כיתה טיפולית

דראפיץ' החליט שהוא ושי ברדה יילכו הביתה כבר אחרי התיקו 1:1 מול בני יהודה לפני שלושה שבועות. זו לא היתה התוצאה המאכזבת ששברה אותו. זו העובדה שהוא גילה בסיום המשחק, שירדן שועה שהוחלף במחצית, העז עם הירידה שלו לחדר ההלבשה להתקשר לבעלים משה חוגג ולהתלונן בפניו שהורד לספסל. דראפיץ' הרגיש שהוא מתפוצץ. בכלל, כבר תקופה ארוכה הוא מרגיש כאילו שהוא מנהל כאן את התוכנית להגנת עדים ולא קבוצת כדורגל. אי אפשר לגעת בשועה כי הוא בוכה לבוס ששילם עליו 1.4 מיליון יורו. אי אפשר באמת להתעסק עם עטר כי לא מסוגל לשתוק (למרות שצמד המאמנים אמר לאורך כל התקופה בבית"ר, שעטר על שלל גינוני הכוכבות שלו מתנהג כמו גבר.
3 צפייה בגלריה
שחקני בית"ר
שחקני בית"ר
שחקני בית"ר
(צילום: עוז מועלם)
שועה אגב, זו רק דוגמה קטנה. "כל אחד פה משחק איך שהוא רוצה, עושה מה שבא לו, אין לשחקנים פה לא דין ולא דיין" אמר דראפיץ' לא פעם בשיחות סגורות. השבר עם שועה אחרי בני יהודה לא היה הראשון. קדמה לו תקרית של שי ברדה עם אורי מגבו שחקן ששני המאמנים גידלו עוד בבית"ר תל אביב. ברדה הציג למגבו הוראות טאקטיות, והמגן בתגובה אמר לו: "אני לא מסכים איתך". ברדה הלך לדראפיץ' ואמר: "אם גם מגבו מרים עלינו את הראש, אז חבל לנו על הזמן".
היו גם בדרך מכות של קונסטנטין עם טל בן חיים, התפרצות זעם של חוגג אחרי המשחק מול סכנין, חדר הלבשה שהוא חבית חומר נפץ. דראפיץ' שאל באחד המקרים, איך הוא מעולם לא ראה שחקנים קובעים ביחד לצאת אחרי האימון או נשארים ביחד בבית וגן כדי להעביר ביחד את הזמן. "כשהייתי כדורגלן בנתניה" סיפר לשחקני בית"ר, "היינו עושים פעולות יזומות של תחרות תחפושות בפורים של טורנירים של שש בש". דראפיץ' רצה לשים את המפתחות אחרי כפר סבא אבל הניצחון על הקבוצה החלשה בליגה, הסיכוי המזערי לפלייאוף עליון ומשחק הגביע מול אשדוד נתנו לו את האשליה שאפשר אולי להפוך את הקערה על פיה. דראפיץ' צריך להבין הוא בנאדם אופטימי וקליל. אחד שכל הזמן שומר על חיוך. בית"ר מחקה לו אותו. ההתפרצות שלו על השופט לירן ליאני היתה הצטברות של כעסים ותסכול של חודשים ארוכים בהם דראפיץ' וברדה נלחמים לבד מול כל העולם. מול חוגג שרף הציפיות הבלתי אפשרי שלו הכניס אותם למלכודת. מול השחקנים שמתנהגים כמו פרחחים והקורונה שפגעה להם ביכולת להתרכז רק באימון.
3 צפייה בגלריה
שועה. יש לו חבר טלפוני
שועה. יש לו חבר טלפוני
שועה. יש לו חבר טלפוני
( צילום: אורן אהרוני )
בשבת, דראפיץ' נשבר כשראה את שועה מסמן לעטר "אוחנה לא מוסר אבל אל תדאג, תכף מחליפים אותו". ועוד יותר השתגע כשקלט את אוחנה שועה ועטר עוזבים את האצטדיון לפני כולם. "אפשר להתמודד עם תפוח רקוב אחד לא עם למעלה מעשרה" אמרו אחד לשני בדרך לרכב אחרי שכבר שמו את המפתחות.

