גיא הראל, מנכ"ל הפועל, היה אמור בימים אלה לסכם את האירוח ההיסטורי של הפיינל־פור של הצ'מפיונס ליג בהיכל הארנה. אלא שגם את הקלף הזה טרפה מגפת הקורונה ובימים אלה הראל מחכה, כמו כולנו, לחידוש משחקי הכדורסל. "ביום־יום אני עסוק אז הכדורסל פחות חסר", הוא אומר, "אבל היה לי יום השבוע שהתמלאתי עצב. התגעגעתי לראות משחק של הפועל לא כמנכ"ל, כאוהד. שלחתי הודעה ליותם הלפרין (המנהל המקצועי; ש"א), שקילל אותי בטלפון כי גם אותו הכנסתי לדיכאון. סימסתי גם לארבעה חמישה אוהדי הפועל שקרובים אלי כדי לשתף בתחושות. מזל שמצאתי את המשחק האחרון שלנו בליגה מול מכבי בערוץ הספורט, מה שקצת הרגיע אותי".
גיא הראלגיא הראל
גיא הראל
(צילום: אוהד צויגנברג)
הראל קרא ושמע כמו כולנו על כוונת שרת הספורט מירי רגב להחזיר את הספורט לפעילות באמצע יוני. "הלוואי שנחזור", הוא מתפלל. "אבל צריך לזכור שיש המון מורכבויות סביב החזרה לפרקט. התנאי הראשון הוא אישור ממשרד הבריאות לקיים ספורט שיש בו מגע. התנאי השני הוא ההיבט הפיננסי, כלומר אם הגופים שאמורים להעביר כסף למינהלת, שמעבירה אותו לקבוצות, אכן מתחייבים להעביר את הסכומים הנדרשים. רוב הקבוצות נתמכות על ידי תקציב עירוני ואין להן שיקול דעת כי הן תלויות ברשויות המקומיות, אבל אני מאמין שבסוף יהיה פה כדורסל".
מה הנזק הכלכלי למועדון הכדורסל של הפועל בעקבות הקורונה?
"בלי להיכנס לסכומים הוא גבוה מאוד. הפועל תמשיך להיות קבוצה חזקה ומועדון חזק, וזה בשום אופן לא מעמיד בסכנה את המשך קיומו של המועדון, אבל זה בהחלט מקשה על ההיערכות לעונה הבאה. אנחנו לא יודעים אם יהיה או לא יהיה קהל, וזה נתון משמעותי. בלי קהל לא ייפתחו ליגות אם המדינה לא תסייע, כי חלק נכבד מההכנסות שלנו זה ממכירת כרטיסים/מינויים וספונסרים. אנחנו יודעים שבקטע של הספונסרים תהיה פגיעה חזקה כי עולם העסקים והפרסום חטף בגדול. אנחנו יכולים להבטיח שהפועל תחזור חזקה, אבל לאף אחד מאיתנו אין מושג איך המציאות תיראה".

