שריפה סמוך לחומת הבטון בפסגת זאב מזרח. צילום: שמואל קלדרוןשריפה סמוך לחומת הבטון בפסגת זאב מזרח. צילום: שמואל קלדרון
שריפה סמוך לחומת הבטון בפסגת זאב מזרח. צילום: שמואל קלדרון
(שריפה סמוך לחומת הבטון בפסגת זאב מזרח. צילום: שמואל קלדרון)
החיים בחלק משכונת פסגת זאב הופכים לבלתי נסבלים. כבר תקופה ארוכה שהתושבים סובלים משריפות זבל בשכונות הערביות שסביבן, ירי תועה, גניבות רכבים, פריצות וקול מואזין חזק, וההפרעות רק הולכות וגוברות. המטרדים מופיעים במיוחד ברחובות שנמצאים ליד גדר הביטחון, חיזמה, מחנה הפליטים שועאפת וענתא, הנמצאות מעבר לגדר ההפרדה.
הקליעים שנמצאו בפסגה. צילום: שמואל קלדרוןהקליעים שנמצאו בפסגה. צילום: שמואל קלדרון
הקליעים שנמצאו בפסגה. צילום: שמואל קלדרון
(הקליעים שנמצאו בפסגה. צילום: שמואל קלדרון)
"איכות החיים לה זוכים התושבים בפסגת זאב היא ירודה למרות הארנונה הגבוהה שמשלמים", טוען תושב השכונה שמואל קלדרון. הירי התועה מגיע לעבר הבתים והמכוניות של התושבים. "יש כל הזמן יריות ומצאתי כבר קליעים במרפסת שלנו", מספר דייר המתגורר מול מחנה הפליטים שועאפת.
אבל לא רק הירי התועה מטריד את מנוחתם של תושבי השכונה אלא גם עוצמת קול המואזין מפריעה לשגרה ביום ובמיוחד בלילה. "הילד ישן איתי. הוא לא מוכן לישון בחדר שלו", אומר אחד התושבים. "באמצע הלילה שמתחיל המואזין הוא אוטומטית מגיע אלינו לחדר".
תושבי השכונה כבר החלו לכנות אותה "מסגד זאב", כאשר רק במחנה הפליטים פועלים ששה מסגדים. לכך יש להוסיף את גניבות הרכב. כך, לפני מספר שבועות נגנב רכב מרחוב הסיירת הירושלמית. "הגניבה הייתה בצהרי היום. פשוט נכנסו וגנבו לנו את הרכב", מספרת הבעלים. "הדיירים בבניין שלנו מפחדים ומסתכלים כל הזמן לבדוק שהמכונית שלהם במקום".
הקליע שפגע ברכב בפסגה. צילום: שמואל קלדרוןהקליע שפגע ברכב בפסגה. צילום: שמואל קלדרון
הקליע שפגע ברכב בפסגה. צילום: שמואל קלדרון
(הקליע שפגע ברכב בפסגה. צילום: שמואל קלדרון)
התושבים טוענים עוד כי ריח השריפות המגיע מהכפרים הסמוכים מביא לידי כך שמספר בניינים מתפנים באופן קבוע. "האווירה הכללית היא של ייאוש נוכח אי האכיפה וההזנחה שמתרחשת במשך שנים".
ממשטרת ישראל נמסר: "בגזרת עוטף ירושלים מתמודדים שוטרי ולוחמי משטרת ישראל עם הפרות סדר אלימות שלרוב מלוות בהצתה של צמיגים, השלכת בקבוקי תבערה ואף ירי לעבר השוטרים שמנגד פועלים באופן נחוש תוך שימוש לעיתים באמצעים לפיזור הפגנות. בפעילויות הכוחות אלו חייהם של הלוחמים שלא פעם נמצאים בסכנה והכוחות עושים הכל לרבות מעצרים של המתפרעים הן במהלך ההפגנות והן בסיומן עם איסוף מודיעין איכותי.
"במקביל, פועלים השוטרים בתוך השכונה באופן גלוי וסמוי במטרה מחד למנוע ביצוען והתרחשותן של עבירות ומנגד להביא למעצרם של אלו שבכל זאת מבצעים את עבירות אלו ולהביאם מאחרי סורג ובריח".