"הסיטואציה בה אדם צריך למות לבד בסוף ימיו, כשיש לו משפחה ענפה, מאוד מתסכלת ומעציבה" מספרת יעל, בתו של אריה אבן ז"ל, האדם הראשון שנפטר מקורונה בישראל. אבן ז"ל, תושב ירושלים, נפטר בגיל 88, לאחר 4 שנים בהם התגורר בדיור המוגן 'נופים' שם התפרץ בשבוע שעבר הנגיף הקטלני.
אריה אבן ז״ל (משמאל) ומשפחתואריה אבן ז״ל (משמאל) ומשפחתו
אריה אבן ז״ל (משמאל) ומשפחתו
(צילום: באדיבות המשפחה)
"אבא עלה ארצה מבודפשט", היא מספרת. "הוא עסק בסלילת כבישים כחלוץ. בצבא הוא שירת כטכנאי מטוסים בחיל האוויר וזכה אף באות מצטיין הנשיא. לאחר מכן הוא עבר לירושלים והתחתן עם אמי זכרונה לברכה. הוא עבד בהנהלת המכס שנים רבות בירושלים". אריה היה אב לארבעה ילדים, וסב ל-18 נכדים.
אריה אבן אריה אבן
אריה אבן
(צילום: באדיבות המשפחה)
"אבא אהב מאוד לקרוא, אהב מאוד לשמוע מוזיקה, בן אדם שאהב את השקט שלו" מספרת יעל. דיירי הדיור המוגן בו שהה אבא הוכנסו לבידוד לאחר שהתברר כי אחת העובדות הסוציאליות במקום חלו בקורונה. ״אבא עצמו אובחן כחולה רק לפני שבוע. בהתחלה לא הופיעו אצלו כל תסמינים, הוא נכנס לבידוד כמו יתר הדיירים. לפני כשבוע פתאום היה לו קושי בנשימה, הזמינו מד"א, לא היו לא תסמינים נוספים. הוא אושפז, סבל מאז מדום נשימה והחיו אותו כפי שהוא רצה, הוא אמר שהוא רוצה לחיות. בפעם השנייה זה כבר לא צלח".
יעל מציינת לטובה את הטיפול לו זכה אריה בבית החולים שערי צדק, ואת הליווי אותו משפחתם זכתה לקבל. "הטיפול היה מצוין, מסור. כמשהו חדש שכולנו חווים הצוות בבית החולים השתדל, הם היו מאוד מקצועיים. זכינו להמון שיחות, זה לא משהו שמקבלים בדרך כלל, לדבר בלילה עם מנהל בית חולים. הם היו קשובים וסובלניים".
"דיברתי עם אבי שלשום בפעם האחרונה, התסכול הכי גדול היה שאת לא יכולה להיפרד, ללטף לאבא את היד. המזל הוא שדרך המצלמה בטלפון הוא מדי פעם ראה אותנו, ניסינו לחזק אותו, לעודד אותו. העיקר שהוא ראה ושמע אותנו".
היית רוצה למסור משהו לקרובי משפחתם של חולים נוספים שמתמודדים כרגע עם הנגיף? "אני שומעת על שאננות, אנשים מבוגרים שאומרים לי זה לא יקרה. צריך פשוט לאסור עליהם. בבית חולים מאוד משתדלים, אבל כנראה שעדיין אין להם הערכות לגיל הזהב עם הקורונה, לא כדאי לקחת את הסיכון. שכולם יקחו את הכל ברצינות ויהיו בריאים".
פרסום ראשוני: 19:14 , 21.03.20