"בוא שי, הולכים"

סיום המשחק במוצ"ש האחרון באשדוד. סלובדן דראפיץ' קורא לשי ברדה. במבט אחד של שניהם ברור שלהם שזה נגמר. "בוא נאסוף את החפצים שלנו, נגיד תודה רבה ונלך הביתה". אומר דראפיץ' לברדה שמהנהן. "יש פה שחקנים שלא הצלחנו להביא אותם אלינו. להפוך לאגרוף אחד. אם שחקנים עושים מה שהם רוצים ומתנהגים איך שהם רוצים זה על הראש שלנו. נכשלנו". את הדברים האלה הם אומרים לאלי אוחנה דקות ספורות לאחר מכן. בחוץ, אוהדי בית"ר מקללים את השחקנים. בדרך כלל אוהדים דורשים את ראשם של המאמנים, הפעם הכתובת של היציע היו עטר ואחרים. אוחנה מבקש להרגיע. "תנשמו" הוא מבקש מהם.
הצמד מודיע שאין דרך חזרה ומבקש שהדברים יעברו לחוגג. אוחנה פונה הצידה מתקשר לבעל הבית ומודיע למאמנים שחוגג קיבל את ההתפטרות. בית"ר מוציאה כעבור דקות ספורות הודעה לתקשורת. "לאחר המשחק הערב, החליטו מאמני הקבוצה,סלובדן דראפיץ' וש ברדה לסיים את תפקידם והודיעו למשה חוגג על התפטרותם. "מדובר בצמד מאמנים מצוינים שהם גם אנשים מעל הכל" אמר חוגג. "אני אוהב אותם ומכבד אותם ומעריך את כל הרצון הטוב וההשקעה הגדולה שלהם. מאוד רציתי שהם יצליחו אבל לצערנו כשלנו במטרות שלנו העונה. אני מודה להם על הניסיון ומאחל להם בהצלחה בהמשך״. יש אומרים שאם דראפיץ' וברדה לא היו מתפטרים הם היו מקבלים מכתב פיטורין, זה לא משנה את העובדה שהכתובת של הגירושין האלה על הקיר כבר קרוב לחודש.
סלובודן דראפיץ׳ אמר: ״עברנו עונה עם תהפוכות גדולות, ולצערנו לא הצלחנו להביא את השחקנים למה שציפינו. אני מאחל לקבוצה בהצלחה בהמשך ובטוח שגם המועדון וגם אנחנו נדע ימים טובים מאלה״.
שי ברדה הוסיף: ״הגענו לכאן עם המון מוטיבציה ורצון להצליח, אבל לפעמים דברים לא מסתדרים. אנחנו אוהבים את ביתר ומקווים להצלחה בהמשך הדרך״. שני שתי נשים שהיו מאושרות במוצ"ש מההחלטה הזו. אניטה דראפיץ' אשתו של סלובו ופנינה ברדה אשתו של שי. הן כבר התייאשו לראות את בני הזוג שלהם לא ישנים, לא אוכלים, הופכים לפקעת עצבים ונמצאים על סף התקף לב. לא סתם, שתיהן ראו איך הבעלים שלהם בין שבת לראשון לא ישנים לילה שלם, ושמחו שזו הפעם האחרונה שבית"ר ירושלים, ארץ אוכלת יושביה, גורמת להם לנדודי שינה.

