נשות השאל. איור: נעמה להב נשות השאל. איור: נעמה להב
נשות השאל. איור: נעמה להב
(נשות השאל. איור: נעמה להב )
כשהסיטואציות ברחובות ירושלים הופכות לאיור: נעמה להב החליטה לאחרונה לקחת את חיי היומיום בעיר ולהעלות אותם על הדף בצורת איורים. התוצאה: דף פייסבוק מיוחד, שצובר פופולריות מיום ליום.
"אני חושבת שהפופולריות היא בזכות העובדה שהאיור מספר להם סיפור שהוא מוכר להם", אומרת להב. "הם ראו סיטואציות מהסוג שאני מאיירת אינספור פעמים ברחובות ירושלים ואולי התעלמו מהן. פתאום כשמושם עליהן דגש, זה מאפשר להם לפקוח את העיניים ולתת תשומת לב גם לקסם שבדברים היומיומיים שאולי נשכחו. זה נותן להם הזדמנות לראות את הדברים בעין חדשה ואומנותית".
פתאום אנשים התחילו לעקוב
להב מעולם לא חשבה שהדברים שהיא מאיירת להנאתה יסקרנו מישהו מלבדה. העובדה שאחרי עמוד האיורים הפרטי שלה עוקבים כ־2,100 אנשים היא הפתעה גמורה מבחינתה מכיוון שהאיורים הללו היו בעיקר עבור עצמה. "בדרך שלי מהבית בנחלאות אל הסטודיו בבית אליאנס תמיד יש איזה משהו מצחיק או מעניין או נוגע ללב", היא אומרת.
רחוב בצלאל. איור: נעמה להברחוב בצלאל. איור: נעמה להב
רחוב בצלאל. איור: נעמה להב
(רחוב בצלאל. איור: נעמה להב)
"כשאני מגיעה לסטודיו אני מאיירת אותו ככה בכמה דקות ומעלה לפייסבוק. לפני שנתיים בערך החלטתי לפרסם את האיורים האלה, מתוך גחמה או מחשבה שאולי זה יעניין מישהו. פתאום גיליתי שאנשים מאוד אוהבים את זה ומתחילים לעקוב אחרי הדף.
להב. "סיטואציות קטנות מהרחוב" | צילום: יהודית סיטבוןלהב. "סיטואציות קטנות מהרחוב" | צילום: יהודית סיטבון
להב. "סיטואציות קטנות מהרחוב" | צילום: יהודית סיטבון
(להב. "סיטואציות קטנות מהרחוב" | צילום: יהודית סיטבון)
"בזמן האחרון אנשים גם התחילו לשלוח לי באופן אישי מקרים שהם ראו בעצמם מתוך מחשבה שאם הייתי נתקלת בזה - ודאי הייתי מאיירת את זה. עבורי זה מאוד נחמד כי לא ידעתי אם יהיה לזה קהל או לא. זה נחמד גם שאנשים מתחילים לשים לב בעצמם לסיטואציות קטנות ברחוב".
השלב הבא: תערוכת רחוב
את הפופולריות של האיורים להב מרגישה גם ברחוב. "אנשים לפעמים מזהים אותי", היא מודה. "קרה לי כמה פעמים שאנשים ניגשו אלי ואמרו: 'אה, זו את שמציירת בנחלאות... בדיוק ראיתי משהו שאמרתי לעצמי שאני צריך לספר לך'. אני לא איזה סלב, אבל עדיין, זה קורה".
ייתכן שבקרוב האיורים הללו ייצאו מהמרחב הווירטואלי של הפייסבוק אל מרחב המציאות. "יש לי מחשבה לעשות עם זה משהו בעתיד - אולי תערוכה בירושלים. אני חושבת דווקא על משהו ברחוב, להחזיר את האיורים למקום שממנו הם באו, שממנו שאבתי את ההשראה".
איור: נעמה להבאיור: נעמה להב
איור: נעמה להב
(איור: נעמה להב)