בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)
בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)
(בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי))
כמאה בני ובנות נוער התכנסו הערב (ראשון) בכיכר ציון, לזכרה של בת ה-17 שנמצאה ללא רוח חיים בבית בשכונת בית צפאפא ביום חמישי האחרון. בני הנוער הדליקו נרות, התפללו, וניגנו לזכרה של הצעירה. ההתקהלות אורגנה בידי הנוער הירושלמי, ללא סיוע של אף גורם נוסף.
אנאל (19) שארגנה את ערב הזיכרון, אמרה ל'מיינט ירושלים': "הכרתי אותה רק מרחוק. כשלמדתי בירושלים היא הייתה חברה של הרבה בנות שהיו במסגרת שהייתי בה. לא היה לנו קשר אינטנסיבי, אבל יש משהו בנוער של ירושלים, הנוער שנמצא ברחובות, שמחבר את כולם. אנחנו כמו גוף אחד. אם איבר אחד נפגע כל הגוף מרגיש את זה. אותו דבר כשקורה משהו כזה. זה מסעיר את כל הנוער".
מדליקים נרות לזכרה (צילום: ענת יורובסקי)מדליקים נרות לזכרה (צילום: ענת יורובסקי)
מדליקים נרות לזכרה (צילום: ענת יורובסקי)
(מדליקים נרות לזכרה (צילום: ענת יורובסקי))
"אחרי ששמעתי מה קרה לה העלתי פוסט בפייסבוק" סיפרה אנאל. "המון נערים כתבו לי כמה כואב להם. ראיתי שחסר פה משהו, לשבת ביחד, כל הנוער, לדבר על מה כואב לנו ביחד. הייתי חייבת לעשות את זה. היא הייתה פופולרית. היא הייתה מאושרת. המוות שלה מרגיש כאילו הוא משום מקום. היא בת 17. היא לא הספיקה לעשות רע לאנשים. המדינה מטאטאת את המקרה שלה מתחת לשטיח. זה כאילו שאנחנו לא קיימים. כמה כתבות כבר היו עליה?"
בן זוגה לשעבר של הנערה, יהודה, סיפר: "היא הייתה הילדה הכי חזקה שיכולה להיות. תמיד משדרת חוזק, למרות שהיא עברה דברים קשים ומסובכים. היו זורקים אותה ממוסד למוסד. עד לפני חודש הייתי איתה בקשר. בראש השנה פגשתי אותה. אף אחד לא טיפל בה. לא הרווחה ולא המשטרה, שידעה כמה פעמים היא נעדרה".
בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)
בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי)
(בני הנוער בכיכר ציון (צילום: ענת יורובסקי))
חברה אחרת של הנערה סיפרה: "המוות שלה הפתיע אותנו. ראינו אותה רק לפני 3 ימים והיא שמחה, קפצה עלינו, לא יכלנו לדמיין שמשהו כזה יקרה".
רחל אטיאס, שמתנדבת עם נוער בסיכון, אמרה: "8 חודשים היא הייתה בלי מסגרת לימודית. בלי מסגרת של הרווחה. הרגשתי שהיא עוברת משהו קשה, שהיא עוד לא הייתה מוכנה לשתף"
רבים מחבריה של הנערה כעסו על חלק מפרטי המידע שפורסמו עליה לאחר מותה, ועל ההאשמה שלה במותה. אחת מחברותיה לכיתה אמרה: "היא לא הייתה בוחרת לפגוע בעצמה. היא הייתה תאוות חיים. יכול להיות שהביאו לה סם שהיא לקחה בלי לדעת מה יש בו. בלוויה שלה זה הרגיש כאילו היא רוצה שנפסיק לבכות".
"כולם פה, כל הנוער הזה, מחפשים שיקשיבו להם" סיכמה אנאל. "שיהיו שם בשבילם. שידברו איתנו, יראו אותנו. כל הנערים פה מחפשים מישהו שיקשיב להם. התחושה של מי שנמצא פה, המון נוער בסיכון, היא שלא רואים אותו. אם הרווחה הייתה מארגנת את הערב הזה, אף אחד לא היה מגיע. פה אין אף דמות בוגרת. רק אנחנו ארגנו".
כזכור, גופתה של הצעירה בת ה-17, תושבת העיר, נמצאה ביום חמישי האחרון בדירה בשכונת בית צפאפא. המשטרה עצרה את בעל הדירה, כבן 50, בחשד לגרימת מותה של הצעירה, ולהדחת קטינה לשימוש בסם, לאחר שהשניים ככל הנראה צרכו יחד סמים וחזרו לביתו. לטענתו של החשוד, מותה של הצעירה ארע כאשר יצא מביתו לצורך הבאת סם נוסף. מחר יובא החשוד לבית משפט השלום בעיר, שם תבקש המשטרה להאריך את מעצרו בשנית.