זר לא יבין זאת

ננאד צבטקוביץ', הבלם הסרבי של מ.ס אשדוד, נכנס בסיום משחק הגביע לחדר ההלבשה של בית"ר ותפס את דראפיץ' לשיחה צפופה בשפת אימם. "שנתיים שאשדוד רודפים אחריי. אוספים עליי נתונים ויודעים עליי הכל" סיפר הבלם למאמן. "כשהגעתי לארץ זה היה כאילו תפסו אותי סוכנות ביון. הם ידעו מה אני אוהב לאכול, מה הרגל החזקה שלי כמה קילומטרז' אני עושה במשחק. חתמתי ישר אחרי שראיתי את הרצינות שלהם". דראפיץ', אין מילים אחרות רצה למות. נזכר איך הפך את העולם במשך שעות, לא ישן כדי לאגור מידע על הבלם הזמבי דומיניק צ'אנדה רק כדי לגלות שחוגג יירט לו את ההחתמה (2,500 שכר חודשי כן?) בגלל הדלפה לתקשורת מבלי שאפילו עדכן אותו.
נזכר איך, פלייטר האסלביינק, לא מצליח להתעורר לאימוני בוקר בגלל שהוא יושב בשיחות סקייפ לילות שלמים עם אמא שלו בסורינאם. איך החלוץ לא אוכל ימים שלמים כי הוא לא יודע לעשות חביתה. מסתכל על סנטיאגו אוקמפוס ולא מבין איך מצפים שהפרגוואי, שחקן נוער במקרה הטוב יחזיק לו את האגף הימני ומשחק אחרי משחק בגלל חוסר איכות או חוסר מזל מחריב לו את הבית (כולל בגביע). שואל את עצמו למה חיכה חמישה חודשים שמתיאוסיניו יפסיק לטייל בברזיל ולהחלם מפציעה. לא מבין איך בית"ר משלמת שכר לורדסקה וקונטה ושניהם לא חלק מהקבוצה ולמה לעזאזל לחוגג היה כל כך דחוף להיפטר מחנן ממן שעושה חיל בהפועל חיפה ומדן איינבינדר שניר קלינגר אמר עליו במוצאי שבת אחרי הדרבי, "דן מחזיק לי את כל חדר ההבלשה. דראפיץ' וברדה נכשלו בגלל שבלעו צפרדע אחרי צפרדע והאמינו שיהיה בסדר. קצת כמו תסמונת האישה המוכה שלא אורזת את החפצים אחרי המכה הראשונה.

בעל הבית משתגע

קצת לפני משחק הליגה במוצ"ש באשדוד שאל דראפיץ' המורחק איפה הוא יושב שכן הכרטיס האדום שספג במשחק הגביע מונע ממנו לשבת על הספסל. "יציע הכבוד" אמרו לו אנשי בית"ר. דראפיץ' נכנס לחדר עם סורגים סוג של מכלאה. הכל כדי להמנע מלשבת לצידו של האיש שמשלם לו משכורת, משה חוגג. דראפיץ' לא פראייר ולא צבוע. הוא הגיע למצב עם חוגג שהוא כבר לא יכול לשמוע אותו. לא סובל את הציוצים, את ההערות את התובנות המקצועיות שלו שריקות מתוכן. אלי טביב לפני חמש שנים, ניסה וגם הצליח לא פעם ליישר את דראפיץ' לפי הגחמות שלו כבעל בית. אבל טביב לפחות הבין בכדורגל וכשדראפיץ' היה מציג לו נימוקים משכנעים היה מקבל את דעתו.
חייבים לומר לזכותו של חוגג שהוא לא התערב לצמד המאמנים ביום יום בכלום. אבל הוא כפה עליהם סגל, מנע מהם שינויים במבנה הקבוצתי, ולא חסך מהם את מה שיש לו לומר בשום הזדמנות. ההחלטה לצייץ אחרי משחק הגביע ש: "חמשת בכירי המשתכרים בבית"ר מרוויחים יותר מ-24 שחקני אשדוד. מילא הייתה קצת נחת, לא מגיע לאוהדים ולא מגיע למשפחה שלי את כל האכזריות הזו. הלב נשבר כל שבוע", צייץ חוגג בחשבון הטוויטר שלו. מי שרוצה הבין את זה, כאילו דראפיץ' וברדה מאמנים כושלים אם הם מפסידים למועדון עם חמישית מתקציב בית"ר. מי שרוצה להבין באמת את הסאב טקסט, שיבין שזוהי חותמת על הכישלון של חוגג עצמו שבנה כאן קבוצת קט רגל, שלא מסוגל להכיל מאמן אחד במשך עונה שלמה, שבטוח שהוא מבין גדול בענף אבל הוא הצליח לבנות כאן קבוצה חסרת איזון חסרת אישיות נטולת לב ונשמה. עולם הכדורגל המודרני הוא בסוף נגזרת בה דף המסרים של הבעלים הוא סדר היום של הקהל והתקשורת.
חוגג לא התכוון אבל הוא יצר לדראפיץ' וברדה מלכודת מקצועית שאי אפשר היה לצאת ממנה בשלום. הוא לקח את העונה הכי טובה בקדנציה שלו כבעלים והציג את רוני לוי ככישלון מהדהד. העובדה שאנשי שלומם של רוני לוי יוסי בניון ניר קלינגר דראפיץ' וברדה פתחו שמפניות ביום שכל אחד מהשמות האלה פוטר מבית"ר מספרת את הסיפור כולו. בית"ר ירושלים היתה פה מועדון שמאמנים מוכנים להגיע אליו ברגל. היום כל מי שמציץ, רגע אחרי שנפגע מברך שהחיינו וברכת הגומל.

