שדכן מלידה | צילום: אילוסטרציהשדכן מלידה | צילום: אילוסטרציה
שדכן מלידה | צילום: אילוסטרציה
(שדכן מלידה | צילום: אילוסטרציה)
שמע ועשה
את הסיפור חשף השבוע הרב יצחק זילברשטיין מהרבנים המוכרים במגזר. לדבריו, אמו של בן החמש שוחחה עם הגננת ליד בנה הצעיר. הילד, כך מסתבר, שמע את הגננת שלו בשיחת החולין עם אימו. בשיחה אמרה הגננת כי טרם זכתה להכיר את זיווגה ולהינשא והיא כבר בת 36. בן החמש לקח את העניינים ברצינות ומצא לה שידוך.
הילד לא המתין זמן עד שעזר למלמדת שלו. כבר למחרת השיחה ששמע, כאשר הגיע לגן, הוא אמר לגננת המופתעת, "יש לי שידוך בשבילך. יש לנו שכן שגם הוא נראה לי עצוב כשהוא בבית הכנסת. אני יודע שגם הוא לא התחתן. אולי תהיו חתן וכלה". הגננת שהתרגשה והופתעה למשמע דברי הילד, החליטה בצעד יוצא דופן לבדוק את הצעת השידוך של בן החמש, פנתה לשכנים של הבחור, ביררה עליו והם נפגשו. כנהוג במגזר, זמן קצר לאחר שהחלו לצאת לפגישות שידוכים, הדברים עלו יפה והזוג התארס למזל טוב.
"כאן נשאלת השאלה האם יש צורך לשלם דמי שדכנות שנהוגים בקרב חלק מהאשכנזים", אמר הרב זילברשטיין בשיעורו. תשובתו הייתה כי יש לשלם לילד שכר שדכנות על סך 2,000 דולר, אותם יפקידו הוריו בבנק וישמרו עבורו עד שיגדל.
בכך, למעשה, הפך הילד לשדכן הכי צעיר בירושלים, וסביר להניח שגם בישראל כולה. פעולת השידוכין במגזר מהווה תעשייה של ממש, והנוהג הוא לשלם תמורתה, ואכן כך יהיה גם במקרה הזה. במגזר מציינים כי לא זכורה להם פעולת שידוכין שהצליחה, כאשר המשדך עדיין נמצא בגן ילדים, ושדכניות בעיר כבר מנבאות לילד עתיד בתחום - הנחשב כשמור למין הנשי.
"כאן נשאלת השאלה האם יש צורך לשלם דמי שדכנות שנהוגים בקרב חלק מהאשכנזים", אמר הרב זילברשטיין בשיעורו. תשובתו הייתה כי יש לשלם לילד שכר שדכנות על סך 2,000 דולר, אותם יפקידו הוריו בבנק וישמרו עבורו עד שיגדל