בית כנסת בירושלים. אילוסטרציה: שלומי כהןבית כנסת בירושלים. אילוסטרציה: שלומי כהן
בית כנסת בירושלים. אילוסטרציה: שלומי כהן
(בית כנסת בירושלים. אילוסטרציה: שלומי כהן)
להניח תפילין בחניה, להתפלל בין צעצועים: תושבי הר חומה נגד משרדי הממשלה והעירייה. הסיבה: מקומות תפילה לא מספקים ולכן שומרי המסורת נאלצים לאלתר בתי תפילה במקומות הזויים. לכן, לאחרונה החליטו המוחים להגביר את מאבקם נגד הרשויות, במטרה לשפר את בתי התפילה במקום. "אין תנאים ראויים למתפללים בבתי הכנסת בשכונה", אמרו.
הר חומה הוקמה כבר לפני יותר משני עשורים, ולמרות זאת רק ארבעה בתי כנסת פועלים בשכונה בת 25 אלף איש. התוצאה: התושבים מתפללים בחניות, גני ילדים, קרוואנים, ואפילו בתוך בית ספר.
לטענתם, המקומות הללו לא מכבדים את מעמד התפילה וגורמים לבעיות רבות. "היו מקרים שהיינו צריכים לגשר בין הגננת למתפללים בגלל תקלות של התנהלות בית הכנסת בגן", אמר שלמה גולברי, יו"ר המינהל הקהילתי. "מתפללים גם לא מגיעים לתפילות כי אין שם אוורור".
לפני כשנה פורסם ב'מיינט ירושלים' כי התושבים נאבקים כדי לבנות בתי כנסת נוספים. מאז נבנו עוד שני בתי כנסת, אך המצב המחפיר של בתי התפילה האלטרנטיביים ממשיך להידרדר.
המתפללים מספרים על התנאים שבהם. "עברנו מבית ספר לגן ושוב לבית ספר, ועכשיו אנחנו בחניה של מרכז מסחרי שקיבלנו מהסוחרים, שהואילו בטובם לוותר עליה", אמר מיכאל חדד, אחד מפעילי קהילת 'נעם שיח' בשכונה. "הקמנו מקום יפה בתוך החניה, אבל אנחנו סובלים מהמון בעיות, כמו גשם שחודר לתוך בית הכנסת, יציאת בטיחות אחת, או תשלום לשומרים שיוודאו שהמתפללים לא מחנים בחניה כי זה שייך לסוחרים".
חדד טוען כי הם ניסו לפעול דרך המנגנונים הרגילים אבל זה לא עזר. "אנחנו מחנכים דור של ילדים שחושב שבית כנסת הוא מוסד הפועל במגרש חניה", הוא אמר.
לטענה הזאת מצטרף גם אריאל שחר, גבאי וממייסדי בית הכנסת 'קהילת נתיבות ישראל'. "הילדים שלנו נולדים לכך שבית הכנסת הוא חניה", הוא אמר. "זה מפריע מאוד לשכנים שאנחנו מתפללים שם. זה לא נוח ולא ראוי להתפלל במקום כזה".
בית הכנסת ממוקם בחניה, אבל העירייה הקצתה מגרש, אלא ששם העבודות רחוקות מסיום. "הקהילה מגייסת כסף, המתפללים משלמים ויש גם תרומות, אבל זה לא מספיק. אנחנו מקבלים סיוע מהעירייה, אבל היינו שמחים לקבל עוד כדי להתפלל במקום ראוי יותר", סיכם. בעוד כשבוע יתקיים כנס של כל גבאי בתי הכנסת בשכונה, ולאחר מכן הם ייצאו למאבק מול משרד הממשלה והעירייה. "אנחנו הולכים להתאגד יחד ולהפגין", אמרו המוחים.
מהעירייה נמסר: "מהקמת השכונה ועד היום הוקמו בתי כנסת רבים והעירייה העבירה מיליוני שקלים כסיוע בנושא בנוסף על תקציבי ממשלה שהועברו באמצעות העירייה. חשוב להדגיש כי הקצאת מגרשים לבתי כנסת מתבצעת על פי קריטריונים מקצועיים ונהלים ברורים וכל עמותה המעוניינת להקים בית תפילה יכולה לפנות ולקבל את כל ההנחיות והסיוע".