יום ירושלים השנה מציין השנה 50 שנים לאיחוד העיר. אחד הפרויקטים בעיר הוא קמפיין '50 סיבות לתקווה' אותו מובילים התנועה הירושלמית ו'רשות הרבים'. המטרה היא להפנות את הזרקור לאנשים, לארגונים ולמוסדות הפועלים בכדי להפוך את ירושלים למקום טוב יותר.
בין 50 הסיבות לתקווה, שנבחרו מתוך מאות יוזמות ודמויות שהציעו תושבי ירושלים, ניתן למצוא פעילים ופעילות ממזרח העיר וממערבה, חילונים, דתיים וחרדים, נשים וגברים, מעדות שנות ודתות שונות שהמשותף לכל אלו הוא אהבתם לירושלים. מיינט ירושלים בחר שלושה מתוכם התורמים לאיחודה ולקירוב בין האוכלוסיות השונות בעיר.
הרב בנימין לאו
רב של בית כנסת במושבה היוונית- 'בית כנסת הרמב"ן' ותושב קטמון. שיטת הלימוד שלו מבוססת על שילוב של ההלכה עם עולם המחקר האקדמי, שילוב שבא לידי ביטוי בסדרת הספרים "חכמים" שכתב, שבה מחוברים המקורות התלמודיים להקשר ההיסטורי, בשיעורים שהוא מעביר מדי שבת בבית כנסת הרמב"ן ובמיזם בשם 929, שם שנלקח ממספר פרקי התנ"ך.
"אני מנסה להוציא את הציבור הדתי למרחב חיים שמשולב עם ליברליות, מודרניות, תוך תשומת לב לאוכלוסיות שונות. כולל הקהילה הלהט"בית, בעלי מוגבלויות, חילונים ועוד", אמר הרב לאו.
המיזם 929 החל בדצמבר 2014 וכולל אתר אינטרנט, קבוצות בשטח ואירועים. הרב לאו הסביר: "אנשים מימין ומשמאל מתעניינים בכך, חילונים ודתיים. הלמידה של התנ"ך במיזם זה היא בראייה רחבה שמסתכלת על פירושים של אנשים שונים בחברה הישראלית, זה מתוך רעיון שהתנ"ך הוא נכס משותף לכל היהודים. אני מאמין שצריך ללמוד את התנ"ך לא מתוך פחד, אלא מתוך חוויה ודיאלוג פוריים שיקרב בין אוכלוסיות שונות על אף דעות מנוגדות".
בית"ר נורדיה
קבוצת הכדורגל נרשמה כעמותה וקמה בשנת 2014 כדי להחזיר לאוהדים את האהבה לקבוצה אותה אהבו, בית"ר ירושלים. באתר הקבוצה נכתב: "את מקום השנאה והגזענות, יתפסו התום, האהבה והעידוד. את מקום האופורטוניזם, יתפסו תחושות השיתוף ואת האלימות תדחוק האחדות".
מהקבוצה נמסר כי: "החזון הוא להחזיר את ההדר לבית"ר ולהוות מקום נקי מגזענות ואלימות. כל המינים, הדתות והמגזרים מוזמנים לתמוך בנו. כל מי שעזב את המגרשים בגלל אותם תופעות של גזענות יכול להצטרף לבית החם שלנו. קהל האוהדים שלנו מורכב מיהודים, ערבים, דתיים, חילוניים מעודד כמקשה אחת באווירה כיפית וספורטיבית כמו שצריך להיות".
מהקבוצה עוד מציינים כי במשחק העלייה של הקבוצה לליגה א' השנה, הגיעו לתמוך בקבוצה כארבעת אלפים איש וכי התקווה היא שהקבוצה תקרב לקרבה עוד תומכים בהמשך.
ציפי מזרחי. צילום" פרטיציפי מזרחי. צילום" פרטי
ציפי מזרחי. צילום" פרטי
(ציפי מזרחי. צילום" פרטי)
ציפי מזרחי
תושבת קטמון ומייסדת ומנהלת את 'סטודיו משלך'. מדובר בפרויקט של 40 אמניות הקיים כבר כ-7 שנים בעיר. מזרחי מספרת כי הסטודיו שהציג 15 תערוכות הכוללות אמנות חזותית, צילום, אנימציה, פיסול ועוד, גייס לשורותיו כ-40 אמניות דתיות וחרדיות.
"מדובר בנשים שחלקן מגיעות מבתים אשר מדירים את האישה מלעסוק בפנאי ובעיסוקים שלא קשורים לעבודות הבית. הסטודיו נותן להן מקום להעצים את עצמן ולהביע את עצמן במרחב הציבורי", הסבירה.
מה שמיוחד בסטודיו הוא שמעבר לחברות הקבוצה, הן נפגשות עם קבוצת נשים ערביות שמגיעה ממזרח העיר ומכפרים הסמוכים.
המפגשים אשר יצרו יחסי חברות ייחודיים: "במפגש הראשון אמנם היה מתח בעקבות המתח הבין דתי אבל אחריו התחלנו להרגיש מאוד בנח כי ראינו שיש בינינו דמיון רב מבחינת אורח החיים- הן בלבוש הצנוע, והן במקום של הנשים ותפקידן במשפחה", אמרה.
*סייעו בהכנת הכתבה: ה'תנועה הירושלמית' ו'רשות הרבים' ששיתפו פעולה במסגרת 'פרוייקט 50 סיבות לתקווה'.