קניון מלחה. צילום: יואב דודקביץ'קניון מלחה. צילום: יואב דודקביץ'
קניון מלחה. צילום: יואב דודקביץ'
(קניון מלחה. צילום: יואב דודקביץ')
הכובעים הכפולים
העתירה מוגשת נגד העירייה על ידי עו"ד בנג'י היימן, הוועדה המחוזית שאישרה את התוכנית, וכן נגד משרד האדריכלים שעלול להיפגע במקרה שתתקבל העתירה. כך, מעבר לטענת העותרים לפיה הליכי אישור התוכנית הכללית אינם הוגנים, התושבים יוצאים נגד משרד האדריכלים הידוע 'קולקר־קולקר־אפשטיין', שמצורף כמשיב לעתירה.
הם גורסים כי המשרד נמצא לכאורה במצב של ניגוד עניינים: בעוד אדריכליו הם הממונים מטעם העירייה על תוכנית האב שיזמה - אחד מראשיו, עופר קולקר, שימש כעורך הראשי של תוכניות ההרחבה של שטחי קניון מלחה הסמוך.
הפנייה לערכאות משפטיות היא צעד נוסף במערכה של הוועד נגד הרחבת הבנייה, לאחר שהתנגדויותיהם נדחו בוועדה המחוזית. אנשי השכונה טענו אז כי אין בתוכניות ראייה כוללת ברמה העירונית וכי שילוש שטחי הבנייה, כפי שמוצע, יגרור פגיעה משמעותית בהסדרי התחבורה ובנגישות, וכן ייצור בעיות חניה באזור. עוד התלוננו התושבים כי המגדלים המתוכננים בני 26 ו־28 קומות, יגרמו להצללה ולהסתרת הנוף באופן שמנוגד למדיניות הבנייה לגובה בעמקים.
העותרים ממלחה מציינים עם זאת, כי אין להם התנגדות עקרונית לעצם תוכנית האב, ובשנת 2016 היו הם אלה שאף ביקשו אותה. אלא שלטענתם ככל שהתקדמה התוכנית נפלו בה מספר פגמים מהותיים, ובהם היעדר הליכים מספקים לשיתוף הציבור, חוסר תום לב של הוועדה המחוזית, וכאמור ניגוד העניינים שבהם נמצאים, לכאורה, מתכנני התוכנית.
 האדריכלים עופר ואמיר קולקר, מבעלי המשרד | צילום: שלומי כהן האדריכלים עופר ואמיר קולקר, מבעלי המשרד | צילום: שלומי כהן
האדריכלים עופר ואמיר קולקר, מבעלי המשרד | צילום: שלומי כהן
( האדריכלים עופר ואמיר קולקר, מבעלי המשרד | צילום: שלומי כהן)
יו"ר ועד תושבי מלחה, דרור בקל: "את תוכנית האב שנתיים וחצי לא הסכימו לחשוף בפני התושבים בטענה כי "עובדים על זה". רק לאחר שמשה ליאון נכנס לתפקידו, נעתרו בעירייה לבקשתנו ודאג להציג לנו באופן מיידי את התוכנית, אולם הסתבר שזה היה כבר מאוחר מדי ותוך מספר שבועות היא אושרה בוועדה המחוזית. יש כאן גם חשש לכאורה לניגוד עניינים של המתכננים".
מהעירייה נמסר: "העירייה מקיימת קשר רציף עם תושבי השכונה בכל הנוגע לתכנון. תכנית הרחבת הקניון משתלבת במדיניות העירייה להרחבת אזור דרום מערב (מלחה) ומביאה לידי ביטוי את כוונותיה של תכנית האב הכוללת".
עו"ד אלישבע שקד, המייצגת את משרד קולקר-קולקר-אפשטיין מסרה: "העתירה משוללת בסיס. משרד האדריכלים הקצה אדריכל נפרד לניהול התוכנית לקניון. כמו כן ניתנו לאדריכלים הנחיות והגבלות רבות. ובין השאר נדרשו אף לשנות כלל את הקונספט המקורי של עזריאלי וגם הזיזו את המגדל המתוכנן לדיור מוגן. לפיכך אין כאן כל ניגוד עניינים. יתרה מכך כיום מקובל להזמין אצל אותם אדריכלים גם את תוכנית האב הכוללת ולאחר מכן תוכנית מפורטת. זה קורה בהרבה מקרים בעיריות ורשויות מקומיות נוספות".
מהוועדה המחוזית נמסר: "עמדת הוועדה תובא בבית המשפט".