העסקים הסגורים ברחוב שלומציון. צילום: לירן תמריהעסקים הסגורים ברחוב שלומציון. צילום: לירן תמרי
העסקים הסגורים ברחוב שלומציון. צילום: לירן תמרי
(העסקים הסגורים ברחוב שלומציון. צילום: לירן תמרי)
איגוד המסעדנים הישראלי שלח מכתב ובו הוא דורש מראש עיריית ירושלים לסייע לבעלי המסעדות בירושלים. "עקב ההנחיה לסגירת בתי הקפה, המסעדות, הברים אנו מעדכנים רשמית כי לא נוכל לעמוד בנטל הכלכלי. ברגע שלא נוכל לעבוד ולייצר כסף התעשייה לא תוכל לעמוד בהתחייבותיה והמשק הסובב אותנו הכולל מעל מליון עובדים יקרוס", נכתב.
"אנו מתריעים שזהו מהלך קיצוני וזו גזרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. חייבים למנוע את הקריסה. אנו פונים לעזרת ראש העירייה להוביל מהלך שיקל על העסקים וישפר את סיכוייהם לשרוד את המשבר הייחודי הזה", כתבו.
בהמשך הם מבקשים את עזרתו במספר נושאים. האחד - עצירה מוחלטת של תשלום היתרים על היתר כסאות שולחנות, היתר לילה, אגרת שילוט, היתר פרגוד. כמו כן, הם מבקשים גם ביטול ארנונה לעסקים עד לסיום ההנחיה ולאחר מכן דחיית שלומים ל-60 יום.
עוד הם מבקשים, עצירה מוחלטת של תהליכים משפטיים מול בעלי עסקים בסעיפי רישוי, העברת תקציבי אירועים שבוטלו לקרן תמיכה של העירייה בעסקים, הקלה משמעותית בפיקוח ועזרת העירייה בהקמת מערך משלוחים לבתי אוכל (כמו וולט).
בסיום מכתבם, הם כותבים: "ללא העזרה - לא תהיה תקומה כלכלית ויומת אסון על תעשיית המסעדנות. עזרתכם נדרשת".
בעקבות הפנייה משה ליאון זימן אמש (א') את איגוד "מסעדנים ירושלמים חזקים" כדי לשמוע מהם על מצב העסקים וההתמודדות הכלכלית ולדון עימם על דרכי פעולה בימים הקרובים ולאחר שיחלוף איום נגיף הקורונה.
בראשית הפגישה בה לקחו חלק מנכ״ל העירייה איציק לארי, עופר איובי יועץ ראש העיר, אמיר חכימיאן מנהל האגף לקידום עסקים, טלי פרידמן יו״ר ועד סוחרי השוק, אייל חיימובסקי יו״ר הרל״י ואילנית מלכיאור הממונה על התיירות, הציגו נציגי הארגון תומר מור, איציק קדוש, מרכוס גרשקוביץ, אורי נבון ונועם ריזי, מסמך המונה מספר דרכי פעולה שלדעתם במידה וייושמו ע״י עיריית ירושלים, הם יסייעו למרבית בעלי העסקים לצלוח את המשבר הקשה שכידוע, שטרם ידוע מתי הוא עתיד להסתיים.
צילום: איגוד המסעדנים החזקיםצילום: איגוד המסעדנים החזקים
צילום: איגוד המסעדנים החזקים
(צילום: איגוד המסעדנים החזקים)
בין הסעיפים שנכתבו בו: עצירה מוחלטת של תשלום היתרים: היתר כסאות-שולחנות, אגרת שילוט, ביטול ארנונה לעסקים עד לסיום ההנחיה, לאחר מכן דחיית תשלומים ל-60 יום, עצירה מוחלטת של תהליכים משפטיים מול בעלי עסקים בסעיפי רישוי, העברת תקציב ארועים שבוטלו לקרן תמיכה של העירייה בעסקים, הקלה משמעותית בפיקוח, עזרת העירייה בהקמת מערך משלוחים לבתי אוכל.
ליאון: "אני מודה לכם בעלי העסקים על החוסן שאתם מגלים לאורך כל תהליך ההתמודדות עם הקורונה, נמשיך לעמוד לצידכם ולתמוך ככל שניתן. אני מבטיח כי לא אפסיק לבקר אתכם במקומותיכם בכל עת, בלי קורונה וגם בעתיה".
תגובת העירייה: "היתר לכיסאות ושולחנות– בשבוע שעבר הודיע ראש העיר, משה ליאון כי העירייה תפטור את בעלי העסקים מאגרת כיסאות ושולחנות מתחילת מרץ ועד סוף יוני. אגרת היתר לילה והיתר פרגוד לא קיימות בירושלים.
"אגרת שילוט – עיריית ירושלים הינה העירייה היחידה בארץ שהעבירה חוק לפיו החל מ- 01.01.20 שלט הזיהוי בחזית בית העסק פטור מאגרה. רוב העסקים הקטנים בעיר בעלי שלט אחד, כך שאינם מחויבים באגרה.
"עצירה של תהליכים משפטיים מול בעלי עסקים בסעיפי רישוי – בתקופה זו, עפ מדיניות ראש העיר ירושלים, תינקט מדיניות מכילה וסובלנית כלפי העסקים, תוך שמירה על בריאות הציבור ושלומו. העברת תקציב אירועים שבוטלו לקרן תמיכה של העירייה בעסקים – עם סיום המשבר, יוסט התקציב לטובת קידום העסקים.
"הקלה משמעותית בפיקוח ועזרת העירייה בהקמת מערך משלוחים לבתי אוכל – עיריית ירושלים עומלת על חיבור העסקים לדיגיטל, תוך בניה של קניון וירטואלי שיפורסם בזמן הקרוב וכן מתן סיוע לעסקים בהקמה ללא תשלום של חנות אינטרנטית הכוללת שירות משלוחים".