רשות הרישוי בעיריית ירושלים בראשות מ"מ ראש העירייה אליעזר ראוכברגר, אישרה הצבת עבודת אומנות "אותיות האור" של האמן מיכה אולמן, במתחם החדש הנבנה של הספרייה הלאומית בקרית הלאום. האלמנט מתוכנן כאלמנט אומנותי אשר ישתלב במגרש.
כך תיראה הכיכר החדשה ליד הספרייה הלאומית בירושליםכך תיראה הכיכר החדשה ליד הספרייה הלאומית בירושלים
כך תיראה הכיכר החדשה ליד הספרייה הלאומית בירושלים
(הדמיה: האדריכל אמיר מן)
צורת האלמנט - רחבה עגולה מרוצפת אבן בשטח של כ-600 מ"ר אשר עליה ניצבות 18 אותיות עשויות גושי אבן טבעית, חצובים ומנוסרים. האותיות הן - אלף העברית, A הלטינית והאליף הערבית, שנוצרות למעשה על ידי הרווחים שבין גושי האבנים, המאפשרים לאור לעבור דרכם כך שהן מופיעות כאותיות או בתוך צל. האותיות נפתחות ונסגרות, מתארכות ומתקצרות במהלך היום בהתאם לזווית וגובה השמש.
האלמנט מורכב מכ-40 גושי אבן, במידות של כ-1.80 מטר ובעובי של כ-40-50 ס"מ בממוצע. בנוסף אושר בינוי חלל של כ- 200 מ"ר מתחת האלמנט, אשר יאפשר מעבר וצפייה מתוך חלל תת קרקעי על המבנה הדקורטיבי.
מ"מ ראש עיריית ירושלים, אליעזר ראוכברגר: "מדובר באלמנט אומנותי שיש להציבו על פי התב"ע החלה על המקום. רשות הרישוי בראשותי החליטה על הצבת האלמנט לאחר שהוא קיבל את אישור אדריכל העיר לגבי העיצוב והתאמתו למבנה שיבנה ולסביבה שבה יוצב".
יו"ר ועדת אומנות במרחב הציבורי והמשנה לראש עיריית ירושלים, פלר חסן נחום: "נמשיך לפתח את המרחב העירוני בירושלים כמו שמגיע לעיר הבירה של ישראל ולייצג את ההיסטוריה והתרבות של עם ישראל. מיצג אותיות האור הוא מיזם תרבותי וחינוכי שיעודד ביקורים של בתי ספר מהארץ ואוהדי עם ישראל מהעולם. אני בטוחה שכפי שכולם מכירים ומעריכים את חלונות שאגאל, כך יגיע היום שכולם ידברו על האותיות של אולמן".