צילום: ג'קי לויצילום: ג'קי לוי
צילום: ג'קי לוי
(צילום: ג'קי לוי)
מצדיעים לכם: כ-30 אנשי כוחות הביטחון וההצלה מירושלים קיבלו היום (ה') בצהריים תעודות הוקרה והערכה שמשרתים את התושבים 24 שעות ביממה.
באירוע השתתפו ראש העירייה, משה ליאון, מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, אנשי מגן דוד אדום, כיבוי אש, חיילי המחוז, נציגי אגף חירום וביטחון בעיריית ירושלים, אנשי 'איחוד הצלה' וזק"א שתורמים לשיפור הביטחון ואיכות החיים בעיר.
ראש העירייה, משה ליאון: "אני נרגש וגאה להשתתף במעמד זה של הוקרה, תודה והערכה לאנשי כוחות הביטחון. אנשים שמשרתים את העם ותושבי ירושלים, 24 שעות ביממה, בנתינה עצומה ובתחושת שליחות יוצאת דופן. אני מברך אתכם על הצטיינותכם, על תרומתכם הייחודית והשקעתכם הגדולה".
אלה חלק מתוך שמות הזוכים ומקצת מתרומתם לעיר:
אופיר כהן ז"ל עיריית ירושלים
נולד בירושלים בינואר 1967 ונפטר בטרם עת בספטמבר 2018, בן 51 במותו. כהן החל לעבוד בעיריית ירושלים בשנת 1998 ושימש כקצין ביטחון מוסדות חינוך וקצין מבצעים אגפי. בשנת 2015 התמנה למנהל מחלקת ביטחון מוסדות חינוך וקהילה.
בתפקידיו השונים פעל רבות להגברת הביטחון האישי והקהילתי ושיפור המוכנות לחרום תוך שיתוף פעולה עם כלל גורמי הביטחון והחרום בעיר. אופיר התגייס לצה"ל ב-1985 ושירת ביחידת חי"ר, כסגן אלוף במילואים פיקד על יחידת הרפואה במחוז ירושלים ולאחרונה חזר לשרת בהתנדבות בנפת הר טוב של פיקוד העורף. "על פועלו במשך השנים הרבות ותרומתו לביטחונם ורווחתם של תושבי ירושלים מוענקת תעודת הוקרה מיוחדת זו", נמסר.
סרן קורין בחכמה קצינת אוכלוסייה במחוז ירושלים פיקוד העורף
קורין החלה את תפקידה בשנת 2018, ובמסגרת תפקידה היא אחראית על קידום המוכנות לחרום ברשויות המקומיות בנפת מוריה. "קורין היא קצינה מקצועית יוזמת ואחראית המבצעת את תפקידה בהצטיינות", נמסר.
סרן קורין. צילום: ג'קי לויסרן קורין. צילום: ג'קי לוי
סרן קורין. צילום: ג'קי לוי
(סרן קורין. צילום: ג'קי לוי)
נעה זהר איחוד הצלה
זהר (35), נשואה ואם לארבעה ומתגוררת ברוממה. מנהלת הדרכה באיחוד הצלה וחובשת מתנדבת מזה 20 שנים.
לפני מספר חודשים לאחר חצות, זהר שמעה דפיקות חזקות בדלת ביתה, כשפתחה את הדלת, היא ראתה מולה אב שאחז בידיו תינוקת בת שנה וחצי לא נושמת ומחוסרת הכרה. זהר ביצעה בתינוקת החייאה והצילה את חייה. כמו כן, בשנה החולפת קיבלה לבדה לידיה לא פחות מ- 8 תינוקות שנולדו בלידות בית לא מתוכננות. "המסירות של נעה יחד עם עשרות רבות מקרי הצלת חיים מתוך רגישות ומקצועיות מובילה את העשייה שלה במשך היום יום", נמסר.
נעה זהר. צילום: ג'קי לוינעה זהר. צילום: ג'קי לוי
נעה זהר. צילום: ג'קי לוי
(נעה זהר. צילום: ג'קי לוי)
הרב דוד ויסנשטרן זק"א
מתנדב זק"א הרב דוד ויסנשטרן (54) מתגורר בגבעת שאול, דור שמיני לבוני ירושלים. ויסנשטרן הינו מראשוני המתנדבים בארגון זק"א מאז היווסדו ועד היום, במשך כ-30 שנה מתנדב באירועי שגרה וחירום המטופלים ע"י ארגון זק"א בבירה.
במהלך השנים יצא דוד לאירועים קשים ומורכבים אסונות, פיגועים, מקריי מוות בלתי טבעיים, תאונות דרכים ואיתור נעדרים. למרות הוותק והשנים הרבות שצבר דוד בארגון - הוא יוצא לכל אירוע עם אנרגיות וכוחות מחודשים כשהוא דואג במסירות למטופלים ומסייע למשפחות ברגעים הקשים ביותר, ובעיקר דואג עם אוזן קשבת לחבריו המתנדבים – מכל הלב.
