לאחר שההרס בפועל כבר החל, המאבק על בית טיילור חוזר לרמה המשפטית: חברת 'שיכון ובינוי' פנתה לבית המשפט בבקשה לאישור תמצית פסק הדין המורה על פינוי המינהל הקהילתי יובלים מהמתחם. זאת לאחר שבשבוע האחרון השיח בין הצדדים הגיע לפיצוץ וחברת הבנייה הגיעה לשטח בית טיילור עם טרקטורים והחלה בהריסת מגרשי הספורט במקום.
2 צפייה בגלריה
ההרס במתחם השבוע
ההרס במתחם השבוע
ההרס במתחם השבוע
(צילום: המטה להצלת מתחם טיילור)
כזכור, בידי 'שיכון ובינוי' פסק דין מ־2016, שמורה על פינוי פעילויות המינהל הקהילתי עד יוני 2020. כיום פועלים במקום שלושה גני ילדים, מרכזי ספורט, בריכת שחייה, אודיטוריום, ועוד. יצוין כי בנוסף למינהל מתקיימת בבית טילור גם פעילות של קבוצת הספורט 'הפועל ירושלים', ושל תנועת הנוער 'הנוער העובד והלומד'. יצוין כי במינהל הקהילתי טוענים כי בעבר הושגו הסכמות עם 'שיכון ובינוי' ולפיהן הפינוי יידחה בשנה, עד יוני 2021, אלא שהחברה מכחישה כל הסכם כזה.
ביום שלישי שעבר חזרו ב'שיכון ובינוי' לבית משפט השלום בעיר, שבו התנהל ההליך המשפטי נגד המינהל בשנת 2016, וביקשו מבית המשפט לאשר את תמצית פסק הדין שניתנה בשנה זו, שלפיו על המינהל להתפנות באופן מיידי מהמתחם. תמצית זו כוללת רק את ההוראות האופרטיביות היוצאות מפסק הדין, שבהן ניתן להשתמש לצורכי הוצאתו לפועל. במקרה זה, חברת 'שיכון ובינוי' הגישה לבית המשפט תמצית שהיא כתבה. אם בית המשפט יאשר אותה - היא תקבל תוקף משפטי. מעבר לתמצות ההוראות האופרטיביות של פסק הדין, התמצית יכולה גם להבהיר את פסק הדין.
2 צפייה בגלריה
בריכת 'בית טיילור'
בריכת 'בית טיילור'
בריכת 'בית טיילור'
(צילום: יואב דודקוביץ')
אלא שמנגד התושבים אינם מתכוונים לוותר, וגם הם שולפים כלים משפטיים. השבוע (ד') פנה חבר מועצת העירייה יוסי חביליו במכתב לראש העירייה ולמהנדס העיר, ובו טען כי על פי תקנות רשות מקרקעי ישראל, כאשר מדובר בשטח ציבורי שגודלו מעל שבעה דונם, לא תאפשר הרשות שינוי ייעוד בקרקע ועל החוכר יהיה להשיבה לרמ"י בתנאים שנקבעו בהחלטות.
"בבדיקה ראשונית שערכתי גודלו של השטח הרלוונטי הוא מעל שבעה דונם וייעודו לשטחי ציבור, שטח 'ירוק' ושטח 'חום'. אני סבור כי לפני התקדמות במגעים עם חברת 'שיכון ובינוי' יש לבדוק אם אכן ההגבלה האמורה חלה במקרה הנדון", ציין חביליו.
תקנות אלו זו עשויות לתקוע את התוכניות של 'שיכון ובינוי'. כיום מתחם בית טיילור משמש לצורכי ציבור בלבד, בעוד פרויקט הבנייה שמבקשת החברה להוציא לפועל כולל 500 יחידות דיור ובנייה בשטח הוואדי הסמוך למתחם - שבו לא קיימת היום בנייה כלל.
מ'שיכון ובינוי' נמסר: "אנו נחושים לבצע את פסק הדין ככתבו וכלשונו".
לעדכונים נוספים - חדשות ירושלים