"מעונות לסטודנטים או דיור לאברכים", תחת הכותרת הזו הפגינו הערב (ה') רגע לפני ישיבת המועצה, מעל 100 סטודנטים ברחבת כיכר ספרא נגד יוזמת העירייה לבטל את הקמת המעונות במתחם מנורה. ארגוני הסטודנטים מצטרפים למחאה לצד המינהל הקהילתי לב העיר, אנשים פרטיים, סגן ראש העירייה יוסי חביליו ואף המועצה לשימור אתרים, שהגישו התנגדויות רשמיות לוועדה המחוזית.
3 צפייה בגלריה
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
(צילום: mynet ירושלים)

שי פודולר, יו"ר אגודת הסטודנטים והסטודנטיות בעברית מסרה: "הגענו הערב למחות יחד עם עוד אגודות סטודנטיאליות וארגונים ירושלמים על העתיד של העיר ושל הצעירים והצעירות בה. צריך לזכור, השקעה בנו הסטודנטים והסטודנטיות היא השקעה בעיר ירושלים. הדרך הטובה ביותר להקל על מצוקת הדיור הקשה ולחבר את הסטודנטים והסטודנטיות לעיר וכך גם לקדם אותה, היא באמצעות מעונות עירוניים, נוחים ונגישים. לא ניתן שיפקירו אותנו! התוכנית במתחם חייבת להשתנות ולהיות מיועדת לאוכלוסייה הסטודנטיאלית, לטובת כולנו".

חביליו: "משה ליאון יודע שזו יוזמה גרועה אבל החרדים הפעילו לחץ והוא נכנע לעסקנים"

סגן ראש העירייה וחבר הקואליציה, עו"ד יוסי חביליו מסר: "ההפגנה הזו היא ההזדמנות האחרונה להחזיר את העירייה לתמיכה בתכנית המקורית למתחם, והיא הקמת מעונות לסטודנטים. זהו ההיגיון הבריא והמתבקש. לבניין הסמוך למתחם בית העם עוברים בימים אלו 4 מוסדות אקדמיים - מוזיקה מהמזרח, ניסן נתיב, ביה"ס לתיאטרון חזותי וסם שפיגל, וזאת לצד פעילותה של מכללת הדסה ברחוב הנביאים ומעברו הקרוב של קמפוס 'בצלאל' למשכנו החדש במגרש הרוסים. על הטעות של ביטול המעונות תשלם ירושלים בריבית דריבית. במקום מאות סטודנטים שלומדים במרכז העיר וישמרו על הצביון הליברלי והתוסס של האזור ויצרכו מהעסקים, דבר שיהיה נפלא לעיר, נקבל משפחות שחלקן הגדול חרדיות – דבר שישנה את הצביון של מרכז העיר.
3 צפייה בגלריה
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
(צילום: mynet ירושלים)
3 צפייה בגלריה
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
מחאת הסטודנטים בכיכר ספרא
(צילום: mynet ירושלים)

"למרות הודעות מפורשות של המוסדות האקדמיים ואגודות הסטודנטים בעיר בדבר הצורך האדיר במעונות באופן כללי, ובפרט במרכז העיר ירושלים, העירייה בחרה לצערי להעדיף אברכים על פני סטודנטים. חייבים לשנות את זה, ואני קורא לכל מי שצביון מרכז העיר חשוב להם להצטרף למאבק. משה ליאון יודע שזו יוזמה גרועה אבל החרדים הפעילו לחץ והוא נכנע לעסקנים".
עופר ברקוביץ' יו"ר התעוררות ויו"ר האופוזיציה: "ליאון פוגע בצעירים בירושלים. עתיד העיר תלוי בתעסוקה ומגורים לצעירים. קמפוס מנורה לאומנויות שיזמנו תוכנן בדיוק בשביל זה- להפוך את מרכז העיר לתוסס צעיר ויצירתי. לצערי, ליאון משמש כלי משחק בידי הסיעות החרדיות, ופוגע במעונות הסטודנטים. נפעל לשנות את ההחלטה בעירייה וגם בועדה המחוזית, אנחנו מחויבים לצעירים. אם ירושלים לא תהיה של כולם, היא לא תהיה ירושלים".
תגובת העירייה: "מדיניות ראש, העיר משה ליאון, היא לעודד דיור להשכרה במטרה לסייע ולאפשר לזוגות צעירים מגורים ברי השגה בירושלים, לצד הבאת זוגות צעירים לעיר, הלכה למעשה. בירושלים נבנו בשנתיים האחרונות מספר מעונות סטודנטים, ובניית מעונות נוספים נמצאת בביצוע גם כעת. כיום ישנן 6225 מיטות לסטודנטים במעונות בירושלים. מדובר על ממוצע של כ- 7.3 מיטות לכל סטודנט, כאשר הממוצע הארצי עומד כיום על 7.9. בשנים האחרונות נוספו מעונות אגרון עם 410 מיטות. בשנה שעברה נחנכו מעונות קמפוס עזריאלי עם כ- 380 מיטות והשנה נחנכו מעונות חדשים בקמפוס לב עם 200 מיטות נוספות. בימים אלו מקודמים תכנון ובינוי מעונות במוסררה לתלמידי בצלאל העתידיים (כ-100 מיטות) בקמפוס גבעת רם ובכיכר החתולות (מעל 1000 חדרי מעונות).
פורסם לראשונה: 17:29, 25.11.21