מתחם כנסיית העלייה. צילום: Lisa Mathon, ויקיפדיהמתחם כנסיית העלייה. צילום: Lisa Mathon, ויקיפדיה
מתחם כנסיית העלייה. צילום: Lisa Mathon, ויקיפדיה
(מתחם כנסיית העלייה. צילום: Lisa Mathon, ויקיפדיה)
המקום הקדוש ביותר לנצרות, ישופץ בעשרות מיליוני דולרים: הסכם נחתם היום (ב') בין שלושת הכנסיות הנוצריות בירושלים - הכנסייה היוונית, הכנסייה הארמנית והקסטודיה טרה סנטה (הכנסייה הקתולית - הפרנציסקאנים), בה הוחלט, לראשונה, על שיפוץ ושיקום היסטורי בהיקף רחב של יסודות כנסיית הקבר, המקום הקדוש ביותר לנצרות בארץ הקודש.
בהצהרה משותפת היום של ראשי הכנסיות, אמרו השלושה: "אנו, ראשי הקהילות המופקדות על הסטטוס-קוו בכנסיית הקבר, מודיעים בסיפוק ובשמחה רבה, על הסכמתנו ליזום פרויקט לשיפוץ ושיקום יסודות הקבר הקדוש וריצוף כנסיית הקבר. פרויקט זה מגיע מיד לאחר התוצאה החיובית של הפרויקט לשיקום הקבר הקדוש עצמו, הוא מסמן ומאשר את המחויבות המתמשכת של שלושת הקהילות לתחזוקתו ולשיקומו של מקום קדוש זה המגלם את מהותה של האמונה שלנו".
כנסיית הקבר עברה בעבר שיפוץ של הקבר הקדוש בלבד, אך כעת החליטו שלושת הכנסיות לפעול לשיפוץ של אזורים נרחבים בכנסיית הקבר, שלא שופצו עד כה מעולם, ביניהם האריחים והרצפות, אשר קיימים עוד מהתקופה הביזנטית והעותומאנית.
ראשי הכנסיות הוסיפו כי פרויקט השיפוץ והשיקום יתבצע בשני שלבים: שלב ראשון של למידה במטרה לקבוע את מצבם הנוכחי של היסודות בכנסיית הקבר, והשלב השני של שחזור היסודות וריצוף הכנסייה.
ראשי הכנסיות היום במעמד. צלם: נדים אספורראשי הכנסיות היום במעמד. צלם: נדים אספור
ראשי הכנסיות היום במעמד. צלם: נדים אספור
(ראשי הכנסיות היום במעמד. צלם: נדים אספור)
עבור המחקר וביצוע העבודות, יגיעו במיוחד לארץ שתי משלחות של מומחים משני המוסדות האקדמיים והמדעיים האיטלקיים בעלי הסמכה הגבוהה ביותר בשיפוץ שכזה, ויעשו זאת תחת פיקוח הוועדה המשותפת של שלוש הקהילות. העלות הכוללת של הפרויקט נעמדת על עשרות מיליוני דולרים.
ראשי הכנסיות הוסיפו היום כי הם רואים חשיבות גדולה של הפרויקט עבור כל אחת מהקהילות עצמן לצד חשיבותו כמאחד ביניהן, ומדגישים כי הם מקווים שהפרויקט ינחל הצלחה גדולה ומשותפת.