סביבת עבודה חמוצה במעדניית החמוצים המפורסמת במדינה? זה לפחות מה שעולה מתביעה של אחד מהעובדים לשעבר במעדניית צדקיהו בשוק. עד לפני מספר שנים שימש ירון צדקיהו מי שזכה לכינוי ״מלך החמוצים״ של מחנה יהודה - כיו״ר ועד הסוחרים של השוק ומתוקף תפקידו היה אמון על הבטחת הזכויות הסוציאליות של הסוחרים. אלא שתביעה שהוגשה השבוע לבית הדין האזורי לעבודה נגד המעדנייה המפורסמת בשוק שבראשה הוא עומד - מעלה טענות של אחד מעובדיו לפיהן "נוצל" בידי העסק במשך שנים רבות תוך הפרה של זכויות בסיסיות: ״הועסק בתנאים הפחותים מתנאי עבודה מינימליים״, כך מתואר בתביעה.
1 צפייה בגלריה
ירון ופזית צדקיהו
ירון ופזית צדקיהו
ירון ופזית צדקיהו
(צילום: רפי קוץ)

שליטה ביום ובלילה

בתביעה מצוין כי צדקיהו העסיק במעדניה בשוק את נאג׳י שהרבני, כיום בשנות ה-80 לחייו, שהיה אמון על הכנת האוכל המוכן הנמכר במקום. העסקתו נפרסה על פני 15 שנים: ״התנהלות הנתבעת כלפי התובע, כפי שיועלה בתביעה זו, הייתה נצלנית, ערמומית ומגמתית, תוך שהיא משתלטת על חייו של התובע, מעבירה אותו להתגורר במתחם שלה ומקבלת שליטה על שעות היום והלילה שלו באופן מלא על מנת שיעבוד עבורה בתנאים הפחותים מתנאי עבודה מינימליים״, לשון התביעה.
הקשר בין מעדניית צדקיהו בשוק והבעלים והמנהל ירון צדקיהו לעובד, החל לפני כ-17 שנים. וכך זה מתואר בתביעה: ״בשנת 2005 הפגישו מכרים בין התובע בעלי הנתבעת – ירון צדקיהו. באותה עת עסקה הנתבעת בממכר של חמוצים וסלטים כאשר המוכר סבר שהתובע יוכל לייצר לנתבעת מזון מוכן באופן שירחיב את תחומי עיסוקה. עבור עבודת הבישול, נאמר בתביעה, קיבל שהרבני סך של 200-300 שקלים ליום.
״כעבור מספר שנים, עבר התובע להתגורר בבית אבות עם אשתו", ממשיכה התביעה לתאר, "מאז המעבר הגיע התובע בתחבורה ציבורית לעבודתו, כאשר בימי שישי נמשכה העבודה לעיתים לאחר שעות התחבורה הציבורית. לאחר דין ודברים הסכים ירון צדקיהו לשלם לתובע סך של 50 שקלים מדי יום שישי עבור מונית שתחזיר אותו לביתו. בתקופה זו סוכם בין ירון צדקיהו לבין התובע כי התובע יקבל שכר של 40 שקלים לשעה ובימי שישי 50 שקלים. התובע לא קיבל תלושי משכורת או תנאים כלשהם גם בתקופה זו, כאשר השניים עורכים חישוב שבועי והנתבעת משלמת לתובע במזומן".

האח והתלוש הקרוע

בשלב מסוים על פי התביעה, ביקש שהרבני מצדקיהו כי יפיק לו תלושי שכר כמתחייב בחוק. ״לאחר לחץ רב מצידו של התובע, הגיעה פזית צדקיהו (בתו של ירון, ל.ת) ומסרה לתובע תלוש שכר. התובע ניגש עם התלוש לבועז צדקיהו אחיו של ירון שהיה זה שנהג לשלם את שכרו, ובועז נטל מידיו את התלוש וקרע אותו", נטען בתביעה, "ואת הצ׳ק שנמסר ביחד אתו ונתן לתובע את שכרו במזומן... פניות נוספות של התובע בעניין זה לבני משפחת צדקיהו נענו באמירה שעל התובע לא לדאוג, דואגים לו, יפצו אותו וכיוצא באלה״.

"לא צריך אותך יותר"

באפריל 2021 נפצע שהרבני ברגלו. בתביעה מצוין כי ״התובע נפצע באופן שגרם לקושי משמעותי בהליכה. ירון צדקיהו אמר לתובע 'מספיק, לא צריך אותך יותר' ובכך פיטר אותו.
"באותו מועד מסרה פזית צדקיהו לתובע כי הוא יקבל פיצוי פיטורים, לפי חישובו של רואה חשבון של הנתבעת 'בערך 10,000 שקל'. התובע המתין ולבסוף קיבל תלוש שכר אליו צורף צ׳ק על סך 6,205", כך מתואר בתביעה לבית הדין לעבודה.
בכתב התביעה נתבעת המעדנייה המפורסמת על סך של 1.1 מיליון שקלים בבין היתר בטענות כי לעובד לא בוצעו הפרשות פנסיוניות, והוא פוטר באופן חד צדדי מבלי שנערך לו שימוע.
ממעדניית צדקיהו נמסר: ״טרם קיבלנו את כתב התביעה לידנו. ברגע שנקבלו נלמד אותו ונגיב״.ירון ופזית צדקיהו | צילום: רפי קוץ

בועז צדקיהו | צילום: שלומי כהן

הטענות העיקריות של התובע *

הפרת זכויות בסיסיות

השתלטות על חיי העובד
פיטורים ללא שימוע
העסקה ללא תלוש מסודר

(*) לפי כתב התביעה