קבר רחל. הסיפוח כבר החל. צילום: שלומי כהןקבר רחל. הסיפוח כבר החל. צילום: שלומי כהן
קבר רחל. הסיפוח כבר החל. צילום: שלומי כהן
(קבר רחל. הסיפוח כבר החל. צילום: שלומי כהן)
עיריית ירושלים פועלת לספח אליה את המובלעת הישראלית של קבר רחל מצפון לבית לחם. סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, שמוביל את היוזמה, פנה לפני כחודש בנושא באופן רשמי לשר הפנים אריה דרעי, שמשרדו מוסמך לשנות שטחי שיפוט מוניציפליים, בבקשה להוסיף את מתחם הקבר לשטחה של ירושלים. לפני כשבוע השיב השר דרעי שהוא אינו יכול להיעתר לבקשה מאחר שמדובר בשטח בינלאומי, ויש לבחון את הנושא מול שכנותיה של ישראל.
"לכל הצדדים ברור שקבר רחל יישאר בריבונות ישראלית בכל הסדר, אם וכאשר יהיה בכלל", הסביר השבוע תורג'מן. "מעבר לכך שמדובר באינטרס לאומי שלנו. זה מחויב המציאות. אנחנו נמשיך לפעול עד שיימצא הפתרון שיאפשר את העברת השטח לתחום האחריות של העירייה".
יוזמה קריטית"
מעבר לחשיבות הדתית וההיסטורית של המקום ולקרבתו לעיר, היוזמה החדשה נועדה בראש ובראשונה לצרכים פרקטיים, כדי לאפשר את המשך הפעילות השוטפת של מתחם הקבר ופיתוחו. הצורך נובע בין השאר מהעלייה המתמשכת שנרשמת כבר שנתיים במספר המבקרים במקום. בהיעדר שירותים מוניציפליים מסודרים, ובכלל זה תחזוקה וניקיון וגם פיקוח והסדרת התנועה והחנייה, התנהלות המתחם נפגעת.
מאיר תורג'מן. צילום: שלומי כהןמאיר תורג'מן. צילום: שלומי כהן
מאיר תורג'מן. צילום: שלומי כהן
(מאיר תורג'מן. צילום: שלומי כהן)
מתחם הקבר, שנמצא באחריות המינהל האזרחי, שוכן במרחק 600 מטר מדרום לגבולות ירושלים. מדי יום מגיעים אליו מאות מבקרים, ומספרים עולה לאלפים רבים במועדים מיוחדים כמו ערבי ראש חודש וימי חול המועד. בהילולה השנתית שנערכה שם לפני כמה שבועות פקדו את המקום כ־80 אלף איש.
מנהל מתחם הקבר מטעם המרכז למקומות הקדושים, שחר פיירמן, תומך ביוזמה החדשה ואומר שהיא קריטית לשיפור המקום ופיתוחו. "אפילו בנושא טריוויאלי של חניה יש כאן לא פעם בעיות קשות וחסימות של כל התנועה", הוא מתלונן.
"אנחנו נעזרים במשטרת ישראל, אבל חייבים כאן שירותים מוניציפליים - להכשיר חניות, לפתח כבישים ולהעמיד פיקוח עירוני. כבר כיום עיריית ירושלים מפנה לנו את הזבל. חייבים לתת לה עוד סמכויות והיתרים כדי שהאתר יוכל לקלוט את אלפי המבקרים. עם כל הרצון הטוב והניסיון לסייע, המינהל האזרחי מוגבל וכל דבר קטן לוקח המון זמן. כל אישור לשיפוץ או תוספת זו או אחרת נסחב שנים ארוכות".
עד לפני כחצי שנה מתחם הקבר היה מחובר עדיין לרשת המים של בית לחם וסבל מהפסקות רבות באספקת המים ומבעיות בצנרת המובילה אליו. את חשבונות המים נדרש המינהל האזרחי לשלם לרשות הפלסטינית. לאחרונה, בהשקעה של כמיליון שקל, הוקם קו מים חדש וכיום תאגיד המים 'הגיחון' של עיריית ירושלים הוא זה שמספק את המים למקום. החשמל עדיין מגיע מחברת החשמל המזרח ירושלמית, אך שם הנושא פחות בעייתי ורמת השירות תקינה.