הרב דוד ויסנשטרן. צילום: ג'קי לויהרב דוד ויסנשטרן. צילום: ג'קי לוי
הרב דוד ויסנשטרן. צילום: ג'קי לוי
(הרב דוד ויסנשטרן. צילום: ג'קי לוי)
דוד מתנדב בזמנים לא זמנים, בימי חול, שבתות וחגים, על חשבון שעותיו עם המשפחה והילדים ועל חשבון שעות עבודה יקרות. ההתנדבות זורמת בדמו, והוא הוריש אותה גם לילדיו ונכדיו. 4 מבניו ונכדיו מתנדבים יחד עם דוד בזק"א ברחבי הארץ, כשמול עיניהם עומדת המטרה החשובה "להציל את מה שניתן, ולכבד את מה שנותר".
הרב דוד עם הבן דובי והנכד אפי. צילום: אלי רוזנטלהרב דוד עם הבן דובי והנכד אפי. צילום: אלי רוזנטל
הרב דוד עם הבן דובי והנכד אפי. צילום: אלי רוזנטל
(הרב דוד עם הבן דובי והנכד אפי. צילום: אלי רוזנטל)
"דוד ויסנשטרן, תושבי ירושלים וארגון זק"א מודים לך רבות על תרומתך מסירותך והשקעתך למען העיר ירושלים", נמסר.
מזר שני, אילנה אברמס מד"א
אברמס (27) ילידת ארה"ב, עלתה בגפה מניו גרז'י בגיל 15 מתוך אהבה למדינת ישראל. כיום מתגוררת בירושלים החלה את דרכה במד"א כמתנדבת נוער בשנת 2009. בשנת 2016 השלימה לימודי סיעוד ופראמדיק והוסמכה כפראמדיקית וראש צוות בניידת טיפול נמרץ. במהלך השנה האחרונה נדרשה אילנה למתן מענה רפואי מציל חיים לנפגעים קשים, בהם נדרשה לקבלת החלטות וביצוע פרוצדורות מורכבות ומצילות חיים בסביבת עבודה מורכבת ומאתגרת. בנוסף להכשרתה כפראמדיקית במד"א עובדת גם כאחות במלר"ד בביה"ח הדסה.
אילנה אברמס. צילום: ג'קי לויאילנה אברמס. צילום: ג'קי לוי
אילנה אברמס. צילום: ג'קי לוי
(אילנה אברמס. צילום: ג'קי לוי)
"אילנה מקרינה ביטחון ושלווה ומשמשת דוגמא למקצועיות ואנושיות. ובכך תורמת לביטחון תושבי ירושלים", נמסר.
רב מתן בכיר, דודו לוי מד"א
חובש בכיר נהג אמבולנס ומורה לנהיגה באמבולנס. לוי,אב לארבעה ילדים וסב לשני נכדים. את דרכו החל בארגון בעקבות פיגוע "מקרר התופת" מאז טיפס בסולם ההכשרות והדרגות בארגון. מעל לכל, דודו זכה להכשיר דור שלם של נהגי אמבולנס בזכות הכשרתו כמורה נהיגה. ברבות השנים, דודו המשיך בהתנדבותו במד"א ללא הפסקה.
דודו לוי. צילום: ג'קי לוידודו לוי. צילום: ג'קי לוי
דודו לוי. צילום: ג'קי לוי
(דודו לוי. צילום: ג'קי לוי)
דודו נמנה בין מייסדי ארגון נוער מד"א, ועד היום פעיל בבנק הדם. אך מעל לכל מתמסר במיוחד לפרויקט "קמחא דפסחא" המתקיים מידי שנה באמצעות מתנדבי נוער מד"א לפני החגים, ומספק מאות סלי מזון לנזקקים במרחב ירושלים.
רס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון כבאות והצלה
שני הכבאים חילצו את משפחת עוז משריפה במלונית יפו 60 לפני כשנה בה נהרג האב, רונן עוז.
בתאריך 27/7 בשעה 2:00 לפנות בוקר לערך, התקבלה קריאה על שריפה במלונית ברחוב הנביאים בירושלים שנגרמה ככה"נ כתוצאה מבקבוק תבערה שהושלך לעבר מחסן עם סדינים ומגבות של המלון.
רס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון. צילום: ג'קי לוירס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון. צילום: ג'קי לוי
רס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון. צילום: ג'קי לוי
(רס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון. צילום: ג'קי לוי)
כשהגיעו לוחמי האש למקום, הבינו מיד לוחמי האש, כי יש לכודים בקומה התחתונה של הבניין.
בכניסה לקומה בה נמצאו הלכודים, קיבל את הצוותים קיר של אש אדיר ועשן סמיך ורעיל רב.
