נלחמים בעומס ובטרטורי הקבלנים. השבוע התקיים דיון ראשון של הוועדה הפריטטית של ארגון הקבלנים בעיר ('בוני ירושלים'), ליישוב סכסוכי עבודה ותביעות. מדובר בוועדה שהוקמה ביוזמת ארגון הקבלנים הירושלמי בשיתוף פעולה עם ההסתדרות ועם הקרן לעידוד ענף הבנייה, וזאת לנוכח ריבוי התביעות מצד עובדים פלסטינים הטוענים לפגיעה והפרת זכויות מצד הקבלנים הירושלמים שהעסיקו אותם.
1 צפייה בגלריה
יעילות מוכחת. הוועדה הפריטטית הארצית
יעילות מוכחת. הוועדה הפריטטית הארצית
יעילות מוכחת. הוועדה הפריטטית הארצית
(צילום: התאחדות בוני הארץ)

הוועדה של 'בוני ירושלים' תפעל בדומה לוועדה הפריטטית של הארגון הארצי ('התאחדות בוני הארץ'), ותדון במקרים של מרחב ירושלים, שבו למעשה מועסק המספר הגדול ביותר של פועלים פלסטינים, ובשל כך גם סובל מריבוי תביעות - מאות בכל שנה, לפי ארגון הקבלנים בעיר.
תופעה זו יוצרת לחץ גדול על בית הדין לעבודה, כאשר הדיונים שם נמשכים גם לאורך שנים. ירושלים היא למעשה העיר היחידה שעבורה הוקמה ועדה משלה.

בוררות עם תוקף

כעת, בכל מקרה שמוגשת תביעה לבית הדין לעבודה נגד קבלן החבר בארגון, עומדת לו זכות ראשונים לבקש את העברת התיק לדיון בוועדה הפריטטית. גם עובד התובע מעסיק שחבר בארגון מחויב לפנות קודם כל לוועדה הפריטטית למיצוי דרישותיו. בסמכות הוועדה לגשר בסכסוכים בין עובד לקבלן הנובעים מנושאים המוסדרים בהסכם הקיבוצי. דיוני הוועדה הם ללא עלות לצדדים, ומוזמנים אליהם העובד והמעסיק ומייצגיהם, ונציג הארגון, שיושב כבורר בתיק.
לפי נתוני ארגון הקבלנים הארצי, כמעט כל הסכסוכים שנידונו בוועדה הפריטטית הארצית (90%) מסתיימים במסגרתה ואינם מגיעים לבתי המשפט. החלטות שמתקבלות בוועדה מוצגות לבתי הדין כהסכם פשרה שיש לו תוקף של פסק דין.
כך, מקווים בארגון הקבלנים הירושלמי לחסוך זמן ומשאבים לקבלנים ולעובדים בעיר, וכן למנוע המתנה ממושכת לדיונים ארוכים בבית הדין לעבודה או בוועדה הארצית.
"מדובר בהישג", אומר מנכ"ל ארגון בוני ירושלים יונתן נסים. "מכיוון שתביעות נגד קבלנים הפכו ל'ספורט' ולמקרה שכיח מדי בענף, הקמנו שירות אזורי שיקל על כל הצדדים המעורבים בעניין".