נחלאות. צילום: בשמת איבינחלאות. צילום: בשמת איבי
נחלאות. צילום: בשמת איבי
(נחלאות. צילום: בשמת איבי)
מסתבר כי מטרדי רעש ובעיות תברואה וניקיון בשכונות עומדים בראש מדרג הבעיות המרכזיות המציקות לתושבים מרכז העיר, זאת על פי סקר בו השתתפו כאלף בתי אב ונערך על ידי מנהל הקהילתי לב העיר הנותן מענה לשכונות - נחלאות, שוק מחנה יהודה, הרובע היהודי ואזור מרכז העיר.
במקום הראשון: מטרדי הרעש באזור מרכז העיר סומנו כבעיה שהכי מפריעה לתושבי השכונות. בשוק מחנה יהודה - רעש מעסקים, מרכז העיר - רעש מאירועים שונים, ובשכונת משכנות האומה - רעש מעבודות הבנייה באתרים הסמוכים.
תוצאות הסקר. באדיבות המינהל הקהילתי לב העירתוצאות הסקר. באדיבות המינהל הקהילתי לב העיר
תוצאות הסקר. באדיבות המינהל הקהילתי לב העיר
(תוצאות הסקר. באדיבות המינהל הקהילתי לב העיר)
במקום השני, כך דירגו התושבים: שירותי תברואה וניקיון. מדובר בשירות הבסיסי אותו מחויבת העירייה לספק לתושבים - פינוי מכולות ופחי אשפה ודאגה לנראות הרחובות. תושבי העיר קבעו כי עדיין יש לעיריית ירושלים היכן להשתפר במתן שירות זה. כפי שנכתב במיינט, עיריית ירושלים נמנעת מפינוי אשפה בסופי השבוע ופחי האשפה בעיר עולים על גדותיהם, מה שמשפיע באופן ישיר על הסקר.
שוק מחנה יהודה. צילום: רפי קוץשוק מחנה יהודה. צילום: רפי קוץ
שוק מחנה יהודה. צילום: רפי קוץ
(שוק מחנה יהודה. צילום: רפי קוץ)
במקום השלישי - מצוקת החנייה. בירושלים ובפרט באזור מרכז העיר יש מצוקת חניה קשה, זמני מציאת החניה מהגבוהים בארץ וקיים מחסור בחניות פרטיות ובחניות המיועדות לנכים.כמו כן, על פי נתונים של ׳מכון ירושלים למחקרי מדיניות׳, כ-69 אחוז מהירושלמים בוחרים להגיע לעבודה באמצעות רכב פרטי.
צילום: לירן תמריצילום: לירן תמרי
צילום: לירן תמרי
(צילום: לירן תמרי)
ומה לגבי תחושת הביטחון במרכז העיר? בסקר אחר, שנערך במאי 2015 ירושלים דורגה כמקום בו תחושבת הביטחון- מהנמוכות בארץ, אך הנתונים העולים מהסקר של מנהל קהילתי לב העיר דווקא מסמנים מגמה הפוכה - בעית האלימות באזור השוקק חיים דווקא לא מטרידה את מנוחתם של התושבים ונראה כי תחושת הביטחון גבוה.
נחלאות. צילום: רפי קוץנחלאות. צילום: רפי קוץ
נחלאות. צילום: רפי קוץ
(נחלאות. צילום: רפי קוץ)
יו"ר מינהל קהילתי לב העיר, ד"ר אופיר לנג שיזם את המיפוי בשכונות מסר: "כחלק מתכנית עבודה שיזמנו, אנו עורכים מיפוי בשכונות לב העיר באמצעות סוקרים בשטח שמגיעים לבתי התושבים מתוך מטרה להבין את הצרכים, בעיות שדורשות טיפול וקידום יוזמות העולות ברמת הפרטנית של כל רחוב ותושב ובכלל של השכונות השונות. מהממצאים ניתן ללמוד כי הנתון הבולט ביותר נוגע לתלונות של תושבים על מפגעי רעש בעיקר באזור השוק, מרכז העיר ומשכנות האומה, עקב היעדר התייחסות ראויה וטיפול של הרשויות בנושא.
"אין להקל ראש בסיכונים הנלווים לחריגות רעש חזק ובלתי סביר, כפי שמחקרים שונים הצביעו על תגובות בריאותיות מידיות וארוכות טווח, בדגש אצל ילדים. בכל הנוגע לסוגיה זו ויתר הממצאים שעלו במיפוי, חשוב שהרשויות יפנימו שבאזור לב העיר קיימים לא רק אתרים היסטוריים ותיירותיים המשמשים עוברי אורח, אלא גם אזור מגורים שוקק חיים, ומתוך כך צריך לערוך חשיבה מחדש בנוגע לקידום תכנית מעשית ליצירת יחסי גומלין ואיזון נכון בלב העיר. בכוונתי להמשיך לפעול מול נציגי הרשויות בכל האמצעים העומדים לרשותי עד אשר יינתן מענה אמיתי לאיכות חייהם ובריאותם של התושבים".