כל כלי התקשורת סיקרו בשבועות האחרונים את גל האלימות הקטלני במגזר הערבי, בצפון ובדרום. אלא שגם במזרח ירושלים המצב החמיר מאוד והחיים של התושבים הפכו לגיהינום. בתוך חודש אחד נאלצו השוטרים והחוקרים במחוז להתמודד עם שורת אירועים חמורים וחריגים במיוחד, ובהם נסיון חטיפה, אירועי ירי, אלימות קשה, וגם מקרה מחריד שכלל תקיפה והחדרת חומצה לפיו של צעיר.
4 צפייה בגלריה
פשיטה במזרח העיר
פשיטה במזרח העיר
פשיטה במזרח העיר
(צילום: דוברות המשטרה)

חומצה לפנים

כתב אישום חמור הוגש השבוע נגד חמישה בני משפחה משועפאט. לאחרונה הם נעצרו בחשד שתקפו בן משפחה על רקע של סכסוך בן שנתיים שכולל טענה לגזל קרקעות. לטענת התביעה, לפני כחודש שפכה אחת מבנות המשפחה חומצה הידרוכלורית על פניו של תושב מזרח העיר. במקביל, קרוביה השליכו אבנים שפגעו בראשו. כתוצאה מהתקיפה אושפז הפצוע בבית החולים הדסה.

שוד ומכות

ביום חמישי שעבר כוח משטרה מיוחד פושט על ביתו של צעיר בשכונת ראס אל־עמוד ועוצר אותו. על פי החשד, הצעיר, בשנות העשרים לחייו, היה מעורב בתקיפה של בת דודתו ושל החבר שלה, לאחר שהבחין בשניים משוחחים בגינה ציבורית בשכונה. על רקע מה שמכונה 'כבוד המשפחה' הוא לא רק היכה את השניים אלא גם הרשה לעצמו לשדוד מהם כסף וציוד אישי.
4 צפייה בגלריה
עצור ממזרח ירושלים
עצור ממזרח ירושלים
עצור ממזרח ירושלים
(צילום: יאיר שגיא)
במהלך דיון בבית המשפט, בבקשה להאריך את המעצר, חשף נציג המשטרה אלכס אלקין כי החשוד לא פעל לבדו: "האירוע חמור וחריג ביותר", הדגיש. "בחורה ממשפחה מסוימת ישבה בתוך גן ודיברה עם ידיד שלה. למקום הגיעו מספר אנשים, וניתן לומר שההגעה למקום לא היתה מקרית אלא מכוונת. הם תקפו את הבחורה ואת חברה וגנבו מהם רכוש. הם חטפו את הבחורה ואיימו עליה. אני רוצה שבית המשפט יסב את תשומת ליבו לכך שמדובר באירוע חריג. כנציג של תחנת הבירה אני יכול לומר שמדובר באירוע חריג בחומרתו. אילולא המשטרה היתה עוצרת את המעורבים - אנחנו לא יודעים מה היה עולה בגורלה".

משפחה על הכוונת

בתחילת החודש עצרו חוקרי תחנת קדם שני תושבי מזרח העיר בחשד ל"קשירת קשר לביצוע פשע" וגם ייחסו להם מעורבות ב"שני אירועים חריגים כנגד משפחת משאהרה", כלשון המשטרה. אם השם משאהרה מצלצל לכם מוכר, זה בגלל שמדובר באחת מחמש החמולות העיקריות בשכונת ג'בל מוכבר. ההערכה היא שסכסוך בין שתי משפחות הסלים וכלל בין היתר ירי והצתת משאיות ורכבים.
4 צפייה בגלריה
בקבוקי תבערה
בקבוקי תבערה
בקבוקי תבערה
(צילום: דוברות המשטרה)
ב־6 בפברואר הוצתו שישה רכבים ומשאיות השייכים למשפחת משאהרה. השוטרים גם איתרו שני בקבוקי תבערה שטרם התלקחו בקופסה של מנוף משאית. ב־18 בפברואר בוצע ירי לעבר בית המשפחה ובזירה אותרו שישה תרמילים. רק בנס לא היו נפגעים בנפש.

עומס חריג במשטרה

שני צעירים תושבי סילוואן נעצרו בתחילת החודש בחשד לביצוע חטיפה ושוד של אדם, בעקבות סכסוך. המשטרה טוענת כי החטיפה בוצעה תוך איומי אקדח, אבל לסנגורם של החשודים, עו"ד עומרי שטרן, היו טענות קשות דווקא כלפי המשטרה. "לא יעלה על הדעת שלא חקרו אותם בתחנה למעלה מעשר שעות", הוא טען בבית המשפט. "לא מצאו חוקר שיטיח בהם חשד ויגבה עדות ראשונה. הגרוע מכל הוא שמודפסת בקשה להארכת מעצר כשלא מפרטים את פרטי העבירה באופן מספק ולא מזכירים את העבירות באופן מדויק. זה מחבל בעבודת הסנגור. הבקשה מוגשת בצורה כזו כאילו בית המשפט הוא חותמת גומי".
השופט גבאי ריכטר ציין בהחלטתו כי הוא תומך עקרונית בעמדת הפרקליט: "אכן אין זה תקין שחשודים מובאים להארכת מעצר בטרם נחקרו ובלי שבית המשפט חשוף לגרסתם. יחד עם זאת ניתן לומר כי היה עומס חריג בתחנה והובאו לפניי עצורים רבים של אותה תחנה. על כן נדמה שהנסיבות שהובילו לאי חקירתם של המשיבים הן אובייקטיביות".
4 צפייה בגלריה
נשקים גנובים שנתפסו
נשקים גנובים שנתפסו
נשקים גנובים שנתפסו
(צילום: דוברות המשטרה)
לאחרונה חשף "ידיעות ירושלים" מספר אירועים שבהם נציגי המחוז ביקשו להאריך מעצר של חשודים בניגוד לנהלים. לכן, לא במפתיע שהשופט ניצל את ההזדמנות להעביר מסר שלפיו הסבלנות שלו מתקרבת לקיצה: "אני שב ומעיר לתחנה ולמשטרת ירושלים על הרישול שבהכנת בקשות מעצר לא מפורטות, בניגוד לתקנות ולחוק המעצרים".
דוברות המחוז: "המשטרה פועלת במזרח ירושלים באמצעות מגוון כוחות ואמצעים. כל דיווח ותלונה שמתקבלים נבדקים ביסודיות ומטופלים בהתאם. בשנים האחרונות הוקמו באזור מספר מרכזי שירותים משולבים במזרח העיר במטרה להנגיש את שירותי המשטרה לציבור. בנוסף המשטרה פועלת כל העת באופן יזום נגד עבירות האלימות והנשק, ורק לאחרונה הגיעה לסיומה הפעלתם של שני סוכנים שהביאו לתפיסתם של כלי נשק רבים ולמעצר עשרות עבריינים. מתחילת השנה חלה ירידה באירועי האלימות החמורה, הירי וההצתות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד".