ההבטחות של ההייטק הירושלמי: מספר שנים לא מבוטל ירושלים מנסה להתבלט בזירת ההייטק הישראלי. מנסה ואף מצליחה. מספיק להיזכר בשמות מוכרים כמו 'לייטריקס', 'אורקם' ו'מובילאי', שצמחו כאן וכבר הוכתרו יוניקורנים ('חדי קרן' - סטארט־אפים ששוויים מעל מילארד דולר; ק.פ). בזמן ששנת 2021 הוכתרה כטובה להייטק הישראלי, זה הזמן לבדוק מה תמונת המצב בתעשייה עתירת הידע בבירה. נכון, בשנה החולפת היא לא הצליחה להשחיל לרשימה יוניקורן נוסף, אבל קבלו את הפיתוחים והתוכניות שיהיו בשנה החדשה ובאלה שיבואו אחריה.
5 צפייה בגלריה
מתעקשים לפעול ממרכז העיר. 'מרגלית סטארט־אפ סיטי'
מתעקשים לפעול ממרכז העיר. 'מרגלית סטארט־אפ סיטי'
מתעקשים לפעול ממרכז העיר. 'מרגלית סטארט־אפ סיטי'
( צילום: JVP)

נדל"ן־טק

לפי נתוני הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י), בעיר מועסקים כ־20 אלף עובדי הייטק, כשבחומש האחרון יש גידול של 46 אחוז במספר עובדי המחקר והפיתוח. בירושלים יש כ־600 חברות טכנולוגיות, והקלסתר הגדול בעיר (ואף הגדול ביותר בארץ) הוא זה המשתייך למדעי החיים - ביו־טק, שבו עוסקות 160 חברות.
הפיתוח של ענף הייטק מביא גם לתנופת בנייה מסחרית בעיר. 'מובילאיי' משלימה עכשיו את מרכז הפיתוח הגדול בעולם לרכב אוטונומי (50 אלף מ"ר) בהר חוצבים. בסמוך אליה התחילה רפא"ל לבנות את מרכז הפיתוח שלה בשטח של 25 אלף מ"ר, ו'גב־ים' הניחה לאחרונה את אבן הפינה למיזם בשטח של 160 אלף מ"ר לחברות טכנולוגיות בתוך קמפוס גבעת רם.
המגמה המסתמנת היא פשוט למשוך לכאן כמה שיותר גופים וחברות גדולות, כגון VIA, שכבר פתחו משרד גדול בעיר, וגם Nvidia ו'אורקל', כשעוד חברות עולמיות על הכוונת.
"החברות הרב־לאומיות מבינות את הפוטנציאל של כוח האדם בעיר", אומר סמנכ"ל פיתוח עיסקי בהרל"י, איציק עוזר. "'רפא"ל', 'מובילאיי' וגם 'אפל' בתהליכים להקים מרכזי מחקר ופיתוח (Rַ&Dׂ) בעיר. זה תוצר של מהלך שעשינו לפני שלוש שנים להגדיל את מדעי המחשב ב'עברית' (נכון להיום, גידול של יותר מ־60 אחוז), כשלפני כן זה לא היה בכלל בתוכניות שלהם".

מייד אין ג'רוזלם

אחד מסיפורי ההצלחה המקומית שייך לחברת 'אורקם', שהוקמה בהר חוצבים. היא שמה לה למטרה לרתום את הטכנולוגיות המתקדמות בעולם כדי לפתח מוצרי עזר מבוססי בינה מלאכותית. הפיתוח המתקדם ביותר של החברה הוא OrCam MyEye 2.
5 צפייה בגלריה
יוני וכסלר מנהל פיתוח אורקם
יוני וכסלר מנהל פיתוח אורקם
יוני וכסלר מנהל פיתוח אורקם
(צילום: יח"צ)

מדובר במכשיר עזר מהפכני שמסייע לעיוורים וללקויי ראייה לקרוא טקסטים מכל משטח, לזהות פרצופים, צבעים ועוד. את כל זה עושה המכשיר באמצעות מצלמה זעירה, לבישה ודיסקרטית המשלבת ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח לתפעול. צוות החברה כולל מומחי תוכנה, מחשבים, אלקטרוניקה, עיצוב וחומרה.
5 צפייה בגלריה
גידול ניכר בשטחים להייטק. הר חוצבים
גידול ניכר בשטחים להייטק. הר חוצבים
גידול ניכר בשטחים להייטק. הר חוצבים
(צילום: יואב דודקביץ')

