השטח - ישראלי, החשמל - ירדני. לפני מספר חודשים שיווקה מדינת ישראל במכרז מגרשים לבנייה של אלפי יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס. מן הסתם, ככל שרשות מקרקעי ישראל משווקת קרקעות מדינה, סביר להניח כי התשתיות יסופקו על ידי חברות ישראליות. אולם בשבועות האחרונים התגלה כי עבור חלק מהמבנים המתוכננים, ספקית החשמל תהיה בכלל חמ"י - חברת החשמל המזרח־ירושלמית (JDECOׂ), שנמצאת בשליטה ירדנית.
2 צפייה בגלריה
גבעת המטוס.
גבעת המטוס.
גבעת המטוס.
(צילום: שלומי כהן)

חמ"י רוכשת את החשמל שלה מחברת החשמל הישראלית (חח"י), שמייצרת את החשמל. את החשמל שהיא 'מקבלת' מחברת החשמל לישראל, חמ"י מוכרת בשטחי הזכיינות שלה במזרח ירושלים ובאזור בית לחם, יריחו ורמאללה.
כבר שנים רבות שהחברה המזרח־ירושלמית צוברת חובות לחברת החשמל הישראלית, וכיום חובותיה כבדים. בדוח הכספי של חברת החשמל הישראלית לשנת 2021 נכתב כי "חמ"י משלמת באופן חלקי בלבד ובצורה לא עקבית וסדירה את חובותיה השוטפים לחברה".
בגלל חובות אלו, פעמים רבות נוקטת חברת החשמל הישראלית במדיניות של ניתוקים ומצמצמת את אספקת החשמל הסדירה לחמ"י בשטחיה. בעבר שתי החברות אף נגררו אל בתי המשפט כדי להסדיר את התנאים ביניהן.
צרכנים במזרח העיר מספרים כי מבחינת איכות השירות שמעניקה חברת החשמל המזרח־ירושלמית, מדובר בהבדל משמעותי - חשבונות החשמל כתובים בערבית, המשרדים של החברה נמצאים במזרח העיר, ויותר מכל - הלקוחות חווים הפסקות חשמל תדירות ללא התרעה מראש.
2 צפייה בגלריה
בצהוב - שטחי אספקה ישראלית, בכחול - JDECO
בצהוב - שטחי אספקה ישראלית, בכחול - JDECO
בצהוב - שטחי אספקה ישראלית, בכחול - JDECO
(מקור: רשות החשמל)

מנותקים מהשטח?

חבר מועצת העירייה אריה קינג מאשים את מתכנני הפרויקט, שמנסים לטענתו לקבוע מדיניות ממשלתית ולפגוע בריבונות הישראלית בעיר. "אם זה יקרה, חיי התושבים בשכונת גבעת המטוס יהיו סיוט בלתי נגמר", אומר קינג. "פניתי לגורמי הממשלה, והתברר לי שההחלטה על הכנסת החברה הערבית לשכונה החדשה נעשתה ללא ידיעתם או אישורם".
מרשות החשמל נמסר: "במסגרת הרישיון שניתן לה, יכולה חמ"י לספק חשמל רק בשטחים שהוגדרו לה במזרח העיר, שאותם ניתן למצוא מפורטים באתר רשות החשמל. במידה שהפרויקט המדובר אינו בשטח שהוגדר כשטח חלוקה של חמ"י, הצרכנים יכולים לפנות ישירות לרשות ונבדוק זאת".