עוד חוזר הניג'וס

מי שרוצה להבין את הבעייתיות בבית"ר מודל 2021, שישאל את עצמו למה לכל הרוחות צריך משה חוגג, הבעלים של ספינת הדגל של הספורט הירושלמי, לכנס מסיבת עיתונאים בתל אביב? מסיבת העיתונאים ביום שני בצהריים בבית סוקולוב, לא נעים להגיד, היתה ריקה מתוכן כמעט כמו הכדורגל שמציגים העונה הצהובים־שחורים. זה התחיל בסוג של 'תחזיקו אותי' עם הצהרה של הבעלים: "אני כאן כדי להישאר, לא רוצה לעזוב ולא רציתי לעזוב. אני לא מחפש שותף, גם עם השייח' לא חיפשתי, אבל אם יש מישהו שחושב שהוא מוכן להשקיע, הדלת פתוחה. זה לא פטנט. יש מצבים שבהם אלך בדקה בלי שום מאבק: אם ארגיש שיש גזענות בקרב רוב הקהל, וזה לא המצב, או אם ארגיש שהקהל לא רוצה בי. לא אשאר בכוח. אם ארגיש שזה לא רק כמה מאות, לא תהיה מלחמה, אקום ואלך. אם ארגיש שיש מישהו שרוצה לעשות יותר טוב ממני, עם יכולות משמעותיות גדולות משלי, ורוצה להצעיד את בית"ר קדימה, לא אעצור את המועדון. המטרה שלי היא לעשות טוב לבית"ר. אם יש מיליארדר ובעל הון שרוצה להשקיע יותר ממני, בוא. אבל אני לא רואה כזה בינתיים, אוהב את בית"ר, אני כאן, וממשיך להשקיע כאן, מהלב, מכספי.
"אני לא מנהל מקצועי, מעולם לא הייתי", אמר האיש שהנחית כאן את אוקמפוס, שועה ומתיאוסיניו. "את רוב זמני אני מעביר בעסקים שלי. יש הבדל בין מעורבות להתערבות. תמיד אני מביע את דעתי. אף פעם לא כפיתי אף שחקן על אף מאמן. גם את ערן לוי לא כפיתי על גיא לוזון. אבל אני מעורב, אני אומר את דעתי. יש לי דעה. להגיד שבנאדם צריך לשים את הכסף ולזוז הצידה? זה לא עובד ככה. מי שמקבל את ההחלטות אלה המאמנים. שחקנים שהייתי מעורב בהבאתם הם רשימה שאני כן גאה בה. יש שחקן אחד שהבאתי על דעת עצמי בלי להתייעץ - גדי קינדה. כעסו עלי על התהליך, ומאז זה לא קרה. אוחנה, שועה, מתיאוסיניו - אני ביקשתי להביא אותם, וקיבלתי אישור מהמאמנים. אני לא כופה. מאוד רציתי את דור מיכה ועומר אצילי, אבל היה מנהל מקצועי, יוסי בניון, והוא לא רצה אותם, אז הם לא בבית"ר. אני לא רוצה לקבל קרדיט על ניהול מקצועי, כמו הבעלים הקודם שהתגאה על חצי עונה טובה.
