כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה  אלון לויכל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה  אלון לוי
כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה אלון לוי
(כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה אלון לוי)
הפלג הירושלמי
כשהחלו לזרום תוצאות האמת בלילה שבין שלישי לרביעי ליכודניקים רבים תפסו את ראשם ולא האמינו שזה קורה להם. ראש הממשלה האהוב שלהם לא הצליח לנצח טירון פוליטי שנכנס אך לפני מספר חודשים למרוץ.
אולם לא יהיה מופרך לומר שדווקא ליכודניק אחד לא בדיוק התאבל על תוצאות הבחירות – נציג מפלגת השלטון בעיר וסגן ראש העירייה אלישע פלג. שלא תטעו, פלג הוא ליכודניק בכל רמ"ח איבריו ותומך במדיניות הימין, אולם כבר חודשים ארוכים שהוא פגוע מבנימין נתניהו. בבחירות לראשות העירייה בשנה שעברה פלג נבחר למקום הראשון בסניף המקומי של המפלגה. אולם כשזאב אלקין הכריז שהוא מתמודד חלק נכבד מכוחות הליכוד פעלו נגד פלג.
אלישע פלג | צילום: רפי קוץאלישע פלג | צילום: רפי קוץ
אלישע פלג | צילום: רפי קוץ
(אלישע פלג | צילום: רפי קוץ)
סגנו של ליאון הציע תחילה לשר לענייני ירושלים לעמוד בראש הליכוד בעיר אך להשאיר את הרשימה שנבחרה באופן תקין. אולם אלקין התעקש לקבוע את זהות המועמדים ברשימה.
לאחר מכן הצטרפו אליו ראש הממשלה וראש העירייה דאז, ניר ברקת. פלג לא הסכים לקבל את מה שניסו להנחית עליו ונלחם בשיניו על מקומו. בסופו של דבר ניצח פלג את ראש הממשלה ואלקין ורץ כמועמד הליכוד בבירה. הוא מונה לסגנו של ליאון והיה חבר בלא פחות מ־12 ועדות בעירייה, כשהוא עומד בראש שלוש מהן. פלג מקפיד להגיע לכל הישיבות – אפילו אם זה אומר לחצות אוקיינוסים. כך למשל הוא חזר במיוחד מחו"ל כדי להגיע לאחת מישיבות המועצה, כשהוא מוציא כסף מכיסו הפרטי על שינוי כרטיס הטיסה. "אם הוא היה חבר כנסת, יש סיכוי שהוא היה מוכתר לפרלמנטר המצטיין", אומרים גורמים בספרא.
ירי בנגמ"ש
הסיפור על פלג מוביל אותנו דווקא אל הכנסת החדשה שנבחרה ולשתי דמויות ירושלמיות מאוד מוכרות שנמצאות בה: דודי אמסלם וניר ברקת. שניהם חברים באותה סיעה ושניהם הגיעו מעיריית ירושלים, אבל תהום עמוקה מפרידה ביניהם. גורמים בסביבתו של פלג טוענים שההתעקשות של אלקין להעיף אותו מראשות רשימת הליכוד בבחירות האחרונות הגיעה דווקא מברקת, שתמך בשר לענייני ירושלים. פלג נחשב מקורב מאוד לאמסלם, שנמצא בסכסוך ארוך שנים עם ראש העירייה לשעבר.
הוא החל כאשר ברקת נכנס לכיכר ספרא ובאותו זמן אמסלם כיהן כראש אגף שפ"ע. באותם ימים חיפש ראש העירייה החדש מינוי למשנה למנכ"ל העירייה ואמסלם היה המועמד המתבקש. אולם לבסוף הוא החליט שלא למנות אותו - ויצר לעצמו אויב.