מפקד הצוות רס"ל שירן לוזון ולוחם האש אדם אוחיון, חדרו אל תוך הלהבות שלהטו סביבם בחום של מאות מעלות, תוך כדי שחליפות המיגון מפני האש שלהם שלא אמורות לעמוד בעוצמת חום ואש כאלו, החלו לעלות באש ולהישרף. תוך כדי פעולות החילוץ, אף ספגו כוויות נרחבות בגופם, חילצו שירן ואדם את המשפחה והצליחו למנוע פגיעה בלתי הפיכה באם ובילדי המשפחה במעשי גבורה וחירוף נפש אלו, הצילו רס"ל שירן לוזון ורב כבאי אדם אוחיון את חייהם של אם המשפחה ושני ילדיהם.
רב כבאי איתמר חוטר כבאות והצלה
חילץ אישה נכה משריפה והציל את חייה. בדיווח שהתקבל בחדר המבצעים של כבאות והצלה ירושלים נמסר על אישה מבוגרת, המרותקת לכיסא גלגלים הלכודה בשריפה בביתה. תוך דקות ספורות הגיעו לוחמי האש לדירה פרצו את דלת הדירה הבוערת, חדרו פנימה ואיתרו את האישה הנכה לכודה בלהבות כשכיסא הגלגלים שלה אליו היא מרותקת כבר החל לבעור בחלקו.
רב כבאי איתמר חוטר המשמש גם כחובש בצוות, הגיע במהירות אל האישה הלכודה חילץ אותה מתוך הלהבות, והחל לבצע בה פעולות החייאה עד להגעת כוחות הרפואה אשר פינו אותה לבית החולים.
"במעשה אמיץ ונאצל זה, הציל רב כבאי איתמר חוטר את חייה של האישה המבוגרת, והביא לידי ביטוי את כישוריו כלוחם אש וחובש", נמסר.
רס"ר אסף צור ורב כבאי דניאל דסה כבאות והצלה
שני לוחמי האש הצילו את חייהם של שני אזרחים שנלכדו בדירה בוערת בשכונת מאה שערים.
בתאריך 25.7.2018 הוזנקו לוחמי האש מתחנת כבאות והצלה "הלאום" לשריפה בבניין בשכונת מאה שערים. לוחמי האש שהגיעו למקום הבחינו בשריפה מפותחת בבניין, בלהבות הבוקעות מדירה בקומה הראשונה בבניין, ובאישה מבוגרת הלכודה בלהבות בבית כשהיא עומדת בחלון הבית מאחורי סורגים וזועקת לעזרה בשארית כוחותיה. מפקד הצוות רס"ר אסף צור ולוחם האש רב כבאי דניאל דסה, חתכו במהירות את הסורגים הכבדים, זינקו לתוך הבית שבער בעוצמה, חילצו את הלכודה במהירות לטיפול רפואי של אנשי הרפואה במקום. מיד לאחר כמן הם המשיכו בסריקות בתוך הבית הבוער בכדי לאתר לכודים נוספים.
זמן קצר לאחר תחילת הסריקות בבית הבוער, איתרו אסף ודניאל, אדם כבן 30 שהוא שוכב בפינת אחד החדרים במבנה ללא הכרה, תוך כדי פעולות מצילות חיים, חילצו אסף ודניאל את האדם מהדירה הלוהטת, והעבירו אותו להמשך טיפול רפואי.
"בפעילותם המקצועית, המהירה והאמיצה, הצילו רס"ר אסף צור ורב כבאי דניאל דסה את חייהם של הדיירים שנלכדו בלהבות", נמסר.
רס"ל מסעב שריתח כבאות והצלה
לוחם האש הציל את חייו של דייר בשריפת בית בבית חנינא. בתאריך 6.11.2018 הוזנקו צוותי כיבוי והצלה מתחנת פסגת זאב לשריפה בדירה בשכונת בית חנינא. לוחמי האש ובהם מפקד הצוות, רס"ל מסעב שריתח, הגיעו בתוך זמן קצר למקום, והבחינו מיד בבית הבוער כשכולו אפוף עשן רעיל וסמיך.
מפקד הצוות מסעב, הבחין באדם הנמצא מחוץ לדירה כשהוא מטופל ע"י מד"א והבין מיד שיש כנראה לכודים בדירה.
ללא כל היסוס ופחד, נכנס רס"ל מסעב אל הדירה הבוערת, ותוך כדי שהוא מגשש את דרכו בעשן הכבד ובחום הכבד, איתר מסעב דייר לכוד מבוהל ששאף עשן והיה קרוב מאוד לאיבוד הכרה.
מסעב הגן על האזרח מהאש , העניק לו אוויר ממערכת האוויר שלו, ובתוך זמן קצר חילץ אותו מהדירה להמשך טיפול רפואי.
"בזכות מהירות התגובה, המקצועיות והחתירה להצלת חיים של רס"ל מסעב שריתח, ניצל הדייר ממוות ולאחר טיפול בבית החולים, חזר לביתו כשהוא בריא ושלם", נמסר.