מלון הנשיא בטלביה. 30 שנות הזנחה | צילום: שלומי כהןמלון הנשיא בטלביה. 30 שנות הזנחה | צילום: שלומי כהן
מלון הנשיא בטלביה. 30 שנות הזנחה | צילום: שלומי כהן
(מלון הנשיא בטלביה. 30 שנות הזנחה | צילום: שלומי כהן)
המקום: מלון הנשיא לשעבר, רחוב אחד העם 3 בטלביה, צמוד לרחוב קרן היסוד.
בעלות: פרטית. הנכס נרכש בידי חברת הבנייה 'אפריקה ישראל השקעות'.
תיאור הנכס: מדובר במלון של 120 חדרים בגובה של שבע קומות, שנבנה בשנות ה־50 בשני שלבים. האדריכלים של המלון היו אלכסנדר פרידמן ומאיר רובין ושטחו של המתחם עומד על כחמישה דונם, כולל מגרש חניה. מספרים שבזמן אישור המלון כיהן רובין כחבר מועצה בעירייה, וכך הצליח להשיג אישור לחריגה ממספר הקומות שהתירה תוכנית המתאר שהיתה אז בתוקף.
ימי הזוהר: המלון הוקם במקור בידי איש העסקים חיים שיף וקבוצת אנשי עסקים ותוכנן בידי האדריכל אלכסנדר פרידמן. הוא נחנך בשנת 1954 במעמד ראש הממשלה משה שרת. בראשית ימיו הוא היה מלון היוקרה היחיד בעיר שהחזיק בתעודת כשרות. אולם כעבור כמה שנים יזם שיף את הקמת בריכת ירושלים במושבה הגרמנית, שהשחייה בה היתה מעורבת, ובעקבות זאת הוסר ההכשר מהמלון עד ששיף מכר את חלקו בבריכה. בהמשך הוא נאלץ לסגור גם את בריכת המלון עצמו כתנאי להשבת תעודת הכשרות למלון.
מה קרה: בשנת 1988 נקלע שיף לקשיים כלכליים ומכר את המלון לחברת 'אפריקה ישראל'. המלון נסגר והושכר לסוכנות היהודית, שהפעילה בו במשך תקופה מסוימת מרכז קליטה לעולי אתיופיה. באגף השני של המלון השתכנו בינתיים משרדי החברה הממשלתית למדליות ומטבעות.
שנים לא מעטות פעלה 'אפריקה ישראל' לשנות את ייעוד המבנה למגורים, אך ללא הצלחה. בשנת 2014 הושגו לבסוף הסכמות עם העירייה על בניית מלון חדש של 180 חדרי אירוח, בשילוב מגורי יוקרה. על פי התוכנית המוצעת המבנה הישן והמוזנח ייהרס ובמקומו יוקם מלון של 10 קומות בחזית הפונה לרחוב אחד העם ו־12 קומות בצד הפונה לרחוב קרן היסוד. המבנה סגור ונטוש כבר קרוב ל־30 שנה, מצבו מוזנח והוא אף הוגדר בעבר מבנה מסוכן.
הגבלות לשימור: לפני כשנתיים דחתה ועדת השימור את התוכנית המוצעת להרוס את הבניין הקיים, עקב היעדר תיק תיעוד לבניין. לדברי מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים, איציק שוויקי, "הבניין נמצא בשכונת ניקופוריה לשעבר, שאדמותיה נרכשו בידי הכנסייה היוונית במאה ה־19. הבניין המקורי הגיע לגובה של שבע קומות כולל קומה טכנית, אך רק של חמש קומות בצד הפונה לרחוב אחד העם. המבנה אינו לשימור ומתוכנן להיבנות בו מלון חדש כולל השטח עד רחוב קרן היסוד".
העירייה: "במתחם מלון הנשיא מקודמת תוכנית כבר כמה שנים בידי חברת 'אפריקה ישראל'. התוכנית אמורה להגיע בחודשים הקרובים לוועדות התכנון".