העונה, ואני לוקח אליפות".
ואתה עדיין טוען שהכדורגל לא חסר לך.
"יש בזה כיף אדיר של חדוות יצירה, של ניהול אנשים, לקחת משהו ולבנות ולשדרג אותו, אין ספק, אבל בסוף בסוף זה עסק שהוא כפוי טובה. אתה לא תלוי בעצמך, כל הזמן יש נגדך ביקורות וטענות, אנשים בטוחים משום מה שאתה כספומט ושאתה עובד אצלם והדרישות שלהם לא נגמרות. תגיד, בנאדם פרטי, שהולך לסופר ורואה שהירקות הם פי חמישה מהמחיר הריאלי, לא יעשה אחורה פנה? אז איך יש לו את החוצפה לדרוש מבעל בית של קבוצת כדורגל לשלם חצי מיליון דולר לשחקן ששווה מאה אלף דולר וגם לקלל אותו בגלל זה?"
איך החיים בתור פרשן ערוץ הספורט בתוכנית ראשון לכל כדור?
"אני נהנה, אבל בעיקר מנסה להביא את האמת שלי. אני לא מנסה להיות נחמד או לדבר מאינטרסים. הכל על השולחן, גם אם זה מרגיז מישהו. הצופים לא פראיירים. ברגע שהם קולטים שאתה לא אמיתי, שאתה בעל עניין, הם יעבירו ערוץ".
עדיין לא הבנתי, יש מצב שאתה חוזר לכדורגל?
"נוור סיי נוור".
בבית"ר ירושלים סירבו להגיב לדברים.