פיק אנד רול

אין מועדון ספורט שהפגין יכולת כל כך מרשימה עד הגעת הקורונה כמו הרגעים הקסומים שסיפק לנו מועדון הכדורסל של הפועל. זכייה מרשימה בגביע, ניצחון גדול על מכבי תל אביב בליגה, ומסר ברור שלפיו האדומים בדרך הבטוחה לכל התארים האפשריים בארץ ובאירופה. במובן הזה הפועל יצאה הנפגעת העיקרית ברמה הספורטיבית כשהנגיף הארור עצר לכולנו את שגרת החיים. "בניגוד לכל שאר תחומי החיים שבהם אנשים חיים מיום ליום, בספורט את חי על פיקים, על שיאים, הרגעים האלה שבהם אתה מגיע ליכולת הטובה ביותר שלך. אין ספק, ויגידו לך את זה גם אנשי מקצוע, שהפועל היתה הקבוצה הכי טובה בארץ, ולפי כל התחזיות פייבוריטית לזכייה בצ'מפיונס ליג ובאליפות. היתה פה קבוצה נהדרת מקצועית וחברתית, ללא ספק אחת הגדולות בתולדות מועדון הכדורסל של הפועל. נלך עם הזכרונות היפים של העונה הזאת, שלצערנו נקטעו באמצע התהליך".
תצליחו לשמר את המרקם המקצועי המיוחד והאיכותי הזה גם בעונה הבאה?
"ברמה המשפטית החוזים שסוכלו לא בוטלו, ולכן כל החוזים והאופציות לעונה הבאה מחייבים גם אותנו וגם את השחקנים. לרוב השחקנים יש אופציות לעונה הבאה אז לא צריכה להיות בעיה. אנחנו במצב דומה מאוד לקיץ הקודם שבו רק ג'יימס פלדין היה חתום, ואני מאמין שנצליח להשאיר את מי שנרצה במועדון".
תעשה לנו סדר בבקשה בסוגיית אמארה סטודמאייר. למה הוא לא בהפועל?
"בקיץ האחרון בדקנו בצורה אגרסיבית את ההחתמה של סטודמאייר בהפועל אבל הוא רצה דברים אחרים. אחרי שהסתיים הרומן שלו בליגה הסינית הוא בדק את האפשרות לחזור אלינו וזה פחות התאים לנו. הקהל, בניגוד לנו, מונע ממאה אחוז רגש והאוהדים נפגעו מהמהלך שלו לחתום במכבי. אני לא שופט את האוהדים על הכעס שלהם כלפיו. זה דבר טבעי. הקהל מביע את מה שיושב לו בלב וככה זה בכל העולם. זה כמו שכולם ביקרו את ההחלטה לשלוח את טרנט לוקט לארצות הברית, ורק אחרי שהסברנו שמדובר במקרה אישי וטראגי שבו הוא צריך לשהות לצד אמו הגוססת הבינו ובירכו על ההחלטה".
אפרופו לוקט, יש מצב שהוא חוזר להפועל?
"חד־משמעית כן. אם נרצה שחקן בסגנון שלו הוא יהיה הראשון שנפנה אליו. אין בכלל שאלה".
ניפגש בספטמבר?
הפיינל־פור של הצ'מפיונס ליג אומנם נמנע מאוהדי הכדורסל בעיר, אבל כבר שבועות ארוכות שהראל מנהל מגעים מתקדמים עם ראשי פיב"א על קיומו של טורניר חלופי, הפיינל 8, שאמור להתקיים בארנה בסוף חודש ספטמבר. "יש כבר סיכום, ואני מאוד מקווה שנוכל לארח את הפיינל 8. באופן אבסורדי, קיבלתי השבוע טלפון שהחברה שהיתה אמורה להתקין את הלדים לטובת הפיינל־פור שהיה אמור להתקיים החודש עמדה בזמנים והתקינה אותם במועד המקורי. אנחנו בקשר צמוד עם פיב"א, ואני חושב שזו יכולה להיות מתנה נפלאה לאוהדים שלנו לפתוח את העונה הבאה בהפנינג של כדורסל כמו הפיינל 8. הדעה הרווחת היא שבספטמבר העולם כבר יחזור לחיים נורמליים ואפשר יהיה לקיים את הפיינל 8 בלי שום בעיות מיוחדות. כמובן, אם יהיו תקלות בדרך ניערך בהתאם".
בינתיים אוהדי הפועל חתמו על עצומה שלפיה הם לא רוצים החזר כספי על רכישת מינויים. הנימוק שלהם היה: "קיבלנו תמורה מלאה לכספנו".
עודד קטשעודד קטש
עודד קטש
(צילום: עוז מועלם)

"העצומה הזאת קרתה מהר מאוד עוד לפני שמישהו ידע שהקורונה תשבית את כולנו לכל כך הרבה זמן. הקהל של הפועל תמיד מרגש ומפתיע אותנו מחדש בכל מיני דרכים וזו היתה מחווה יפה ומיוחדת. אני רוצה להודות להם על ההירתמות ועל ההערכה שיש להם על כך שהצלחנו לספק להם קבוצה ראויה, כפי שמגיע לקהל כל כך מיוחד. זה נתן הרבה אנרגיות לכל מי שעובד סביב השעון למען המועדון, מהזוטר ועד הבכיר ביותר".

עודד לא אמר

חלק נכבד בהצלחה של הפועל השנה זו היד המכוונת של המאמן עודד קטש, שהצליח לחבר כאן פאזל של שחקנים שגם מספקים את הסחורה על הפרקט וגם סוחפים אחריהם את הקהל. בעוד בליגת העל יש טרנד של מאמנים יוונים ופיחות ניכר במעמדו של המאמן הישראלי, קטש הפך בעל כורחו ליוצא דופן. הבעיה הגדולה היא שההצלחה של מספר 10 בדימוס לא נעלמה מעיניהם של ראשי קבוצות ביורוליג, שמחזרות אחריו במרץ. "אני מאחל לעודד ולנו שיחזרו אחריו כמה שיותר קבוצות גדולות. יש לי עם עודד המון שיחות והכל כרגע עדיין ברמה של ספקולציה, אז קשה להתייחס לזה ברצינות. אין שום דבר קונקרטי, אבל כמובן שבמקרה הזה נעשה את הדבר הטוב ביותר להפועל. לעודד אין חוזה אבל אנחנו מדברים ומשתפים אחד את השני בכל ואני מאחל לו את כל ההצלחה שבעולם".
לא הגיע הזמן שתחשפו את התורם האלמוני מחו"ל שתומך במועדון?
"בעל הבית של הפועל הוא אייל חומסקי והוא ישמח לענות על כל שאלה של כל מי שחפץ".