בית"ר יורדת למחצית: לאורך ההיסטוריה, בכל פעם שבית"ר התכווצה כלכלית זה היה בגלל קפריזה כזאת או אחרת של בעל הבית. פעם גד זאבי החליט לפרק את העסק, אחריו ארקדי גאידמק סגר את הברז, והאחרון שהחליט שהוא מייבש את המועדון היה אלי טביב, עד שמכר את בית"ר למשה חוגג.
משה חוגגמשה חוגג
משה חוגג
( צילום: עוז מועלם)
הקיץ הקרוב, כבר ברור, הולך לכווץ את תקציב בית"ר באופן משמעותי. בניגוד לקודמיו, חוגג דווקא עושה מספר מהלכים שמוכיחים שהוא כאן להישאר, אם זה הפקדת כסף לטובת המשכורות עד לסיום העונה, אם זה משא ומתן על קיצוץ, שנעשה בתבונה ורגישות, גם שלו וגם של עובדיו. אולם חוגג לא יכול, מה לעשות, להתגבר על נזקי נגיף הקורונה. הפגיעה בעסקיו הפרטיים, סימני השאלה בנוגע להקצבות, מכירות כרטיסים, חידוש הליגה, אם ומתי, ועוד שלל סימני שאלה, כופים עליו להיערך מחדש כלכלית.
קצת מספרים: התקציב הכולל של בית"ר עמד בעונה האחרונה על יותר מ־75 מיליון שקל. מתוך זה, תקציב השחקנים נשק ל־30 מיליון. חוגג, כאסטרטגיה, השקיע לא מעט כספים בתשתיות, נוער, כוח אדם, הוצאות תפעול ושלל היבטים שבשנים עברו אף אחד לא התעניין בהם, שלא לומר הזניח אותם.
במציאות החדשה, ברור כבר עכשיו שלא יהיה מנוס מלקצץ את התקציב הכולל של בית"ר בכ־50 אחוז לפחות. ההערכות האופטימיות מדברות על כך שהתקציב הכולל יעמוד על 40 מיליון שקל, שמתוכם בין 20 ל־35 מיליון שקל יוקצו לתקציב השחקנים.
במציאות הזאת, כל שחקן בבית"ר, מהראשון ועד האחרון, נמצא למעשה על המדף, וכל אחד שתהיה עבורו הצעה שהיא משתלמת כלכלית יימכר. צריך לזכור בהיבט הזה שגם שחקנים שלא בהכרח יתקבלו עליהם הצעות אטרקטיביות עשויים לעזוב על מנת לחסוך את השכר הלא קטן שלהם. "אנחנו הולכים לדיאטה רצחנית, למציאות חדשה, לסיפור חדש לגמרי", אמרו לנו השבוע בבית וגן. "אנחנו עדיין נהיה קבוצה עם תקציב גדול יחסית לאחרות ועם שאיפות, אבל בהחלט מכווצים משמעותית מבחינה כלכלית".
יציאה מחוזים קיימים עשויה לקרות על ידי מכירה או על ידי קיצוץ בהסכמה או, מתוך חוסר ברירה, גם על ידי הליכה לבוררות. אין דיין בוררות בעולם שלא ייקח בחשבון את נזקי הקורונה ואת המציאות הכלכלית החדשה שהעולם צריך להסתגל עליה, לרבות עולם הכדורגל, ואף שבבית"ר מקווים להימנע מתסריט כזה, בטוחים שם שבגלל הסיטואציה החדשה גם ערכאות משפטיות ילכו לצד שלהם.
חוגג ניהל השבוע ויכוח בפוסט עם אחד האוהדים, שבו הואשם שלא בצדק שגם הוא כמו קודמיו מחפש למקסם רווחים על ידי מכירת שחקנים. זה רחוק מהמציאות. עד כה הוציא חוגג מכיסו 90 מיליון שקל, הוא ממשיך להשקיע, ונמנע פרט למקרים בודדים ממכירת שחקנים, בטח לא הופך אותה למשהו סיטוני. בהיערכות המחודשת הוא יצטרך להחליט מה לעשות עם פלומיין, קונטה, גארסיה ומוחמד תחילה, ועם כל שחקן אחר שתהיה עליו הצעה, שגם אם לא תניב רווח ביחס למה שהשקיע עליו, לפחות תמזער נזק בכך שלא ישלם לו בעונה הבאה את הסכום הנקוב בחוזהו.

המסע של אוחנה

מיכאל אוחנה נסע לפני חודש וחצי לקליפורניה ארצות הברית לביקור אצל מומחה לתנועתיות כדי להמשיך את הטיפול ואת שיקום הברך הפגועה שלו. אוחנה שהה בקליניקה הנוכחית במשך שבועיים ועבד עם אותו מומחה על בסיס יומיומי. צריך להבין שעלותה של כל פגישה כזאת עם המומחה עומדת על 500 דולר והשחקן משלם זאת מכיסו הפרטי. משם אוחנה טס למיאמי למכון שיקום מהמובילים בעולם, שמטפל בשחקני בייסבול, פוטבול וכדורסל.
אלי אוחנהאלי אוחנה
אלי אוחנה
(צילום: אוהד צויגנברג)
אוחנה, שביצע במיאמי אימונים כפולים והרגיש שיפור ניכר במצב הברך (גם זה בעלויות גבוהות במיוחד), החליט להשהות את חזרתו לארץ, לאחר שבגלל הקורונה אותו אזור במיאמי נסגר בהוראת הממשל האמריקאי. אוחנה עבר למכון אחר, שגם הוא נסגר, ולאחר מכן התאמן עצמאית במרחב הציבורי, כשלפני כמה ימים הוא התאמן בביתו של אחד מכוכבי הפוטבול בארצות הברית. אחרי שגם את זה אי אפשר היה לעשות, הוא עלה ביום שני על הטיסה לישראל, במסע שכלל טיסה ממיאמי לניו יורק ומשם לישראל. כרגע אוחנה יחכה להנחיות ממשרד הבריאות אם עליו לנסוע לבידוד במלונית או לשהות בביתו בגבעת משואה.

לא זזים מהבית

השבוע אחרי השבתה מאונס בית"ר חזרה קצת לשגרה ובכל יום הצוות המקצועי מעביר לשחקנים אימוני בוקר דרך אפליקציית זום. בין היתר, פרט לאימון הקבוצתי השחקנים זוכים לתוכנית עבודה אישית שהם מקבלים ממאמן הכושר הספרדי של המועדון, טלמו דה אנדרס. "אלה ימים לא נעימים וקשים לכולם", אמר רוני לוי באימון הראשון השבוע ביום א'. "חשוב לנו לעשות אימונים ביחד ונשתדל לעשות את המקסימום. זה לא אידיאלי, ואני גם בטוח שכולכם מתאמנים בנפרד, אבל אני מקווה שנחזור כמה שיותר מהר". אחרי התרגילים הראשונים עקץ לוי את שחקניו ואמר להם: "מרחמים עליכם, כי את מה שעשיתם עד עכשיו עשיתי כפול בבוקר".
אחד השחקנים אמר לנו בעניין הזה: "התגעגענו אחד לשני, ולדינמיקה הקבוצתית אפילו שהיא מרחוק. אנחנו כבר משתגעים לחזור לשגרת אימונים ומשחקים".