על ניקיון והקניון שמשגעים את תושבי גילה. כבר שנים שהקומפלקס השאפתני בשכונה למסחר ומגורים, ה-'אפ טאון', מהווה עבורם מטרד תברואתי ואסתטי.
מפגעי הזבל והבניהמפגעי הזבל והבניה
מפגעי הזבל והבניה
(צילום: פרטי)
אומנם טירדה אחת הוסרה מחיי התושבים לאחרונה, כשהוצא מתחם הטסטים משטח המקום, לאחר מאבק ממושך מצידם. אך דן קרקוב, תושב השכונה מנסה כבר שנים ארוכות לשפר את המצב במבנה המרכזי בשכונה, שדרכו עוברים מדי יום מאות אנשים. "הקניון הוא סלאמס מלא זבל ועזובה זה שנים, מטונף ולא מתוחזק", טוען קרקוב. "זה זלזול בתושבים שכבר מתרגלים לכך ואיבדו תקווה שהמצב ישתנה".
קרקוב פנה אל העירייה מספר פעמים ולאגף שיטור ואכיפה, אלא שמלבד קנסות שהם מטילים על הנהלת הקניון, לא נעשה דבר, לטענתו, על מנת לשפר את איכות חייהם של התושבים. "מסתבר שהקנסות לא מזיזים להנהלת הקניון והם מעדיפים לשלם אותם מאשר להשקיע בתחזוקה ובניקיון. השתתפתי בפגישה בעירייה שבה הצפתי את העניין ונעניתי שהשלב הבא יהיה זימון בעלי המקום לשימוע. מאוד שמחתי כי חשבתי שנעשה כאן צעד אמיתי לשיפור המצב, אבל למרות המון תזכורות במהלך השנה שחלפה, ככל הידוע לי השימוע לא התקיים. אני לא יודע מדוע".
האפ טאון לא משדר הצלחה מסחרית מסחררת במיוחד. מרבית החנויות ושטחי המסחר שבו ריקים, כאשר כיום פועלים במתחם רק סניפיהם של השופרסל, סופר פארם ושתי קופות חולים, בעוד שאר החנויות סגורות. אך מעבר לכך, עצם היותו של המיזם האפ טאון פרויקט בנייה לא גמור מהווה מטרד שכונתי.
כאשר הוקם המבנה בשנת 1996 הוא תוכנן להכיל קומפלקס בניינים משולב למגורים, מסחר, מרתפים וחנויות. ב־2006, בעקבות פשיטת רגל של היזמים, מונה כונס נכסים לחברות שבנו את הפרויקט בגילה, ובפועל הבנייה נעצרה. זה קרה בשלב שבו נבנו שתי קומות מרתף ומעליהן בניין מגורים של שבע קומות ובו 95 דירות.
אפ טאוןאפ טאון
אפ טאון
(צילום: פרטי)
בפרויקט היה אמור להיבנות עוד מגדל מגורים ובו זכויות ל־215 יחידות דיור, וכן שטחי מסחר נוספים. "מה שנשאר מהיומרה של הפרויקט זה איזה גדם בניין עם ברזלים חלודים שמתנשאים מעליו, ובצד השני איזה בור גדול ומגודר. זה מכוער ומהווה מפגע, פשוט מפלצת", אומר קרקוב.
"זה המקום הכי מרכזי בשכונת גילה, שאמור להיות העוגן של השכונה. זה נושא שמאוד מטריד את התושבים וידוע למינהל הקהילתי ולעירייה. אבל כנראה זה לא במקום מספיק גבוה בסדר העדיפויות שלה כדי להביא פתרונות למצב". 
מהעירייה נמסר: "העירייה מודעת ומבצעת פעולות אכיפה כנגד הנהלת הקניון בנוגע לשטחים השייכים לה. בנוסף פועלת העירייה לקידום תכנון המגורים ושדרוג המרכז המסחרי אל מול היזם, כולל ביצוע מטלת היזם - הקמת חניון לציבור במיקום של הבור ומעליו אמפי".
מהנהלת ה'אפ טאון' לא נמסרה תגובה.
לעדכונים נוספים - חדשות ירושלים