היריד למימון המאבק. צילום: פרטיהיריד למימון המאבק. צילום: פרטי
היריד למימון המאבק. צילום: פרטי
(היריד למימון המאבק. צילום: פרטי)
תושבי גבעת מרדכי פתחו במאבק נגד התוכנית להארכת כביש 16 לתור השכונה, שמאיים לטענתם על איכות חייהם. לדבריהם הם כבר גייסו עשרות אלפי שקלים למימון הקמפיין.
בשבוע שעבר ערכה העמותה הקהילתית גבעת מרדכי יריד 'תן וקח' לקראת החזרה לבית הספר, בגן המשחקים 'חנצ'ה' בשכונה. במהלכו סיפרו נציגיה למשתתפים כי ייתכן שבעתיד הלא רחוק הגן ייהרס כחלק מסלילת כביש 16, שאמור לצאת ממחלף מוצא ולהסתיים בשדרות הרצוג, במטרה ליצור כניסה מערבית חדשה לירושלים.
זה שבועות ארוכים שהתושבים פועלים נגד סלילת הכביש במתכונת שהופקדה לפני כחודש וחצי בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. הם עושים כל שביכולתם כדי לאסוף חתימות למסמך ההתנגדות שהם מתכננים להגיש בתחילת אוקטובר.
מחלף בייט. הדמיה: צוות אב לתחבורהמחלף בייט. הדמיה: צוות אב לתחבורה
מחלף בייט. הדמיה: צוות אב לתחבורה
(מחלף בייט. הדמיה: צוות אב לתחבורה)
לשם כך הם מקימים מדי שבוע דוכן פעילות במרכז המסחרי ויוזמים כנסים לתושבים. עד כה הצליחו לגייס כ־80 אלף שקל למימון יועץ תנועה, מתכנן אורבני ועורך דין שיסייעו בהגשת ההתנגדויות. מטרתם בסופו של דבר היא לאסוף סכום כפול.
הרחבת הכביש תאפשר נסיעה רצופה ללא רמזורים משער הגיא עד שדרות הרצוג. עם זאת, התושבים חשים שמבחינתם החסרונות עולים על היתרונות. לדבריהם, הכביש ייצור עומסי תנועה כבדים בכניסות לשכונה ושיבושי תנועה נוספים סביב חניון החנה־וסע שצפוי להיבנות ליד תחנת הקו הירוק של הרכבת הקלה. הם חוששים גם מהפגיעה הצפויה לאתרי טבע אורבני כמו הגן הבוטני וערוצי הנחל באזור כתוצאה מבניית גשר בטון גדול. ודאגתם העיקרית היא שחייהם ידמו לאלה של תושבי דרום תל אביב.
עד כה דנו התושבים בנושא עם נציגי עירייה, אנשי החברה להגנת הטבע ותושבי שכונות נוספות שצפויות להיפגע מהכביש, בניסיון לגייס גם אותם למאבק.
העירייה: "כביש 16 יביא להקלה משמעותית בעומסי התנועה בכניסה לעיר ובתכנונו נלקח בחשבון הצורך לשמור על זרימת התנועה בשכונות הסמוכות לו, כולל גישה ישירה לכביש בגין ולציר הרצוג. גם הכניסות לחניון המתוכנן יהיו ישירות מכביש בגין ולא ישפיעו על השכונה. תכנון הכביש מאפשר את הרחבת הגן הבוטני והשטחים הירוקים הסובבים אותו, ויגדיל את הנגישות של השכונה ואת התנועה אליה וממנה".