עשרות מוסדות חינוך בירושלים חזרו לפעול אתמול - בניגוד מוחלט להנחיות הסגר הכללי הכוללת השבתה של מערכת החינוך. רוב המוסדות שפעלו שייכים לזרם החסידי, ובכלל זה בתי ספר לבנות ותלמודי תורה לבנים.
1 צפייה בגלריה
בית יעקב והשבוע
בית יעקב והשבוע
בית יעקב, אתמול
(צילום: יצחק טסלר)
בחלק ממוסדות החינוך, ביקשו מההורים לנקוט בתרגיל הטעיה ודרשו שהתלמידות לא יגיעו עם התלבושת האחידה, אלא בבגדים רגילים. בנוסף, חלק מהילדות לא הלכו ללימודים עם תיקי בית הספר אלא עם שקיות ובהן הספרים והמחברות. חלקן אף גם הגיעו מוקדם מהרגיל או מאוחר מהרגיל, על מנת למנוע מראות של התגודדות בכניסה למוסדות החינוך שפעלו בניגוד לחוק. כך קרה במספר שכונות ובהן קרית בעלז, זכרון משה ומאה שערים.
עוד בחדשות:
ב"בית יעקב" שבשכונת רוממה, התלמידות הגיעו ללימודים כרגיל, עם תלבושת אחידה, וללא שום ניסיון הטעיה, למרות שהמקום נמצא באחריות מינהל החינוך החרדי בעירייה (מנח"ח). גורם במשרד החינוך טען כי המוסד היה פתוח בגלל שבמקום לומדות כיתות מב"ר, אולם המספר הרב של התלמידות שנכחו במקום יחייב בדיקה נרחבת של המקרה.
ממש באותו זמן, התכנסה אתמול הוועדה לביקורת המדינה ודנה בטענות ולפיהן משטרת ירושלים לא מנעה אירועים המוניים של חרדים בבירה, במהלך סוכות, ובחרה להתעמת עם בודדים שהפרו את החוק, כמו למשל במקרה של אי חבשית מסכה. סגן יו"ר הכנסת, ח"כ משה ארבל (ש"ס) חשף בדיון את העובדה שמ־18.9 ועד 11.10 במחוז ירושלים ניתן דוח אחד בלבד בגין עבירה של "תפילה שלא על פי התקנות". לשם השוואה, באותה תקופה שוטרי מחוז תל אביב חילקו 91 קנסות לפי אותו סעיף. לעומת זאת על בירה חולקו 4,660 דוחות למי שלא חבשו מסכה, לעומת 3,387 בת"א. בנוסף, תחום השיפוט של מחוז ירושלים כולל גם את בית שמש, שגם בה נרשמו הפרות בוטות של תקנות הקורונה.
ארבל אמר בדיון: "בסוכות הגעתי לרחוב שבטי ישראל עם ח"כ אזולאי ולא הייתה שם הפגנה, רק התכנסות של לוחמי יס"מ ללא תג שם. פניתי למפקד שימי מרציאנו (מפקד תחנת לב הבירה, י"ט) ושאלתי 'מה היעד'. הוא ביקש שלא אפריע לו. קיבלתי מידע מהימן שמתקיימת שמחת בית השואבה בקרבה 100 מטר מהמקום. פניתי אל המפקד ואמרתי לו 'זה קרוב ממש. בוא נציל חיים, תוציא אותם ותסגור את המקום'. התברר שיש הסכמה שבשתיקה עם המשטרה עם מקצת קהילות שהשתתפו מאות כינוסים. זו משטרה שמשקרת. קנס אחד ניתן על תפילה שלא על פי התקנות בירושלים. מה זה אם לא דיל? מתחנן למשטרה תאכפו את החוק גם על האוכלוסייה על החרדית".
מהמשטרה נמסר: "אנו מצרים על הכפשתם של שוטרי משטרת ישראל. פעילות האכיפה בבתי תפילה כוללת מגוון רחב של דוחות בהתאם להפרות המבוצעות ושיקול דעת השוטר בשטח. כך למשל מלבד איסור תפילה במבנה, נאכפים בבתי תפילה גם הפרות של סירוב לפיזור התקהלות אסורה, אי עטיית מסיכה, יציאה מהבית למטרה או פעולה שנאסרה וכיו"ב. בתקופה האחרונה מדי שבוע ניתנו במחוז ירושלים עשרות דוחות בגין מגוון הפרות המתגלות בבתי תפילה, מחוץ ובסמוך להם, בדרך אליהם, ובסוכות נדגיש כי האכיפה מתבצעת הן באופן יזום והן בעקבות דיווחים המתקבלים בגין הפרות, אולם לעולם לא ניתן יהיה להציב בכל היממה שוטר שיפעל ויאכוף בכל קרן רחוב, ובכל בית תפילה. מצופה מהציבור כולו וממנהיגי הקהילה לפעול לקיומן של התקנות למען הבריאות של כולנו".
מהעירייה נמסר: "בשלב זה אין לפקחי העירייה את ההסמכה הדרושה כדי לאכוף אי עטיית מסכות במרחב הציבורי. העירייה פועלת בהתאם לתקנות לשעת חירום, שמאפשרות אכיפה מצד גורמים שאינם המשטרה רק לאחר שאלו עברו הסמכה של משרד הבריאות. עיריית ירושלים פנתה בבקשה לעבור הסכמה שכזו, אך טרם נענתה.
"יחד עם זאת מסייעים פקחי עיריית ירושלים באכיפה הסברתית, כפי שהיא עושה באופן מאסיבי בשוק מחנה יהודה - שם היא מפקחת שהעסקים והשוהים במקום שומרים על הנחיות משרד הבריאות".
לעדכונים נוספים - חדשות ירושלים
פורסם לראשונה: 03:15, 13.10.20