זבל במרכז הקליטה. צילום: לירן תמריזבל במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
זבל במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
(זבל במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי)
זעקתם של הדיירים במרכז הקליטה בגילה: במתחם שנבנה לפני עשרות שנים לקלוט עולים חדשים כבר מזמן אין מתגוררים עולים. כיום 288 משפחות קשות יום משכבה סוציו אקונומית נמוכה מתאכלסים בתנאי דיור קשים ביותר.
תושבי השכונה וגורמים עירוניים מספר לבאים כי גילה הינה 'הסביון של ירושלים', אך התמונה המצטיירת שונה לחלוטין למי שמתקרב למתחם האפרורי של מרכז הקליטה. בחלק מהדירות ישנו עובש בקירות, רטיבות וזבל זרוק ברחבי המרכז. בעוד חלקים של השכונה הולכים ומתפתחים אזור זה נשאר הרחק מאחור.
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרימרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
(מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי)
איציק תורג'מן. צילום: לירן תמריאיציק תורג'מן. צילום: לירן תמרי
איציק תורג'מן. צילום: לירן תמרי
(איציק תורג'מן. צילום: לירן תמרי)
איציק תורג'מן הוא מושתל כליות כבן 40 , שמתגורר במתחם שנים רבות ומתקיים מקצבת ביטוח לאומי. "אני בורח מהדירה, אני לא יכול לשהות שם, הכל רטוב ושבור. הקירות מכוסים בטחב, הרטיבות הזו מסכנת מאוד את בריאותי וכבר חליתי בדלקות ריאה מספר פעמים. בשעות הערב אני חוזר לדירה ונרדם במטבח", אמר בייאוש, "זה המקום היחידי שהרטיבות לא הגיעה אליו".
הקירות המתקלפים. צילום: לירן תמריהקירות המתקלפים. צילום: לירן תמרי
הקירות המתקלפים. צילום: לירן תמרי
(הקירות המתקלפים. צילום: לירן תמרי)
אחת הדירות במרכז הקליטה. צילום: לירן תמריאחת הדירות במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
אחת הדירות במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
(אחת הדירות במרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי)
בקומה השנייה, מעל תורג'מן מתגוררת נ׳ יחד עם 7 ילדיה, העלייה לביתה מתאפשרת אחרי עליה בגרם מדרגות שיסודותיו חשופים וממנו יוצאים חתיכת ברזל: "בדירה הקטנה הזאת אני מגדלת משפחה. אין לי במה להתבייש, חשוב שתראו איך אנשים חיים כאן, חדר הילדים - המקום שאמור להיות האטרקציה של הילדים מיושן, החדר מלא בעובש והקירות שבורים, אתם מאמינים שככה אנשים חיים היא שואלת".
תושבת אחרת סיפרה למיינט ירושלים: "נראה שהמתמודדים לראשות העיר שכחו את המקום הזה, במשך כהונתו של ברקת אולי הוא הגיע פעם אחת לבקר כאן, אנחנו החצר האחריות של ירושלים".
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרימרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
(מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי)
הירידה לאחת הדירות. צילום: לירן תמריהירידה לאחת הדירות. צילום: לירן תמרי
הירידה לאחת הדירות. צילום: לירן תמרי
(הירידה לאחת הדירות. צילום: לירן תמרי)
אבי סלמן, המועמד לראשות העיר שמסייע לתושבים: "הביקור במרכז הקליטה בגילה רק המחיש לי את הצורך שיש לטפל בסוגייה זו בסדר עדיפות גבוה וכך אעשה שאבחר. בכוונתי לפעול בכל הערוצים מול הרשויות כדי לשפר את המצב במקום ולאפשר למתגוררים שם חיים מכובדים, ראויים וסבירים . אפעל שבירושלים לא יהיו חצרות אחוריות וכולם יזכו לדיור הוגן ואפשרי ותוכניתי הסדורה בעניין שנפרשה בפני גורמים מקצועיים רבים קיבלה את תמיכתם לכך ".
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרימרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי
(מרכז הקליטה. צילום: לירן תמרי)
חברת עמידר: "בפגישה שנערכה אתמול בהשתתפות העירייה, משרד הבינוי והשיכון והחברה, במטרה לקידום המתחם ושיפור איכות חיי התושבים- סוכם כי בשבועות הקרובים יוכן מתווה לטיפול בהיבטים הבטיחותיים, עם קבלת תקצוב משותף יצאו העבודות לדרך. באשר לתכנית פינוי בינוי, משרד הבינוי והשיכון ועמידר פועלים להגשת תכנית בחודשים הקרובים בתאום מול גורמי התכנון בעיריית ירושלים ובשיתוף המנהל הקהילתי".
העירייה: "אנו פועלים ונמשיך לפעול לטיפוח מרכז הקליטה בגילה. חזית מרכז הקליטה טופלה באמצעות ריבוד הכביש מסביב למתחם וכן פותחו שלוש גינות בשיתוף התושבים לאורך המתחם. הפיקוח העירוני פועל בשטח יום יום כפי שהוא פועל בכל רחבי השכונה והעיר, כאשר הפעילות מתואמת עם נציגי המינהל הקהילתי.
"השטחים שעדיין זקוקים לשיקום וטיפול הינם באחריות 'עמידר'. אתמול התקיימה ישיבה בראשות יו"ר המינהל הקהילתי עופר איובי, נציגי עמידר ומשרד השיכון, עובדי המנהל הקהילתי ונציגי התושבים של המתחם. בפגישה הוחלט כי משרד השיכון יעביר בהקדם תקציב לעמידר עבור אחזקה של השטח ברמה הבטיחותית. מעבר לכך הצדדים בוחנים מתווה לשיפור ושימור המקום באופן קבוע".
יו"ר המינהל הקהילתי, עופר איובי: "אנו מקיימים פגישות רבות ופורומים בנושא המרכז הקהילתי. אמש התקיימה פגישה עם בכירי עמידה, משרד השיכון והעירייה, ודרשתי שייקחו אחריות ויקצו תקציבים להפוך את מצב מרכז הקליטה למקום סביר ומכבד מגורי תושבים. אני שמח לבשר כי התקבלה החלטה להגשת תכנית ואומדנים תוך שבועיים, שתאושר" .