שמחה נח (70), אמא לשבעה ילדים וסבתא ל־30 נכדים, היתה רוצה מאוד לבקר את המשפחה. אבל מכיוון שבבניין שלה אין מעלית או מעלון היא למעשה תקועה בבית כבר שמונה שנים ויוצאת רק לטיפולים בבתי חולים.
1 צפייה בגלריה
נח ליד המדרגות. "מבקשים עזרה מזרים"
נח ליד המדרגות. "מבקשים עזרה מזרים"
נח ליד המדרגות. "מבקשים עזרה מזרים"
(צילום: פרטי)

היציאה מהדירה ברחוב אוריאל בסנהדריה מתאפשרת רק במסע משפיל שבו נאלצים לשאת אותה במדרגות, כשהיא בכיסא גלגלים. בתה, שלומית פרידמן, מספרת כי אמה היא אלמנה שמרותקת לכיסא גלגלים בשל מחלה נוירולוגית, ובנוסף היא סובלת מסוכרת ולחץ דם ואף עברה שישה אירועים מוחיים. "פנינו מספר פעמים לעירייה, ולא אישרו לנו הקמת מעלית או מעלון לבית. כל מה שאנחנו מבקשים זאת אפשרות שאמא תצא מהבית".
מתברר שלפני כשמונה שנים הבניין עבר שיפוץ, נוספה קומה ונבנו מחסנים. העבודות היו אמורות לכלול גם הקמת מעלית, אלא שזו לא הוקמה. "הוגשו מספר בקשות על ידינו להקים מעלית חיצונית לבניין. לאחר מרדפים אחר הגורמים השונים בעירייה נענינו בשלילה. הגשנו בקשה למעלית, וטענו בפנינו כי קיים פיר מעלית, ומעלית בתוך הבניין על פי התוכניות. בפועל לא קיימת מעלית, אך בעירייה כתוב שקיימת בבניין מעלית. אנחנו נאלצים להביא שלושה גברים. לעיתים אנחנו מוצאים אנשים ברחוב ומבקשים מהם ואפילו משלמים להם כסף כדי שיעזרו לנו להרים אותה עם כיסא הגלגלים".
מהעירייה נמסר: "בעבר ניתן לדיירי הבניין היתר להקמת מעלית, לצד הכשרת עבירות בנייה בדיעבד. הדיירים בחרו שלא להקים את המעלית ותוקף ההיתר פג ב-2018. העירייה תשמח לסייע ולקדם מהר ככל שניתן היתר למעלית בבניין, בפיר הקיים והבחירה להגשת היתר בנייה ומימושו, נמצאת כמובן בידי הדיירים ולא בידי העירייה".
מוקדי סיוע למשפחות שבהן בעלי מוגבלות: הביטוח הלאומי *6050 | נציבות לשוויון אנשים עם מוגבלות *6763 | יד מכוונת (הביטוח הלאומי) *2496 | קול הבריאות (משרד הבריאות) *5400