"אנחנו לא מחפשים מנהל מקצועי. אני לא רואה שום מנהל מקצועי בליגה", הבהיר בעל הבית. "חוץ מג'ורדי קרויף אני לא זוכר מנהל מקצועי דומיננטי בליגה. אנחנו מחפשים מאמן. יוסי מזרחי יהיה המאמן הזמני עד שנמצא מאמן. כל בורסת השמות, שימו אותם בצד. אני מחפש צוות זר. בהתאם למה שאני רוצה שיהיה בשנה הבאה בבית"ר - מחויבות ולחימה - חשוב מאמן שלא מכיר את השמות, את התעשייה, את הסוכנים, אחד שבא ניטרלי ומקבל את הההחלטות עם מנטליות אירופית.
"אין ספק שהעונה הזאת היא כישלון מקצועי. אתחיל בעצמי: יש לי אחריות, אני ראש המערכת, אגיד לכם איך אני רואה את הבעלים. עשיתי טעות. חטאתי. כיוונתי את מרב הכסף שלי לשחקני התקפה, בליגה שבה ההגנה היא זו שמנצחת. אפשר לראות את זה לאורך השנים. שחקנים שלוקחים תארים הם רעבים, רצים 11 ק"מ במשחק. גינוני הכוכבים נחתכים מייד, גם אם הם מוכשרים. שחקנים שהבאתי ממועדונים אחרים נחתכו משם לא כי לא היו מוכשרים, אלא בגלל שהם לא עובדים מספיק קשה על הדשא. חטאתי בזה, נפלתי בשבי הדריבל, לא נתתי מספיק כבוד לעבודה קשה. חייבים לשנות את זה לעונה הבאה".
חוגג גם התייחס לעיסקת חמד בן חליפה: "אני לא חייב התנצלות, לא עשינו שום דבר כדי לפגוע, לא חושב שפגענו. באנו לעשות טוב, והסיפור הזה עדיין לא הסתיים. אני לא יכול להרחיב. יגיע היום במסיבת עיתונאים נפרדת - ואני מקווה שהיא תהיה שמחה, אני פחות אופטימי מבעבר - נדבר על העיסקה. יש היתכנות לעיסקה. אני קצת תקוע כי יש לי רצון לשתף את כולם, וזה אכן מעניין, אבל אני נזהר, כי אני ועוד גורמים מעורבים בעניין ולא כדאי לי לדבר על זה. כל מי שהיה שם קיבל מצג שונה לחלוטין. לא ציפינו למה שקרה, לא מהצד הישראלי ולא מהצד שלהם. אדבר על זה בהרחבה כשתהיה התמונה המלאה".
בעונה הבאה צפוי עידן ורד להאריך חוזה כולל תפקיד מקצועי בסיום הקריירה. מרסל הייסטר מועמד להצטרף כמו גם מקס גרצ'קין שחוזר מהשאלה.