כיום מועסקים בחברה 250 עובדים בעיר, ועוד 50 מועסקים ברחבי העולם בתחומי השיווק והמכירה. יוני וכסלר, מנהל המחקר והפיתוח ב'אורקם', ובעצמו ירושלמי שורשי (בנו של הגזבר המיתולוגי של טדי קולק, עוזי וכסלר ז"ל), מסכם שנה מוצלחת.
"2021 היתה מאוד טובה עבורנו, ובמהלכה גם נכנסנו לתחום הסיוע לדיסלקטים עם מוצר הראייה שהותאם להם", הוא מספר. "מישהו שלח לי מחו"ל ספר חדש שחיבר אותו דיסלקט, ובתודות בדף הראשון הסופר מודה לעורכים ולנו, 'חברת אורקם'. זה אומר הכל. המכשיר שלנו גם ניצב במקום הראשון ברשימת מאה ההמצאות הכי טובות בעולם לשנת 2021 של מגזין 'טיים'.
"השנה אנחנו ניכנס לתחום חדש של סיוע לבעיות שמיעה. המוצר כבר הושלם, והוא יפתור הרבה בעיות קיימות בתחום מכשירי השמיעה הקיימים. אנחנו גם נתרחב, ויש לנו מקום לקליטת עוד עובדים, מהנדס תוכנה ואנשי פיתוח מוצר ועיצוב תעשייתי".

האקזיט של יוחאי ולאה

עוד סיפור הצלחה ירושלמי שנרשם בשנה החולפת הוא של Cnvrg.io (קונברג'). חברה זו הוקמה בשנת 2017 על ידי יוחאי אטון, תושב רחביה, ולאה קולבן, שניהם יוצאי 8200. החברה מעסיקה כיום כ־60 עובדים בירושלים, תל אביב וארה"ב, ובסוף 2020 היא נקנתה על ידי חברת 'אינטל' בסכום המוערך ב־60 מיליון שקל. החברה פיתחה פלטפורמה להרצת מודלים של בינה מלאכותית עבור מפתחים ומדעני נתונים, אשר מסייעת להם לנהל פרויקטים ביעילות ובגמישות. הפלטפורמה של קונברג' אחראית על ההיבטים הטכניים והתפעולים הללו, מה שחוסך כסף וזמן בתהליכי הפיתוח.
אטון, ירושלמי שנכנס לרשימת הצעירים המבטיחים של פורבס '30 מתחת ל־30' לשנת 2020, לא סיים את לימודי מדעי המחשב שהתחיל באוניברסיטה העברית, אבל כן הספיק להקים שם מעבדת חדשנות. קולבן, אחת הנשים המובילות בסצנת הטכנולוגיה הישראלית, שירתה ביחידת המודיעין של צה"ל כמהנדסת חשמל.
אטון: "אני ולאה ירושלמים שאוהבים את העיר. המטה שלנו יושב במתחם JVP של אראל מרגלית ליד 'התחנה הראשונה', והם הראשונים שהשקיעו בנו. התחלנו משולחן ב'אופן ספייס', ולאט לאט גדלנו עד לשיא בדמות הרכישה על ידי 'אינטל'. השנה גדלנו משמעותית, יש לנו גיבוי של 'אינטל', ולמעשה הפכנו לחברה־בת שלה. אנחנו קולטים עובדים ומרחיבים את המוצרים ואת מספר הלקוחות. הצפי שלנו ל־2022 הוא להמשיך להתפתח בירושלים. יש לנו שילוב של סטארט־אפ עם גיבוי של חברת ענק, וזה נותן לעובדים יציבות שאין בסטארט־אפים אחרים".
5 צפייה בגלריה
הצלחה ירושלמית. מייסדי Cnvrg.io, אטון וקולבן
הצלחה ירושלמית. מייסדי Cnvrg.io, אטון וקולבן
הצלחה ירושלמית. מייסדי Cnvrg.io, אטון וקולבן
(צילום: יח"צ)

בתכנון: מרכז פודטק

בעוד מרבית סצנת ההייטק הירושלמית נמצאת בפאתי העיר או בשטחי האוניברסיטה, לאראל מרגלית, מייסד 'מרגלית סטארט־אפ סיטי', יש חזון ותוכניות שונות. להשקפתו, פיתוח המיזמים חייב להיות במרכזי הערים והשכונות כדי לאפשר נגישות והצטרפות לכל המגזרים והשכבות בעיר.
"ירושלים עוברת לקראת השלב הבא בטכנולוגיה שלה", מכריז מרגלית. "ממצב שבו יש לה אזורי תעשייה כמו בהר חוצבים ובגן הטכנולוגי במלחה, הבירה חייבת להביא את הטכנולוגיה שלה למרכז העיר ולהגדיר אותו מחדש כאזור שמחבר בין טכנולוגיה, תרבות, עסקים קטנים וצעירים.
5 צפייה בגלריה
אראל מרגלית
אראל מרגלית
אראל מרגלית
(צילום: שחר עזרן)

"תפקיד ההייטק אינו רק להוביל את הכלכלה, אלא להוביל לשינוי חברתי בתוך העיר עצמה. זו הסיבה שפתחנו את מתחם הסטארט־אפ בסמוך לתחנת הרכבת הישנה. בימים אלה אנו מגבשים תוכנית להרחבת המתחם הקיים, והוא יכלול גם מרכז בין־לאומי לטכנולוגיות מזון - פודטק, טכנולוגיות פיננסיות - פינטק, ורפואה דיגיטלית וטכנולוגיות של AI (בינה מלאכותית)".