דודי אמסלם. צילום: יואב דודקביץדודי אמסלם. צילום: יואב דודקביץ
דודי אמסלם. צילום: יואב דודקביץ
(דודי אמסלם. צילום: יואב דודקביץ)
בכהונה הראשונה של ברקת פלג היה חבר מועצה מטעם הליכוד ועשה לו הרבה בעיות בקואליציה. כך היה גם כשאמסלם היה יו"ר ועדת הפנים בקדנציה השנייה של ברקת. עכשיו, כשהשניים יצטרכו לעבוד יחד בכנסת, צפויים חיכוכים רבים. "יהיה הרבה ירי בנגמ"ש של הליכוד בכנסת הקרובה", טוען בכיר בספרא. "לאמסלם יש זיכרון ארוך. הוא לא הולך לפרוס שטיח אדום לח"כ הטרי שהגיע מלשכת ראש העירייה".
ליבו בסוף מערב
מי שהגיע בשבועות האחרונים ללשכתו של יוסי דייטש בעירייה חזר ככל הנראה בידיים ריקות. כמעט שלא היה ניתן להשיג את סגן ראש העירייה מטעם אגודת ישראל, והסיבה לכך היא שהוא היה שקוע כולו בבחירות לכנסת. בניגוד לחברי מועצה אחרים שעוזרים פה ושם למפלגות האם, דייטש התגייס באופן מוחלט למען יהדות התורה וחרש את הארץ לאורכה ולרוחבה.
דייטש | צילום: דנה קופלדייטש | צילום: דנה קופל
דייטש | צילום: דנה קופל
(דייטש | צילום: דנה קופל)
אז למה בעצם דייטש החליט להשקיע את מרב מרצו בזירה הארצית? מקורבים לאגודת ישראל טוענים שפשוט נמאס לו מכך שליאון יושב לו על הראש כמעט בכל הזדמנות שהוא יכול. "אנשים לא מבינים כמה דייטש היה חזק אצל ברקת", אמר השבוע פעיל ירושלמי חסידי. "הוא היה השליט של העיר, בטח במגזר החרדי, ואף אחד לא היה יכול עליו. עכשיו ליאון מתנקם בו על כך שלא תמך בו במרוץ לראשות העירייה והוא מרגיש מושפל".
לטענת הגורם, זו הסיבה שדייטש משקיע את כל מרצו בבחירות לכנסת. הוא כבר לוטש עיניים למשכן בגבעת רם ומקווה לקבל מקום ריאלי מטעם אגודת ישראל בבחירות הבאות. או כפי שאמר רבי יהודה הלוי (בהפוך על הפוך): אנוכי במזרח (כיכר ספרא), אך ליבי בסוף מערב (משכן הכנסת).
פרס ספרא לשלום
אם יש משהו שמטריד את שלוותו של ראש העירייה הרי זה הסכסוך בין אביגדור ליברמן לאריה דרעי. בבחירות לראשות העירייה הם שיתפו פעולה באופן מושלם והביאו אותו ללשכה בקומה 6, אבל כבר חודשים שהם לא החברים הכי טובים.
אריה דרעי. צילום: אלכס קולומויסקיאריה דרעי. צילום: אלכס קולומויסקי
אריה דרעי. צילום: אלכס קולומויסקי
(אריה דרעי. צילום: אלכס קולומויסקי)
הסכסוך עושה כאב ראש עצום גם לליאון, שנמצא בין שני הפוליטיקאים הבכירים. על פי גורמים שונים בכיכר ספרא, בהרבה מקרים האינטרסים המנוגדים של השניים בעיר מאיימים על יציבות הקואליציה של ראש העירייה, לא פחות. לכן ליאון ניסה ומנסה בכל מאודו להביא לפיוס בין השניים.
אם היה יכול היה מושיב את שניהם לשולחן ונועל אותם עד שייצא עשן לבן. אולי יום אחד הוא יצליח במשימה ויקבל את פרס ספרא לשלום.
ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקיליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי
ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי
(ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי)
הערה. בשבוע שעבר נכתב במדור זה כי חבר המועצה אריה קינג מצביע באופן קבוע עם החרדים בוועדת המנגנון. השבוע תיקן קינג ואמר שאף על פי שהוא חבר בוועדה, הוא מעולם לא השתתף בה ולא הצביע עם החרדים. הוא שב ומדגיש שהוא אינו חלק מבלוק של הסיעות החרדיות ומצביע לפי ראות עיניו.