היום שאחרי

ביום ראשון לפני הצהריים, שלחו דראפיץ' וברדה כל אחד, מכתב לשחקנים. ברדה כתב: "שחקנים יקרים! חשוב שתקחו כל אחד את ההודעה באופן אישי. לא הספקתי לחלוק איתכם אתמול את העזיבה שלנו. הגענו עם מוטיבציה שיא למועדון שאנחנו כל כך אוהבים כדי לייצר הצלחה ולהמריא עם המועדון. תמיד השתדלתי לעשות את הטוב ביותר בשיחות בוידאו, בהצבת מטרות, להעניק לכם מהידע ולהפוך אתכם לשחקנים טובים יותר. לעיתים אתה משתדל לעשות הכל נכון וטוב למען המועדון ולמענכם ודברים פחות מסתדרים, וזה הרגע לקחת אחריות כי ביתר ירושלים חשובה יותר מכולנו. אני אוהב אתכם, ומאחל לכם המון הצלחה!". שי.
3 צפייה בגלריה
דראפיץ' לברדה: "תראה מה בנו פה"
דראפיץ' לברדה: "תראה מה בנו פה"
דראפיץ' לברדה: "תראה מה בנו פה"
(צילום: האתר הרשמי של בית"ר ירושלים )
דראפיץ' כתב: "שחקנים יקרים, אני נאלץ לשלוח הודעה מאחר ובשל הנסיבות לא יצא לנו להפרד באופן אישי. החלטתי לסיים את עבודתי במועדון- הסיבות ידועות לכם. כמובן שהייתי רוצה לסכם את העונה בסיומה ושנסתכל לאחור בסיפוק. יחד עם זאת, הדברים לא הלכו תמיד כמו שרצינו וקיווינו. אומרים שלהצלחה אבות רבים והכישלון יתום. אני לא מסכים עם האמרה הזאת ולכן לקחתי אחריות. ניהלנו אינספור שיחות- הן פרטניות והן קבוצתיות, לבטח הרגשתם שהדברים שנאמרו היו אמיתיים וכנים- לטוב ולרע. תסתכלו כל אחד מכם לאחור, תראו כיצד אתם יכולים לקחת את הדברים שנאמרו והדברים עליהם עבדנו יחד כדי להשתדרג ולהוביל את בית״ר ירושלים למקומות טובים יותר ואת הקריירה שלכם למחוזות שחלמתם.
מהמקומות הנמוכים ביותר אנחנו צומחים ומתחשלים ומכאן תהיו אחד בשביל השני ובראש ובראשונה בשביל בית״ר ירושלים. בהצלחה- וגם עכשיו כמו בכל סיומה של אסיפה אסיים ב-אני אוהב ומעריך אתכם. סלובו".
בבית וגן שברו את הראש איזה מאמן למנות לחודשיים שנותרו לסיום העונה. מכיוון שהאיש היחיד שמתאים לתפקיד הזה הוא יוסי מזרחי, מאמן מוערך אגדה בית"רית ואיש של מערכת, הוחלט לתת לו להוציא את העגלה הזו מהבוץ ובקיץ לחשב מסלול מחדש לגבי העונה הבאה. מזרחי לא היה בשום שלב מעונין בתפקיד. הוא בן 68, עדיין סובל מכאבים זכר לכל הפציעות שחווה כשוער, לא באמת יכול לסבול את הגישה של אנשים במועדון, בזמן שהוא הקיז דם, פשוטו כמשמעו כדי לשחק ולאמן את בית"ר ירושלים. ועדיין, אוחנה וחוגג הבוסים שלו לא הותירו לו ברירה. מדהים ש־40 שנה עברו מאז שאוחנה ומזרחי נפגשו לראשונה בבית וגן ועדיין אף אחד מהם לא מסוגל לסרב לבקשתו של השני. מזרחי צפוי, בחודשיים האלה להפגין קשיחות יתר כלפי השחקנים, להבהיר להם שאו דרך הראש או דרך הרגליים הם ישאירו את הקבוצה הזו בליגה ואז, כמו תמיד אחרי שיציל את בית"ר בפעם המיליון בקריירה שלו, לחזור למחלקת הנוער. בית"ר צפויה למנות בעונה הבאה מאמן זר כי היא מיצתה את כל האופציות הישראליות וכי אין מאמן ישראלי פנוי שראוי לג'וב הבלתי אפשרי הזה.